di. 5 jul 2022

Euronext Parijs kreeg er vanmorgen een nieuwe naam bij, maar een echt warm welkom werd het niet. Het muziekstreamingplatform Deezer vond zijn weg naar de beursvloer via een SPAC, maar kijkt in de ochtendhandel tegen een koersverlies aan van zo’n 8%. Deezer moest in 2015 de plannen voor een beursgang opbergen door het gebrek aan belangstelling en hoopte zeven jaar later op meer enthousiasme voor streamingactiviteiten. De daling van de aandelen van onbetwiste marktleider Spotify, die sinds de start van het jaar zo’n 60% lager staan, was nochtans geen bijster gunstig voorteken, geeft financieel-econoom Tom Simonts aan.
Wie is Deezer
Op de markt van de muziekstreamingdiensten is Deezer eerder een kleine garnaal. De groep legt slechts beslag op een marktaandeel van 2% en moet daarmee opboksen tegen onder meer Spotify dat vlotjes 31% van de markt voor zijn rekening neemt. Apple Music is op ruime afstand tweede met 15%, terwijl Amazon Music en Tencent Music de derde podiumplaats moeten delen. Achter het wereldwijde marktaandeel gaan wel regionale verschillen schuil. Zo weet Deezer zich op de Franse thuismarkt verzekerd van een marktaandeel van zo’n 30%. Aan ambitie ontbreekt het de groep echter niet. "We zijn uniek gepositioneerd op de groeiende muziekstreamingindustrie, met een zeer concurrerend product, een duidelijke strategie en een ervaren en vernieuwd management team om deze kans te grijpen en substantiële aandeelhouderswaarde te creëren," zei Jeronimo Folgueira, Deezer's CEO.
Deezer heeft momenteel 9,6 miljoen abonnees die kunnen grasduinen in een bibliotheek van 90 miljoen streamingnummers, podcasts en audioboeken. Vorig jaar leverden die de groep een omzet op van 400 miljoen euro. Vorig jaar dook de groep nog voor 123 miljoen euro in de rode cijfers. Voor winst is het volgens de groep wachten tot 2025. Tegen die tijd ambieert Deezer ook een omzet van zo’n 1 miljard euro.
The sound of SPAC
Voor zijn beurgang, die in 2015 al eens op een sisser uitliep, koos Deezer nu voor een shortcut. De groep maakte gebruik van het blanco cheque bedrijf I2PO, van de hand van een voormalige topvrouw van Warner Media Iris Knobloch, om zijn beursambities alsnog waar te maken. Ook de invloedrijke Franse familie Pinault maakt deel uit van I2PO dat sinds juli vorig jaar op de beurs staat. Deezer krijgt middels de operatie een waardering mee van 1,05 miljard euro. Voor Deezer zit er bij de operatie zo’n 143 miljoen euro extra kapitaal in.
Met die centen verwacht de groep zich verder te ontwikkelen en zijn plaats te veroveren op een bijzonder concurrentiële markt die gedomineerd wordt door giganten als Spotify, Tencent Music en Apple Music, stuk voor stuk spelers met diepe zakken en ecosystemen, die volgens analisten niet enkel aangewezen zijn op het succes van hun muziekplatform om de kas te spijzen en andere inkomstenstromen kunnen genereren. Maar ook daar lijken beleggers momenteel niet echt warm voor te lopen, getuige de koersbeweging van Spotify en Tencent Music.
