do. 9 jan 2020

De autoverkopen voor de vijf grote West-Europese landen samen zijn in december 2019 met 15,5% gestegen ten opzichte van een jaar eerder. Over het volledige jaar 2019 steeg de autoverkoop in die vijf landen samen met 0,8%. Samen zijn Duitsland, Frankrijk, Italië, Spanje en het VK goed voor zo'n 80% van de verkoop in West-Europa; ze geven dus een zeer goede indicatie voor de totale verkoopcijfers voor West-Europa. Die krijgen we op 16 januari voorgeschoteld.
Per land bedroeg de groei in december:
- VK: +3,4%
- Duitsland: +19,5%
- Italië: +12,5%
- Frankrijk: +27,7%
- Spanje: +6,6%
Winnaars en verliezers
De constructeurs die in december marktaandeel wonnen waren Volkswagen (KBC Asset Management: "Kopen"-advies, koersdoel 200 EUR), Daimler (KBC AM: "Kopen"-advies, koersdoel 58 EUR) en Renault.
Marktaandeelverliezers waren Peugeot (KBC AM: "Kopen"-advies, koersdoel 26 EUR), BMW (KBC AM: "Kopen"-advies, koersdoel 84 EUR) en FCA.
De visie van KBC Asset Management
De verkoop in december zou volgens sectoranalist Kurt Ruts onderliggend boven die van november moeten uitkomen. Zo schat onderzoeksbureau LMC dat de West-Europese SAAR (i.e. de jaarlijkse verkoop aangepast voor seizoenseffecten) in december uitkomt op 15,3 miljoen voertuigen. In november waren dat er 14,2 miljoen. Voor het volledige jaar 2019 voorspelt LMC een groei van 0,7% tot 14,3 miljoen verkochte wagens. Voor 2020 gaat LMC uit van een daling van de markt met 2%.
De vergelijkingsbasis voor de voorbije maand was (net als voor september, oktober en november 2019) gemakkelijk (laag), omdat de markt in december 2018 met 6,6% kromp, omwille van de het feit dat consumenten in augustus (nog vóór de invoering van de WLTP-procedure) meer auto's kochten. Daarnaast werden er wellicht een aantal (lucratieve) wagens geregistreerd met een hoge C02-uitstoot, met het oog op de strengere emissienormen in 2020. De combinatie van beide factoren verklaart de sterke groei in december. Een ‘payback’ (daling van de verkoop in de eerste maanden van dit jaar) is volgens KBC AM dan ook niet uit te sluiten.