ma. 5 aug 2019
9:00

In hun Benelux Morning Note zetten de analisten van KBC Securities (KBCS) voor dag en dauw al het nieuws over de door hen opgevolgde Benelux-bedrijven op een rij. Bolero vat de belangrijkste feiten - machtig makkelijk - voor u samen.
Nieuws
- Fagron (advies KBC Securities: "Kopen" - koersdoel 18,00 euro
- RESULTATEN | Fagron rapporteerde deze ochtend over de eerste helft van 2019 een omzet van 255,4 miljoen euro (prognose KBCS 257,9 mln, consensus 254,1 mln), een stijging met 10,6% op jaarbasis. De REBITDA steeg met 6,4% tot 55,6 miljoen euro (KBCS 58,0 mln, CSS 55,6 mln). In de regio Europa & RoWsteeg de omzet met 0,9% tot 128,7 miljoen (KBCS 128,8 mln, CSS 128,0 mln) en kwam de REBITDA uit op 34,6 miljoen, boven de verwachtingen. De negatieve impact van de Nederlandse compounding facility (sinds juli volledig operationeel), wordt geschat op 2,0 miljoen. Fagron nam Dr. Kulich Pharma over en begon met de bouw van een nieuwe Poolse herverpakkingsfabriek (geschatte margeverbetering 2 miljoen euro vanaf 2021). Het segment van de merken blijft sterk presteren, onder impuls van een sterke start van Fagron Genomics. In Latijns-Amerika steeg de omzet met 7,2% tot 52,4 miljoen euro (KBCS 52,7 mln, CSS 51,8 mln) en kwam de REBITDA van 10,4 miljoen iets onder de schattingen uit. Fagron heeft in het tweede kwartaal 3 Braziliaanse activiteiten overgenomen, die alle actief zijn binnen de segmenten Essentials & Brands (samen goed voor een omzet van 9,9 miljoen en een EBITDA-marge van 7,4% in 2018). Gecorrigeerd voor deze acquisities bedroeg de autonome groei van Fagron 4,6%, ruim onder de KBCS-prognose van 7,8%. De regio Noord-Amerika presteerde onder de verwachtingen met een omzet van 69,9 miljoen (KBCS 72,5 mln, CSS 70,7 mln) en een REBITDA van 9,8 miljoen (0,8 miljoen onder consensus).
- De visie van KBC Securities: Volgens analist Lenny Van Steenhuyse bleven de prestaties in het tweede kwartaal in het Amerikaanse continent iets onder de verwachtingen. Ook Latijns-Amerika lijkt een zekere vertraging te vertonen, met een omzet die pas na toevoeging van de overnames in lijn ligt met de verwachtingen, hoewel de overnames de iets lagere REBITDA-marge verklaren. Voorlopig handhaaft KBCS het koersdoel van 18,0 euro en het koopadvies.
- IBA (advies KBC Securities: "Opbouwen" - koersdoel 23,50 euro)
- NIEUWS | IBA heeft met IBS (Institute for Basic Science) een contract ondertekend voor de installatie van een Cyclone 70-systeem in Zuid-Korea (Daejeon). De contractwaarde ligt tussen de 13 en 16 miljoen dollar en het project is volledig gefinancierd. De Cyclone 70 zal dienen voor de productie van zwaardere ionen voor de ontdekking van bijkomende zeldzame isotopen met toepassing in de materiaal- en biomedische wetenschappen.
- De visie van KBC Securities: Hoewel de contractwaarde iets lager is dan de vorige verkochte Cyclone 70 (16 à 20 miljoen dollar), is de toevoeging van een nieuwe grote versneller aan IBA's orderboek volgens analist Lenny Vansteenhuyse duidelijk positief. De Cyclone 70 is een van de grootste versnellers in het IBA-aanbod en het contract dat vandaag werd ondertekend, is de vijfde Cyclone 70 die wereldwijd wordt besteld. KBCS denkt dat IBA met dit contract de recordprestatie van de divisie 'Other Accelerator' (48,0 miljoen) van vorig jaar gemakkelijk zal kunnen verslaan, wat een sterke groei in deze markt aantoont. Koersdoel en advies worden bevestigd.
- Melexis (advies KBC Securities: "Kopen" - koersdoel 70,00 euro)
- RESULTATEN | Melexis rapporteerde over het tweede kwartaal van 2019 een omzet van 120,0 miljoen EUR, in lijn met de verwachtingen (prognose KBCS 118,0 mln, consensus 119,4 mln), wat neerkomt op een daling met 15% op jaarbasis en een stijging met 3% op rij. De verkoop in het segment Automotive daalde met 12% op jaarbasis voor het tweede achtereenvolgende kwartaal, terwijl in Non-Automotive een daling van 38% werd geboekt, het vierde kwartaal op rij. De brutomarge bleef echter op een gezond niveau van 41,4% van de omzet, terwijl de EBIT uitkwam op 18,4 miljoen euro, hoger dan de KBCS-prognose van 16,1 miljoen euro. Zoals verwacht heeft Melexis besloten om een interimdividend van 1,30 euro bruto per aandeel uit te keren.
- Vooruitzichten: Het management wijst erop dat de visibiliteit laag blijft omwille van de onzekere economische en geopolitieke situatie, veroorzaakt door de wereldwijde handelsspanningen en een aanhoudende neerwaartse trend in de wereldwijde autoverkoop. Het bedrijf schat dat de voorraden bij klanten onder het niveau van het begin van het jaar liggen, maar het blijft onzeker wanneer een verandering in het ordergedrag zal optreden. Voor het derde kwartaal mikt Melexis op een omzet tussen 117 en 123 miljoen euro, (prognose KBCS 127 mln; consensus: 128,6 mln) met een brutowinstmarge van ca. 41% (vs. eerdere prognose 41 à 43%) en een operationele marge van ca. 15% in het midden van de vooropgestelde bandbreedte. Over het volledige boekjaar 2019 zal de omzet naar schatting onder het niveau van het voorgaande jaar blijven. Er wordt niet langer een EBIT-margedoelstelling naar voren geschoven (in april nog 10-15%).
- De visie van KBC Securities: Analist Marcel Achterberg heeft zijn prognoses voor de winst per aandeel in 2019, 2020 en 2021 met resp. 10%, 8% en 5% verlaagd en dat heeft ook een verlaging van het koersdoel tot gevolg, van 78 naar 70 euro. KBCS gaat ervan uit dat de voorraadafbouw in de automobielsector in de tweede jaarhelft zal aanhouden door een wereldwijd lagere vraag, vooral in China. Toch blijft Melexis volgens onze analist een aantrekkelijke piste om in te spelen op de groeitrend van de halfgeleiders in de automobielsector op lange termijn. Elke koerszwakte op korte termijn is volgens KBCS een opportuniteit om (bij) te kopen. Het koopadvies wordt dan ook bevestigd.
- PostNL (advies KBC Securities: "Kopen" - koersdoel 3,40 euro)
- RESULTATEN | In het tweede kwartaal van 2019 steeg de omzet met 2,3% op jaarbasis tot 681 miljoen (prognose KBCS 690 mln, consensus 686 mln). De omzet van de pakketten lagen 3% onder de verwachtingen door een iets lagere volumegroei en een verdere daling van de internationale activiteit in het voorjaar. De postinkomsten in Nederland (380 miljoen) lagen in lijn met de prognoses. Het volume geadresseerde binnenlandse post daalde met 9,0% (KBCS: -7,5%, css: -8,7%) en de binnenlandse volumes van de pakketten stegen met 13% op jaarbasis (+21% in 2018, kbcs: +17%). Na de betaling van een slotdividend van 0,17 euro per aandeel over het boekjaar 2018 (medio april), heeft PostNL aangekondigd een interimdividend van 0,08 euro per aandeel uit te keren over het boekjaar 2019. De onderliggende EBIT kwam uit op 39 miljoen euro (KBCS: 39 mln, css: 34 mln) en de onderliggende kasstroom bedroeg 41 miljoen. Het bedrijf heeft in het tweede kwartaal 12 miljoen (kbcs/css: € 14 miljoen) aan kostenbesparingen geleverd.
- Vooruitzichten: Voor het volledige boekjaar bevestigt PostNL de prognose van een UCOI (onderliggend cash bedrijfsresultaat) tussen 170 en 200 miljoen euro. Vanaf 2020 zal het bedrijf zijn financiële prestaties beheren op basis van genormaliseerde EBIT en vrije kasstroom. De UCOI-vooruitzichten voor 2019 zouden neerkomen op een genormaliseerde EBIT van 155 à 185 miljoen euro. Uitgaande van goedkeuring van de overname van Sandd in het vierde kwartaal van 2019, zou het resultaat met 25 à 35 miljoen worden beïnvloed.
- In de marge van de resultaten laat PostNL weten dat het een overeenkomst heeft bereikt om de Duitse Postcon-activiteiten te verkopen aan Quantum Capital Partners, maar geeft geen financiële details. De deal zou naar schatting voor het jaareinde worden afgerond.
- De visie van KBC Securities: Volgens analist Ruben Devos kwam de omzet iets onder de verwachtingen uit (-1%), maar ging de onderliggende cash EBIT ruim boven de lat (+21%). De beter dan verwachte winst wordt grotendeels ondersteund door lagere liquide middelen voor pensioenen en voorzieningen die niet geëxtrapoleerd zouden moeten worden voor de rest van het jaar. Het bedrijf is goed op weg om zijn jaardoelstellingen te bereiken.
- X-Fab (advies KBC Securities: "Houden" - koersdoel 5,00 euro)
- RESULTATEN | In het tweede kwartaal van 2019 boekte XFAB een omzet van 131,6 miljoen dollar (-15% op jaarbasis), iets lager dan de door KBCS verwachte 133 miljoen, maar binnen de eigen doelstelling van het bedrijf van 128 à 135 miljoen. In zijn belangrijkste klantsegment, Automotive, daalden de inkomsten met 21% op jaarbasis. De EBITDA kwam uit op 11,8 miljoen dollar, goed voor een daling met 59% op jaarbasis en een stijging met 80% op kwartaalbasis. De EBITDA-marge van 8,9% lag in lijn met de vooropgestelde 3 à 9% en de prognose van KCBS (5,0%). Zoals verwacht was de EBIT in het tweede kwartaal negatief (-5,6 miljoen), een daling met 19,1 miljoen op jaarbasis, maar wel een opeenvolgende verbetering van 4,7 miljoen. Volgens het management bleven de marktomstandigheden gedurende het tweede kwartaal zwak met een voortdurende voorraadafbouw aan de klantzijde en een beperkte vraag. De visibiliteit is dus nog steeds beperkt.
- Vooruitzichten: XFAB verwacht dat de omzet in het derde kwartaal tussen 128 en 135 miljoen dollar zal liggen, met een EBITDA-marge tussen 4% en 10%. Door de aanhoudende onzekerheid in de markt blijft het zicht op het vierde kwartaal beperkt. Intussen blijven de kapitaaluitgaven met 45 miljoen euro hoog (eerste helft 2019) en het management mikt op een vergelijkbaar bedrag in de tweede helft van 2019. De voorraden bleven ook stijgen tot 158 miljoen euro en liggen nu boven de omzetverwachtingen van het huidige kwartaal. De brutokaspositie is in zes maanden tijd gedaald van 243 miljoen tot 171 miljoen euro, wat volgens KBCS enigszins verontrustend is, gezien het beperkte zicht op de vraag.
- De visie van KBC Securities: Analist Marcel Achterberg heeft zijn prognoses voor de winst per aandeel in 2019 verlaagd tot een verlies van 0,16 euro per aandeel (eerder -10 euro), in lijn met de lager dan verwachte vooruitzichten voor het derde kwartaal. De schattingen voor 2020 en 2021 blijven grotendeels onveranderd, omdat KBCS van mening blijft dat er tegen eind dit jaar een gematigd herstel van de vraag zou moeten optreden. Koersdoel en advies worden bevestigd. Het dubbelcijferige groeipotentieel van XFAB wordt momenteel gecompenseerd door het gebrek aan zicht op de vraag op korte termijn, in een ongekende zwakke automarkt.
Advies- en/of koersdoelwijzigingen KBC Securities
- KBC Securities verlaagt het koersdoel voor Melexis van 78 naar 70 euro per aandeel bij een ongewijzigd "Kopen"-advies.