• NL
  • FR
BoleroPowered by KBC
menu

Orderdesk: 02 303 33 00

Word gratis klantJe gratis BeursintroClient login
  • Analyse en InzichtAnalyse en Inzicht
  • PlatformenPlatformen
    • Bolero
    • Mobile
  • Markten en ProductenAanbod
    • Markten
    • Producten
  • Events en OpleidingenEvents
    • Opleidingen
  • AcademyAcademy
    • Producten
    • Platformen
    • Strategie & Analyse
  • TarievenTarieven
  • SupportSupport
    • Documentcenter
    • Veelgestelde vragen
    • Lexicon
Word gratis klantJe gratis BeursintroClient login
  • Bolero blog

  • Topic

  • Topic

  • Meest verhandelde ETF's van 2024

  • De wereld van ETF's

  • Bolero Live

  • Onze analisten

  • Beursboeken in de kijker

Als belegger wilt u niets missen van het financiële nieuws en de beursactualiteit. In deze blog volgt u elke dag van dichtbij op wat er reilt en zeilt op de financiële markten en krijgt u meteen de nodige duiding. 

Bijdragen

Deze blog komt tot stand dankzij bijdragen van de analisten van KBC Asset Management, KBC Securities, KBC Market Research en de economen, contentmanagers van Bolero en aandelenstrategen van KBC Groep:

Allison Mandra, Andrea Gabellone, Benjamin Wolff, Bérangère Bivort, Bernard Keppenne, Cora Vandamme, Dieter Guffens, Dirk Thiels, Ellen Van Tongelen, Guy Sips, Hans Dewachter, Jacob Mekhael, Jo Elsocht, Johan Van Gompel, Joren De Mesmaeker, Joris Franck, Kurt Ruts, Kristof Samoy, Laurent Convent, Lieven Noppe,
Livio Luyten, Lynn Hautekeete, Mathias Janssens, Mathias Van der Jeugt, Marion Geubel, Michiel Declercq, Peter Wuyts, Philippe Delfosse, Siegfried Top, Thibault Leneeuw, Thomas Couvreur, Thomas Vranken, Tom Noyens, Tom Simonts, Wim Hoste en Wim Lewi.

Disclaimer

Deze publicatie van KBC Bank N.V. (Bolero) wordt uitsluitend ter informatie verstrekt en is niet bedoeld als een specifiek en persoonlijk beleggingsadvies, een aanbieding of een uitnodiging tot een aanbieding, om de hierin vermelde financiële producten te kopen of te verkopen, noch onafhankelijk onderzoek op beleggingsgebied.

De dienstverlening die Bolero verschaft, is niet op beleggingsadvies gebaseerd. Bolero is het orderuitvoeringsplatform van KBC Bank N.V. waarmee transacties in ‘niet-complexe’ financiële producten (in de zin van MiFID II) doorgaan op basis van ‘loutere uitvoering’ (“execution only”). Bolero voert geen ‘passendheidstoetsing’ uit bij transacties in niet-complexe financiële producten. De belegger die van deze dienstverlening gebruik maakt, beschikt dus niet over de bescherming van de toepasselijke gedragsregels. Transacties in ‘complexe’ financiële producten (in de zin van MiFID II) kunnen pas uitgevoerd worden na een succesvolle passendheidstoetsing.  Transacties via Bolero gebeuren altijd op initiatief van de belegger. 

Bij het uitvoeren en/of doorgeven van transacties van beleggers houdt Bolero geen rekening met de daarmee verband houdende fiscale, juridische of boekhoudkundige aspecten van deze transacties, verstrekt zij geen advies met betrekking tot dergelijke aspecten en kan zij daarvoor derhalve niet aansprakelijk worden gesteld.

Beleggen in financiële producten houdt  risico’s in. Beleggers moeten in staat zijn om het economische risico van een belegging te dragen en het belegde kapitaal geheel of gedeeltelijk te verliezen.

Copyright © KBC Bank NV/Bolero. Alle rechten voorbehouden. Deze informatie mag op geen enkele manier gepubliceerd, herschreven of heruitgegeven worden in eender welke vorm.

Deze blog bevat publicaties van KBC Securities NV (https://research.kbcsecurities.com/portal/portal.html#!/disclosures), KBC Asset Management NV (https://www.kbc.be/particulieren/nl/juridische-info/documentatie-beleggen.html#aandelen) en KBC Economics (https://www.kbc.com/nl/economics.html). Voor de externe bronnen raadpleegt Bolero verschillende nieuwssites. De bijdragen worden geselecteerd op basis van recente, concrete gebeurtenissen en publicaties. De redactie wordt verzorgd door Tom Simonts (KBC Securities) en door Jo Elsocht, Joren De Mesmaeker, Jens Meersman, Ellen Van Tongelen en Philippe Delfosse (marketing team Bolero, KBC Bank NV). KBC Bank staat onder toezicht van de FSMA.

do. 14 apr 2022

12:36

Game over voor Hamon

Deel deze pagina:

  • Tweet
  • Share
  • Share

Het doek is gevallen over het Waalse Hamon, de fabrikant van industriële koelsystemen, koeltorens en luchtzuiveringssystemen. Ondanks herhaalde kapitaalinjecties vanuit Wallonië, lijkt het er op dat het meer dan 100 jaar oude bedrijf de herstructurering te veel heeft meegemaakt. Dat herstructureren werd door de groep de voorbije paar decennia verheven tot een olympische sport, maar de kruik gaat natuurlijk zolang te water tot ze barst. Met een orderboekje van 302 miljoen euro claimde de zieltogende groep nog een basis voor herstel, maar voor aandeel- en obligatiehouders wordt het een kale reis. De rechtbank zal het dossier op 25 april bekijken. Wat de precieze toestand van de tientallen dochterbedrijven in Europa en landen als de VS, Canada, India, Brazilië, Zuid-Afrika, China, Zuid-Korea en Maleisië is, blijft onduidelijk. 

Banken als boosdoener?

De Tijd schrijft vandaag dat Hamon al een tijd in paniekmodus zat, nadat het van de rechtbank in februari tot 11 april gekregen had om een reorganisatieplan voor te leggen. Dat was nodig omdat het jongste herstelplan veel meer zou kosten dan de aangekondigde 7 miljoen euro en dus werd er al bescherming tegen de schuldeisers aangevraagd. De voorbije weken toonden “meerdere investeerders” een “sterke interesse” in één of meerdere activa van Hamon, waaronder de activiteiten rond koolstofafvang en de Franse activiteiten. Ook waren er twee indicatieve biedingen van investeerders voor de beste stukken van de groep. Maar een collectief akkoord met alle belanghebbenden bleef uit, en dus was ook een gerechtelijke reorganisatie onmogelijk.

Met name de banken krijgen een veeg uit de pan, want “zij weigerden bepaalde zekerheden vrij te geven of nieuwe bankgaranties toe te staan die nodig waren om binnengehaalde projecten op te starten”. Maar het parcours van de groep is er eentje waarbij dalen dieper dan de Marianentrog prominent staat. Zo ging de groep rond 2005 al eens bijna ten onder, maar na een grote reddingsoperatie onder leiding van topman Francis Lambilliotte werd de trein weer op de rails gezet. Van de mooie vooruitzichten waar in de ongetwijfeld mooie Powerpoint van werd gesproken, onder meer met projecten rond hernieuwbare energie, kwam niets in huis. Integendeel, de verliezen worden al jarenlang opgestapeld door dalende investeringen in fossiele energie-installaties: grote elektriciteitscentrales worden amper nog gebouwd en ook de petrochemie heeft minder en minder interesse, schrijft De Tijd.

40 miljoen euro tekort

In 2014 werd nog een gat van meer dan 40 miljoen euro ontdekt in de boekhouding. Door verschillende kapitaalrondes werd de controlerende familie Lambilliotte aan de kant geschoven, waarna de Waalse overheid via participatiemaatschappij Sogepa tientallen miljoenen euro's in het bedrijf pompte, bestaande uit verse centen én het verstekken van leningen. Die injecties kwamen er maar door de belofte op nieuwe herstructureringen, die de groep als bij wonder weer op de rails zouden moeten kunnen zetten voor een lange tijd. Het spreekt dus voor zich dat de Waalse overheid met een erg grote kater achter zal blijven, vooral omdat het belang van Sogepa ondertussen opliep tot 63%. Een waardeloos belang, welteverstaan, wat ook het geval is voor de minderheidsaandeelhouders. Volgens de Tijd hadden enkele banken en verzekeraars door een schuldconversie bij een van de reddingsoperaties een aandelenbelang opgebouwd:  Monument Assurance Belgium (6,8 %), Patronale Life (5%), ING België (4,4 %), BNP Paribas Fortis (4%) en KBC Bank (3%).

Hamon boekte in 2020 260 miljoen euro omzet en telde toen ruim 1.264 personeelsleden in 23 landen. Het aandeel was sinds oktober vorig jaar geschorst. Op dat moment werd het op 41 miljoen euro gewaardeerd, een fractie van de waarde tijdens de hoogdagen en van wat er de voorbije jaren aan vers kapitaal in was gepompt. Midden september blokletterde de Tijd nog dat de engineeringgroep een diep verlies kon ombuigen in een positief nettoresultaat, maar dan wel dankzij enkele inschikkelijke obligatiehouders. De Waalse overheid, toen met 51% al hoofdaandeelhouder, stopte Hamon 15 miljoen euro toe, terwijl de banken 25 miljoen euro schulden kwijtscholden en Sogepa én de banken elk voor 2 miljoen euro schulden omzetten in aandelen, goed voor een extra injectie van 4,2 miljoen euro. Operationeel stegen de bestellingen met 5,6% naar 108 miljoen euro, dankzij de overname van de Madrileense sectorgenoot Esindus. Maar het verlies bleef, en wel ten belope van 9,7 miljoen euro, omwille van – hoe kan het ook anders – stijgende materiaalkosten.

Naar overzicht
Beleg online met inzicht
Word gratis klantJe gratis BeursintroClient login
Analyse en Inzicht
  • Analisten
  • Bolero Blog
Platformen
  • Bolero
  • Mobile
Markten en Producten
  • Markten
  • Producten
Events en Opleidingen
  • Events
  • Opleidingen
Academy
  • Producten
  • Platformen
  • Strategy & Analyse
Tarieven
  • Tarieven
Support
  • Algemene voorwaarden
  • Documentcenter
  • Lexicon
  • Veelgestelde vragen
  • Klachten
  • FAQ: MiFID II
Over Bolero
  • Bolero vandaag
  • Relatie KBC & Bolero
  • Nieuws
  • Werken bij Bolero
Award

Ontdek ook:

Bolero Crowdfunding

  •   Home
  • Analyse en Inzicht
  • Platformen
  • Markten en Producten
  • Events en Opleidingen
  • Academy
  • Tarieven
  • Support
Powered by KBC }}

Powered by KBC

  • © Bolero 2025
  • Privacy statement
  • Juridische voorwaarden
  • Sitemap