wo. 4 aug 2021

De omzet van Alibaba stelde vorig kwartaal teleur door stijgende concurrentie in de e-commerce-activiteiten (van onder meer JD.com en Pinduoduo) en omdat klanten door de covid-versoepelingen weer naar de fysieke winkels trokken. De kerninkomsten uit e-commerce stegen niettemin 35% tot 27,9 miljard dollar, fintechfiliaal Ant Group boekte een winst van 2,09 miljard dollar, terwijl de omzet van de cloudcomputingdivisie 29% aandikte tot 2,48 miljard dollar. Alles bij elkaar steeg de omzetmet 34% op jaarbasis en klokte de nettowinst per aandeel af op 2,57 dollar, meer dan verwacht.
Kwartaalcijfers
Alibaba rapporteerde gisteren gemengde kwartaalresultaten. De omzet steeg met een forse 34% tot 205,7 miljard CNY maar dat was minder dan de analisten verhoopt hadden (209,4 miljard CNY). De aangepaste bedrijfskasstroom (EBITDA) van 48,6 miljard CNY lag dan weer wél boven de verhoopte 46,7 miljard CNY, en was daarmee beduidend beter dan vorig kwartaal. Toen sloeg de nettowinst van Alibaba om in een verlies door het incasseren van een megaboete. In vergelijking met dezelfde periode van vorig jaar daalde de winst echter met 5% en kromp de operationele marge met 8% tot 15%, door hogere investeringen in groei-initiatieven, in strategische projecten én door extra ondersteuning voor de handelaren. Hoewel deze investeringen een grote aanslag op de marges betekenen, waren ze vorig jaar al aangekondigd en werden ze netjes in de analistenverwachtingen ingebakken.
- De inkomsten uit e-commerce, die met 87,6% van de omzet het grootste deel van de inkomsten uitmaken, groeiden met 35,2% op jaarbasis. Op Alibaba's thuismarkt groeide de detailhandel met 34% en de internationale detailhandel groeide zelfs nog meer met 54%.
- Cloud computing groeide met 29,1% in vergelijking met hetzelfde kwartaal van vorig jaar. Hoewel dit een respectabel groeicijfer is, houdt dit wel een vertraging in ten opzichte van de 37% groei die vorig kwartaal nog werd gemeld. Een dalend gebruik door topklanten in het buitenland lag aan de basis van de vertraging.
- De inkomsten uit digitale media en entertainment stegen 15,4%, zodat de divisie dichter bij winstgevendheid zit.
- Innovatie-initiatieven en andere activiteiten groeiden met 15%, maar vertegenwoordigen nog steeds minder dan 1% van de groepsinkomsten.
Extra inkoopprogramma
Naar aanleiding van de tegenvallende groeicijfers heeft het management een verhoging van het buyback-programma aangekondigd. Het inkoopprogramma van 10 miljard USD werd opgetrokken tot 15 miljard USD.
KBC Asset Management over Alibaba
De analist van KBC Asset Management verwacht dat de onzekerheid rond de verstrengde internetregulering op korte termijn voor enige volatiliteit in de aandelenkoers kan zorgen. Toch blijft het structurele groeipotentieel van de kernactiviteiten aantrekkelijk. Alibaba heeft een zeer sterke marktpositie. Ook zullen verhoogde investeringen in kleinhandel, logistiek, cloudactiviteiten en expansie in kleinere steden deze positie verder versterken.
De groep zal blijven profiteren van China's sterke economische groei en toenemende koopkracht. Op korte termijn zal de winstgevendheid naar verwachting nog steeds onder druk staan als gevolg van zware investeringen en toenemende concurrentie in de markt. KBC AM blijft daarom bij het “Kopen”-advies, maar verlaagt het koersdoel van 300 naar 250 dollar.
