ma. 15 jul 2019

Het is feest voor de aandeelhouders van Galapagos, dat vlot 16% hoger koerst dankzij het uitdiepen van de relatie met aandeelhouder Gilead. In ruil voor een mooie handtekening in de poëzie, hoest die laatste 3,95 miljard dollar op én investeert het 1,1 miljard dollar in nieuwe aandelen (aan 140,59 euro per aandeel). Massa’s extra cash, een gebetonneerde langetermijnrelatie, zicht op extra mijlpaalbetalingen,… Reden genoeg voor feest, ook al is de overnamespeculatie nu wel uit het aandeel.
Op naar een 30-jarig jubileum
Dat Galapagos en Gilead een volwaardige samenwerkingsovereenkomst tekenen met een looptijd van 10 jaar verrast in zekere zin, want het had net zo goed een overnamebod kunnen zijn. Gilead opteerde daarentegen voor een strategische deal, die toegang geeft tot alle activa van Galapagos, naast zijn knowhow en infrastructuur. Een overname komt er niet, want Gilead tekende een “standstill”-overeenkomst voor de komende 10 jaar.
De investering in nieuwe aandelen met een waarde van 140,59 euro ligt 20% boven de gemiddelde koers van de voorbije 30 dagen en 9% boven de slotkoers van vrijdag. Die extra aandelen verhogen het belang van 12,3% naar 22% (dankzij warrant nr. 1, die uitoefenbaar is binnen het eerste jaar). Een tweede warrant geeft Gilead de mogelijkheid om haar participatie in een later stadium te verhogen tot 29,9%. Een uitoefenprijs voor deze serie werd niet bekendgemaakt, maar wel dat er ook een gegarandeerde premie van 20% zal worden toegepast.
De aangekondigde transactievoorwaarden zouden tegen het einde van het derde kwartaal van 2019 afgerond moeten zijn, in afwachting van bepaalde wettelijke goedkeuringen met betrekking tot de sluitingsvoorwaarden.
Andere aspecten van de deal
- Nieuwe mijlpaalbetaling van 325 miljoen dollar als de Amerikaanse regelgever GLPG1690 goedkeurt voor de behandeling van idiopathische longfibrose. Dat onderzoek bevindt zich momenteel in fase III (ISABELA 1&2). De totale ontwikkelingskosten zullen gelijk worden verdeeld (50/50).
- Betaling van 250 miljoen dollar voor een opt-in voor het gebruik van GLPG1972 bij osteoartritis, waarvoor het onderzoek zich moment in fase IIb bevindt. Dat brengt de potentiële mijlpaalbetalingen op maximaal 750 miljoen dollar.
- 150 miljoen dollar opt-in/programmamogelijkheid voor de rechten buiten de EU op andere activa na het einde van fase II. Ook hier geldt een 50/50 globale kostenverdeling na een eventuele opt-in.
- Gilead heeft het recht om 2 leden aan de raad van bestuur van Galapagos toe te wijzen, waarschijnlijk met inbegrip van de nieuwe CEO Dan O'Day
- Als onderdeel van de transactievoorwaarden variëren de royalty's voor alle programma's (behalve filgotinib)tussen 20 en 24% op de netto-omzet. Beide partijen zijn het ook eens geworden over herziene voorwaarden voor filgotinib, waardoor Galapagos een bredere commerciële rol krijgt in de EU. Galapagos zal zelf 50% van de wereldwijde ontwikkelingskosten dragen. Het is de bedoeling dat de wettelijke goedkeuring voor filgotinib in de VS en de EU vóór het einde van 2019 wordt aangevraagd.
De mening van KBC Securities
“Een royale deal”, klinkt het bij analist Lenny Van Steenhuyse. De betaling van 5 miljard dollar, in combinatie met de mogelijkheid tot extra mijlpaalbetalingen op de andere programma's geeft Galapagos nog eens 10 jaar de tijd om programma's op een synergetische manier samen met Gilead na te streven. Ondertussen wordt ook de mogelijkheid geboden om commerciële expertise te ontwikkelen in zijn Europese thuisbasis.
Ook voor Gilead snijdt de deal hout: het bedrijf had op het einde van het eerste kwartaal zo’n 30 miljard dollar in contanten vrij beschikbaar en houdt dus nog voldoende munitie over voor investeringen die verder gaan dan oncologie en ontstekingen. Dat liet de CEO van Gilead weten, die meer strategisch inzicht zal geven in zijn plannen voor het einde van 2019.
Een en ander maakt dat het veelbelovende vooruitzicht voor filgotinib nu gecombineerd wordt met de hoop op succes in de fase III-studie voor idiopathische longfibrose (GLPG1690) en het fase IIb onderzoek naar osteoarthritis (GLPG1972). Tot op heden - en als onderdeel van de due diligence - zijn alleen geblindeerde veiligheidsgegevens over GLPG1690 gedeeld met Gilead.
Koersdoel en waardering
De aanzienlijke kasinstroom die voor het einde van 2019 wordt verwacht (prognose KBCS: ca. 0,5 miljard euro), maakt dat het koersdoel verhoogd wordt van 128 naar 145 euro per aandeel. Terwijl het waarderingsmodel verder wordt aangepast om de aangekondigde dealvoorwaarden te verrekenen, blijft het advies ongewijzigd op “Kopen” staan.