ma. 8 mrt 2021

De autoverkopen voor de vijf grote West-Europese landen samen zijn in februari 2021 met zo'n 22% gedaald ten opzichte van februari 2020.
Duitsland, Frankrijk, het VK, Italië en Spanje vertegenwoordigen samen zo'n 80% van de verkoop in West-Europa, waardoor ze een zeer goede indicatie vormen voor de totale verkoopcijfers in West-Europa. Die krijgen we op 17 maart voorgeschoteld. Traditiegetrouw brengt sectoranalist Kurt Ruts (KBC Asset Management) de cijfers in kaart.
Cijfers per land
Sinds begin dit jaar daalde de autoverkoop in de vijf landen samen met zo'n 25%. Per land bedroeg de "groei" in februari:
- Frankrijk: -20,9%
- Spanje: -38,4%
- Italië: -12,3%
- VK: -35,5%
- Duitsland: -19,0%
Winnaars en verliezers
De constructeurs die in februari marktaandeel wonnen waren BMW (KBC AM: "Kopen"-aanbeveling, koersdoel 82 euro), Toyota (KBC AM: "Opbouwen"-aanbeveling, koersdoel 8.600 JPY) en Volkswagen (KBC AM: "Kopen"-aanbeveling, koersdoel 236 euro).
Marktaandeelverliezers waren Renault, Nissan en Ford.
De visie van KBC Asset Management
Onderliggend zou de verkoop in februari licht boven die van januari moeten uitkomen. Zo schat onderzoeksbureau LMC dat de West-Europese SAAR (dat is de jaarlijkse verkoop aangepast voor seizoenseffecten) in februari op 10,3 miljoen voertuigen zal uitkomen, tegenover 9,9 miljoen in januari. In februari 2020 - de laatste maand vóór de uitbraak van Covid-19 - bedroeg die 13,4 miljoen.
De zwakke verkoopcijfers in februari waren volgens analist Kurt Ruts het gevolg van verschillende, soms eenmalige factoren. Zo was er een negatief kalendereffect (er was één werkdag minder in vergelijking met februari 2020), maar daarnaast blijven ook de beperkende maatregelen in de strijd tegen Covid-19 (met gedeeltelijke lockdowns) wegen op de verkopen. Bovendien ondervindt de productie hinder van het wereldwijde tekort aan halfgeleiders. Tot slot is er waarschijnlijk ook nog een residueel effect van het aflopen van een aantal aankoopsubsidies eind vorig jaar (schrootpremies in Spanje, verlaagde BTW in Duitsland).
Als gevolg van de relatief zwakke verkopen in februari stelt onderzoeksbureau LMC zijn jaarprognose neerwaarts bij. Het gaat nu voor 2021 uit van een stijging van de Europese automarkt met 12,3%. Vorige maand rekende LMC nog op een stijging met 13,3%.