wo. 17 aug 2022

Ramenbouwer en koerssponsor Deceuninck pakte dan wel uit met een sterker dan verwachte omzetgroei, maar een verzwakking van de bouwactiviteit in de staart van het halfjaar, de ineenstorting van de Russische markt en het moeilijke economische klimaat op de belangrijke Turkse markt drukken de volumes met 6,1%. Gevolg? Neerwaartse druk op de volumes en een verzuring van het toekomstbeeld. KBC Securities-analist Wim Hoste blijft achter het “Opbouwen”-advies en koersdoel van 4,2 euro staan.
Hogere prijzen vangen volumedaling op
De omzet steeg over de eerste helft met 25,4% tot een recordniveau van 506,8 miljoen euro en ging daarmee vlot voorbij de verwachting van 468,2 miljoen euro. Zonder de Turkse hyperinflatie blijf daar nog 21% groei van over, wat nog steeds boven verwachting zou liggen.
Maar de volumes daalden met 6,1% door de ineenstorting van de Russische markt, het moeilijke economische klimaat in Turkije en een vertraging van de woningbouwactiviteit op alle markten tegen het einde van het tweede kwartaal. Dat prijs/mix verhouding 42,9% toenam is te danken aan de doorrekening van hogere PVC-prijzen. Die stegen in Europa van 1500 dollar per ton naar 2000 dollar.
Waardevermindering in Rusland
Dieper in de resultatenrekening leren we dat de bedrijfskasstroom (EBITDA) met 13,3% steeg tot 57,8 miljoen euro, wat eveneens een stuk beter was dan de 47,5 miljoen euro waar op was gerekend. Maar de marge daalde van 12,6% tot 11,4%. Dat is wel al beter dan de 10,8% per einde 2021, omdat de prijzen verhoogd konden worden, terwijl de productiviteit in de VS verbeterde. Maar de bevoorradingsketen en de krappe arbeidsmarkt blijven wegen op de operationele efficiëntie.
De nettowinst van 7,5 miljoen euro was uiteindelijk maar de helft zo hoog dan verwacht. Dat is wel voor 7,5 miljoen euro te wijten aan een waardevermindering van de materiële vaste activa in Rusland door de onzekerheid omtrent de toekomst.
Genekt door Rusland en Turkije
Naast Rusland worstelde heel Europa met een versnellende vertraging, door de dure bouwmaterialen. Turkije, goed voor zo’n 25% van de omzet, worstelt met torenhoge inflatie zodat het gekelderde consumentenvertrouwen de bouwactiviteit deed teruggelopen. In de VS daalde de volumes omdat minder rendabele klanten geruild worden voor belangrijkere klanten.
Deceunincks vooruitzichten
Volgens Deceuninck is het onduidelijk is of de huidige groeivertraging in het derde kwartaal zal aanhouden, dan wel of die tijdelijk zal blijken te zijn. Terwijl de EU Green Deal en de hogere energieprijzen naar verwachting de renovatieactiviteit in Europa zullen ondersteunen, kunnen grotere nieuwbouwprojecten worden uitgesteld als gevolg van de hoge grondstofprijzen. Dat Deceuninck erg op zijn hoede is over de gang van zaken in Turkije spreekt voor zich, terwijl de Amerikaanse volumes in het najaar zullen terugvallen door de economische vertraging.
KBC Securities over Deceuninck
Ondanks hoge grondstoffenprijzen nam de bedrijfskasstroom met 13% toe tot een recordniveau. Ondanks de verzwakking van de bouwactiviteit in juni, herhaalt analist Wim Hoste het “Opbouwen”-advies en koersdoel van 4,2 euro op basis van de aantrekkelijke waardering en de goede vooruitzichten op middellange tot lange termijn. Er wordt met name gekeken naar de Green deal van de EU en een verbetering van de efficiëntie. Het aandeel zakte vandaag tot dusver met 7,14% tot 2,6 euro.
