GBL - Kopen / 86 euro

GBL heeft enige blootstelling aan de onlangs aangekondigde tarieven, maar deze is over het algemeen vrij beperkt. De impact varieert over de grootste participaties, die gebonden zijn aan sectoren zoals industriële inspectie, sterke drank en kleding.
De aangekondigde tarieven omvatten een basis van 20% op de meeste Amerikaanse import uit Europa, met hogere tarieven voor landen als Zwitserland en Vietnam, belangrijke handelspartners voor de topbedrijven van GBL.
De impact op SGS, de grootste holding, is volgens KBC Securities eerder beperkt, maar PernodRicard en adidas zullen wel worden getroffen. Deze drie holdings vertegenwoordigen samen 39% van de intrinsieke waarde.
Exor - Kopen / 120 euro

Exor heeft een aanzienlijke blootstelling aan de recent aangekondigde tarieven vanwege zijn substantiële belangen in beursgenoteerde bedrijven die actief zijn in de auto-, technologie- en industriesectoren.
De tarieven, waaronder een heffing van 25% op staal en aluminium, een heffing van 25% op voertuigen en voertuigonderdelen die niet in de VS zijn geassembleerd, bovenop een basislijn van 20% op de meeste geïmporteerde goederen uit Europa, hebben invloed op de vier grootste beursgenoteerde belangen van Exor (74,9% van de NAV op 6/4/2025).
- Ferrari, het grootste belang van Exor (17,7 miljard euro en 41% van de NAV of netto intrinsieke waarde), produceert al zijn auto's in Maranello, Italië, en 28,8% van de omzet in 2024 (1,92 miljard euro) kwam uit de VS. Vanaf april 2025 zullen de prijzen in de VS voor bepaalde modellen met maximaal 10% stijgen, zoals vorige week aangekondigd in afwachting van de 25% autotarieven. Zelfs voor niet-geleverde bestellingen zullen de tarieven effect hebben, maar het bedrijf zal een contractuele clausule gebruiken om de prijzen aan te passen. KBC Securities denkt dat de sterke merknaam van Ferrari, het high-end consumentensegment en de beperkte productie de vraagrisico's zullen beperken. De aandelenkoers daalde met meer dan 9% sinds het nieuws, een veel mildere klap dan die van concurrenten.
- Stellantis, het op één na grootste belang van Exor (4,4 miljard euro en 12,4% van de NAV), haalt 41% van de omzet in 2024 (65,3 miljard euro) uit de VS. Het bedrijf heeft 900 Amerikaanse werknemers met verlof gestuurd en de productie in fabrieken in Canada (Windsor) en Mexico (Toluca) gepauzeerd als reactie op de tarieven. Ondanks dat 60% van de in de VS verkochte voertuigen in de VS wordt geassembleerd, worden de geïmporteerde onderdelen plus de resterende 40% geconfronteerd met de heffing van 25%, wat de bestaande uitdagingen zoals zwakke vraag en stijgende voorraden verder vergroot. De aandelenkoers daalde met meer dan 17% sinds de aankondiging.
- Philips en CNH Industrial, beide industriële productiebedrijven, dragen respectievelijk 10,8% en 10,7% bij aan de NAV van Exor, met 42% van de omzet van Philips in 2024 (18,2 miljard euro) en 44% van CNH (19,8 miljard euro) uit de VS. Ondanks wereldwijde productievestigingen, waaronder in de VS, zullen hun afhankelijkheid van geïmporteerde metalen en gespecialiseerde wereldwijde productie de kosten doen stijgen door de tarieven van Trump, zelfs met aanzienlijke productie in de VS. CNH heeft de verzending van landbouwmachines vanuit Noord-Amerikaanse en Europese fabrieken stopgezet om de impact van de tarieven te beoordelen, met een daling van de aandelenkoers van meer dan 13% sinds het nieuws. Hoewel Philips rekening hield met een mogelijke tariefimpact in zijn laatste groeivoorspellingen, daalde de aandelenkoers nog steeds met meer dan 14%. KBC Securities denkt dat de bedrijven zich door hun wereldwijde aanwezigheid zullen kunnen aanpassen en zich zullen richten op de meest kostenefficiënte transport- en productielijnen.