• NL
  • FR
BoleroPowered by KBC
menu

Orderdesk: 02 303 33 00

Word gratis klantJe gratis BeursintroClient login
  • Analyse en InzichtAnalyse en Inzicht
  • PlatformenPlatformen
    • Bolero
    • Mobile
  • Markten en ProductenAanbod
    • Markten
    • Producten
  • Events en OpleidingenEvents
    • Opleidingen
  • AcademyAcademy
    • Producten
    • Platformen
    • Strategie & Analyse
  • TarievenTarieven
  • SupportSupport
    • Documentcenter
    • Veelgestelde vragen
    • Lexicon
Word gratis klantJe gratis BeursintroClient login
  • Bolero blog

  • Topic

  • Topic

  • Meest verhandelde ETF's van 2024

  • De wereld van ETF's

  • Bolero Live

  • Onze analisten

  • Beursboeken in de kijker

Als belegger wilt u niets missen van het financiële nieuws en de beursactualiteit. In deze blog volgt u elke dag van dichtbij op wat er reilt en zeilt op de financiële markten en krijgt u meteen de nodige duiding. 

Bijdragen

Deze blog komt tot stand dankzij bijdragen van de analisten van KBC Asset Management, KBC Securities, KBC Market Research en de economen, contentmanagers van Bolero en aandelenstrategen van KBC Groep:

Allison Mandra, Andrea Gabellone, Benjamin Wolff, Bérangère Bivort, Bernard Keppenne, Cora Vandamme, Dieter Guffens, Dirk Thiels, Ellen Van Tongelen, Guy Sips, Hans Dewachter, Jacob Mekhael, Jens Meersman, Jo Elsocht, Johan Van Gompel, Joren De Mesmaeker, Joris Franck, Kurt Ruts, Kristof Samoy, Laurent Convent, Lieven Noppe, Lynn Hautekeete, Mathias Janssens, Mathias Van der Jeugt, Marion Geubel,Michiel Declercq, Peter Wuyts, Philippe Delfosse, Sharad Kumar Surendran Palani, Siegfried Top, Thibault Leneeuw, Thomas Couvreur, Thomas Vranken, Tom Noyens, Tom Simonts, Wim Hoste en Wim Lewi.

Disclaimer

Deze publicatie van KBC Bank N.V. (Bolero) wordt uitsluitend ter informatie verstrekt en is niet bedoeld als een specifiek en persoonlijk beleggingsadvies, een aanbieding of een uitnodiging tot een aanbieding, om de hierin vermelde financiële producten te kopen of te verkopen, noch onafhankelijk onderzoek op beleggingsgebied.

De dienstverlening die Bolero verschaft, is niet op beleggingsadvies gebaseerd. Bolero is het orderuitvoeringsplatform van KBC Bank N.V. waarmee transacties in ‘niet-complexe’ financiële producten (in de zin van MiFID II) doorgaan op basis van ‘loutere uitvoering’ (“execution only”). Bolero voert geen ‘passendheidstoetsing’ uit bij transacties in niet-complexe financiële producten. De belegger die van deze dienstverlening gebruik maakt, beschikt dus niet over de bescherming van de toepasselijke gedragsregels. Transacties in ‘complexe’ financiële producten (in de zin van MiFID II) kunnen pas uitgevoerd worden na een succesvolle passendheidstoetsing.  Transacties via Bolero gebeuren altijd op initiatief van de belegger. 

Bij het uitvoeren en/of doorgeven van transacties van beleggers houdt Bolero geen rekening met de daarmee verband houdende fiscale, juridische of boekhoudkundige aspecten van deze transacties, verstrekt zij geen advies met betrekking tot dergelijke aspecten en kan zij daarvoor derhalve niet aansprakelijk worden gesteld.

Beleggen in financiële producten houdt  risico’s in. Beleggers moeten in staat zijn om het economische risico van een belegging te dragen en het belegde kapitaal geheel of gedeeltelijk te verliezen.

Copyright © KBC Bank NV/Bolero. Alle rechten voorbehouden. Deze informatie mag op geen enkele manier gepubliceerd, herschreven of heruitgegeven worden in eender welke vorm.

Deze blog bevat publicaties van KBC Securities NV (https://research.kbcsecurities.com/portal/portal.html#!/disclosures), KBC Asset Management NV (https://www.kbc.be/particulieren/nl/juridische-info/documentatie-beleggen.html#aandelen) en KBC Economics (https://www.kbc.com/nl/economics.html). Voor de externe bronnen raadpleegt Bolero verschillende nieuwssites. De bijdragen worden geselecteerd op basis van recente, concrete gebeurtenissen en publicaties. De redactie wordt verzorgd door Tom Simonts (KBC Securities) en door Jo Elsocht, Joren De Mesmaeker, Jens Meersman, Ellen Van Tongelen en Philippe Delfosse (marketing team Bolero, KBC Bank NV). KBC Bank staat onder toezicht van de FSMA.

do. 27 aug 2020

15:50

Goud- en olieprijs: zwakke dollar vertelt slechts het halve verhaal

Deel deze pagina:

  • Tweet
  • Share
  • Share

Een zwakke dollar ondersteunt doorgaans de grondstoffenprijzen. Dat werd vooral vastgesteld in de goudmarkt. De tuimelperte van de Amerikaanse munt in juni en vooral juli leverde het edelmetaal nieuwe records op. Ook voor olie kijkt men dikwijls in de richting van de dollar voor de verdere evolutie, al is de “klassieke” inverse correlatie de laatste weken verder te zoeken, concludeert econoom Mathias Janssens van de KBC Marktenzaal.

Wisselkoerseffect

Net als andere grondstoffen wordt goud wereldwijd uitgedrukt in termen van dollar. Een verzwakkende dollar maakt de aanschaf interessanter. De vraag neemt toe en drijft daarmee de goudprijs simultaan op. Goud als ultiem instrument om zich tegen (verwachte) inflatie in te dekken, volgt dezelfde logica. Inflatie is immers muntontwaarding.

Beide elementen spelen elk een rol in de recente spurt van goud. Sinds de piek van de coronapandemie midden maart tot nu verloor de dollar op handelsgewogen basis net geen 10%. Vooral de mokerslag in juli luidde de indrukwekkende rit van goud in. De prijs steeg met bijna 300 dollar en noteerde met 2.071 dollar zelfs aan nieuwe recordniveaus. Maar de softe dollar is slechts het halve verhaal.

Veilige haven

Monetaire overheden gooiden tijdens de coronacrisis hun volle gewicht in de schaal, in eerste instantie om de economie een totale ondergang te besparen. Op termijn draagt dat hopelijk bij tot een beetje inflatie, wat tot nader bericht nog steeds de doelstelling van veel centrale banken is. In het alledaagse leven is inflatie op dit moment een 'ver-van-ons-bedshow'.

De aanzienlijke geldcreatie die uit het monetair beleid voortvloeide, blijft evenwel niet zonder gevolg op de financiële markten. Er werd vorige week al gewezen op de groeiende divergentie die zich achter de schermen van de nominale Amerikaanse rentes afspeelt. De reële rentecomponent daalde in geen tijd tot -1% (10 jaar) terwijl de inflatieverwachtingen opwaarts evolueren. De combinatie van zéér lage (reële) rentes en verwachte inflatie creëert de perfecte cocktail.

Goud haalt het als veilige belegging van Amerikaanse (en zeker Duitse) staatsobligaties, die nauwelijks nog (of zelfs negatief) rendement opleveren. De geanticipeerde terugkeer van inflatie zoals de markt gestaag verdisconteert, speelt dan weer in de kaarten van goud als inflatiehedge. Eén ounce goud gaat momenteel voor 1.930 dollar over de toonbank. Dat is onder de top van begin deze maand, maar blijft zo wel boven het vorige record van 1.921 dollar in 2011. Met de dollar in de touwen en een nog zeer lang uiterst soepel monetair beleid heeft goud in elk geval wellicht nog even de wind in de zeilen.

Andere factoren voor olie

Olie en de dollar gingen recent iets minder hand in hand dan gewoonlijk. Dat heeft deels te maken met de directe link tussen olie en de reële economie. Veel meer dan goud is olie een vaak en wijd gebruikte grondstof. Het moeizame herstel van de economie drukt op de globale vraag. Dat negatieve vraageffect weegt momenteel zwaarder door op het potentieel van olie dan de zwakke dollar. Ook de relatieve flexibiliteit in het productieproces speelt een belangrijke rol.

Het olieproducerende kartel OPEC+ en de VS sturen de prijzen in belangrijke mate in functie van de output, onafhankelijk van het dollarverloop. Goud is hieraan minder gevoelig. Onlangs schroefde OPEC+ de historische prijsondersteunende productiebeperking van net geen 10 miljoen vaten per dag terug. Dat vrijgekomen aanbod weegt bijkomend op de prijs van olie. Een vat ruwe Brentolie vond recent een evenwicht in de buurt van 45 dollar. Tenzij bij een snelle en volgehouden doorstart van de wereldeconomie blijft het opwaarts potentieel op korte termijn relatief beperkt.

Hoe u in goud beleggen?

Wilt u meer te weten komen over goud, zijn geschiedenis, zijn concrete toepassingen... maar ook hoe u op een praktische manier in goud kunt beleggen? Download dan via onderstaande link ons machtig makkelijke e-book. Helemaal gratis.

Download hier het dossier over beleggen in goud

Naar overzicht
Beleg online met inzicht
Word gratis klantJe gratis BeursintroClient login
Analyse en Inzicht
  • Analisten
  • Bolero Blog
Platformen
  • Bolero
  • Mobile
Markten en Producten
  • Markten
  • Producten
Events en Opleidingen
  • Events
  • Opleidingen
Academy
  • Producten
  • Platformen
  • Strategy & Analyse
Tarieven
  • Tarieven
Support
  • Algemene voorwaarden
  • Documentcenter
  • Lexicon
  • Veelgestelde vragen
  • Klachten
  • FAQ: MiFID II
Over Bolero
  • Bolero vandaag
  • Relatie KBC & Bolero
  • Nieuws
  • Werken bij Bolero
Award

Ontdek ook:

Bolero Crowdfunding

  •   Home
  • Analyse en Inzicht
  • Platformen
  • Markten en Producten
  • Events en Opleidingen
  • Academy
  • Tarieven
  • Support
Powered by KBC }}

Powered by KBC

  • © Bolero 2025
  • Privacy statement
  • Juridische voorwaarden
  • Sitemap