wo. 3 feb 2021

Alphabet rapporteerde over het voorbije kwartaal een netto-omzet van 46,4 miljard dollar, boven de consensusverwachting van 43,6 miljard dollar. De netto reclame-inkomsten groeiden met 21,4%, wat fors beter is dan de stijging met 10% een kwartaal eerder en ook boven de prognose van de gemiddelde analist, die uitging van een stijging met 17%. De beter dan verwachte groeicijfers zijn volgens het management te danken aan de goede prestaties van retail, media, gebruiksgoederen en een algemeen herstel van merkreclame.
De operationele winst bedroeg 15,6 miljard dollar en kwam daarmee maar liefst 32% boven de consensusverwachting (11,8 miljard dollar) uit. De nettowinst per aandeel bedroeg 22,30 USD, ook fors beter dan de verwachte 15,68 USD. Dit is zowel te danken aan de hoger dan verwachte omzetgroei als aan een rigoureuze kostenbeheersing.
Diversificatie
Alphabet zet alle zeilen bij om zijn inkomsten te diversifiëren, weg van reclame. Met Google Cloud Platform wil het bedrijf zich opwerpen als alternatief voor AWS (Amazon) en Azure (Microsoft) als aanbieder van cloud-diensten (infrastructuur en software). Met de lancering van nieuwe smartphones en smartspeakers wil het zijn voet naast resp. Apple en Amazon zetten. Vooralsnog blijft Alphabet echter aangewezen op advertentie-inkomsten; ongeveer 80% van de omzet is afkomstig uit de verkoop van reclame gekoppeld aan zoekopdrachten en eigen content (o.a. YouTube).
YouTube en cloud
Dit jaar heeft Alphabet besloten om inzage te geven in de omzet en omzetevolutie van YouTube en de clouddivisie. Vanaf de huidige kwartaalupdate rapporteert het bedrijf bovendien ook marges voor de clouddivisie. Het voorbije kwartaal groeiden de advertentie-inkomsten bij YouTube met 46% tot 6,9 miljard dollar (vs. consensusverwachting van 6,1 miljard dollar), wat wijst op een duidelijke versnelling tegenover de 32%-groei over het derde kwartaal.
De omzet in de clouddivisie groeide het voorbije kwartaal met 47% tot 3,8 miljard dollar, goed voor een lichte versnelling ten opzichte van trend in het vorige kwartaal (Q3: +45%) en in lijn met de verwachtingen. De operationele winstmarge in de clouddivisie kwam het voorbije kwartaal uit op -32%, wat een verbetering is tegenover het derde kwartaal (marge -35%). Ter vergelijking: marktleider Amazon genereert marges van zo'n 30%. Dit illustreert de operationele hefboom van deze activiteiten. Naarmate Googles clouddivisie verder opschaalt, verwacht KBC AM dan ook stijgende marges. Vooralsnog licht de nadruk evenwel op groei.
De visie van KBC Asset Management
Analist Kurt Ruts zag ijzersterke resultaten bij Alphabet. Het herstel van de reclame-inkomsten was verwacht na de mooie resultaten bij Facebook, maar toch slaagde Alphabet erin om de hooggespannen (groei-) verwachtingen te overtreffen. Positief is bovendien dat het die groei realiseerde in een periode waarin een aantal grote klanten (denk maar aan online reisbureaus) een pak minder inkomsten genereerden. Dit is veelbelovend voor de komende kwartalen.
Voor 2021 liet het management verstaan dat het de investeringen geleidelijk zal opvoeren tegenover het relatief lage niveau van 2020. Aanwervingen zullen in de sterk groeiende clouddivisie geconcentreerd worden. Gezien de beter dan verwachte resultaten verhoogt KBC AM het koersdoel van 2.100 USD naar 2.350 USD. De aanbeveling blijft 'Kopen'.