do. 6 feb 2020

ArcelorMittal rapporteerde voor het vierde kwartaal een EBITDA van 925 miljoen USD, een daling van 13% en 52% op respectievelijk kwartaal- en jaarbasis. Toch was dit volgens KBC Asset Management een mooi resultaat gegeven de moeilijke omstandigheden en 8% beter dan verwacht. Onder de streep moest 's werelds grootste staalproducent een verlies van 1,9 miljard USD in de boeken schrijven ten gevolge van de moeilijke marktomstandigheden en enkele eenmalige kosten.
Schuldgraad en dividendbeleid
De nettoschuldgraad kwam eind december uit op 9,3 miljard USD. Het bedrijf heeft nog steeds de ambitie om eind dit jaar te eindigen op 7 miljard USD. In dat geval heeft het bedrijf zich voorgenomen om het dividendbeleid te veranderen en een percentage van de vrije kasstroom uit te keren als dividend. Om het doel van 7 miljard USD te behalen, zal ArcelorMittal volgens KBC AM allicht genoodzaakt zijn om enkele niet-kernonderdelen ten gelde te brengen.
Met dat toekomstig dividendbeleid wil het bedrijf investeerders aantrekken die ArcelorMittal nog steeds als te risicovol beschouwen. Ondertussen verhoogt het dividend voor 2020 naar 30 dollarcent per aandeel.
Vooruitzichten
Het management is voorzichtig positief over de nabije toekomst en ziet de vraag naar staal niet langer achteruitboeren. ArcelorMittal maakt zich vooralsnog weinig zorgen omtrent het coronavirus en ziet enkel in China op de korte termijn een negatieve impact. De impact elders zou beperkt moeten blijven.
Recente overnames
Helaas nog steeds geen update over de onderhandelingen met de Italiaanse regering over de Italiaanse staalfabriek Ilva. In november 2018 nam ArcelorMittal het noodlijdende Ilva over van de Italiaanse regering. ArcelorMittal beloofde te zullen investeren in Ilva, de Italiaanse regering beloofde juridische bescherming tegen een gerechtelijke vervolging voor de historisch ernstige milieuverontreiniging in de omgeving. Toen de Italiaanse regering zijn belofte niet nakwam dreigde ArcelorMittal in november 2019 de sleutels van Ilva terug te geven. Sindsdien zitten beide partijen opnieuw aan de onderhandelingstafel. ArcelorMittal heeft voorlopig meer geluk met die andere overname, namelijk Essar Steel India. De overname is volledig afgerond en de fabriek draait goed.
De visie van KBC Asset Management
Volgens KBC AM is de bodem van de staalprijzen bereikt, nu de vraag naar staal niet langer afneemt. KBC AM gelooft dat ArcelorMittal erin zal slagen om zijn nettoschuldgraad te verlagen en dus zijn dividendbeleid aan te passen. Daarnaast blijft het bedrijf inzetten op kostenbesparingen om zich meer weerbaar te maken tegen lage staalprijzen. Daarom behoudt KBC AM een "Kopen"-aanbeveling en blijft het koersdoel van 22 euro ongewijzigd.