• NL
  • FR
BoleroPowered by KBC
menu

Orderdesk: 02 303 33 00

Word gratis klantJe gratis BeursintroClient login
  • Analyse en InzichtAnalyse en Inzicht
  • PlatformenPlatformen
    • Bolero
    • Mobile
  • Markten en ProductenAanbod
    • Markten
    • Producten
  • Events en OpleidingenEvents
    • Opleidingen
  • AcademyAcademy
    • Producten
    • Platformen
    • Strategie & Analyse
  • TarievenTarieven
  • SupportSupport
    • Documentcenter
    • Veelgestelde vragen
    • Lexicon
Word gratis klantJe gratis BeursintroClient login
  • Bolero blog

  • Topic

  • Topic

  • Meest verhandelde ETF's van 2024

  • De wereld van ETF's

  • Bolero Live

  • Onze analisten

  • Beursboeken in de kijker

Als belegger wilt u niets missen van het financiële nieuws en de beursactualiteit. In deze blog volgt u elke dag van dichtbij op wat er reilt en zeilt op de financiële markten en krijgt u meteen de nodige duiding. 

Bijdragen

Deze blog komt tot stand dankzij bijdragen van de analisten van KBC Asset Management, KBC Securities, KBC Market Research en de economen, contentmanagers van Bolero en aandelenstrategen van KBC Groep:

Allison Mandra, Andrea Gabellone, Benjamin Wolff, Bérangère Bivort, Bernard Keppenne, Cora Vandamme, Dieter Guffens, Dirk Thiels, Ellen Van Tongelen, Guy Sips, Hans Dewachter, Jacob Mekhael, Jens Meersman, Jo Elsocht, Johan Van Gompel, Joren De Mesmaeker, Joris Franck, Kurt Ruts, Kristof Samoy, Laurent Convent, Lieven Noppe, Lynn Hautekeete, Mathias Janssens, Mathias Van der Jeugt, Marion Geubel,Michiel Declercq, Peter Wuyts, Philippe Delfosse, Sharad Kumar Surendran Palani, Siegfried Top, Thibault Leneeuw, Thomas Couvreur, Thomas Vranken, Tom Noyens, Tom Simonts, Wim Hoste en Wim Lewi.

Disclaimer

Deze publicatie van KBC Bank N.V. (Bolero) wordt uitsluitend ter informatie verstrekt en is niet bedoeld als een specifiek en persoonlijk beleggingsadvies, een aanbieding of een uitnodiging tot een aanbieding, om de hierin vermelde financiële producten te kopen of te verkopen, noch onafhankelijk onderzoek op beleggingsgebied.

De dienstverlening die Bolero verschaft, is niet op beleggingsadvies gebaseerd. Bolero is het orderuitvoeringsplatform van KBC Bank N.V. waarmee transacties in ‘niet-complexe’ financiële producten (in de zin van MiFID II) doorgaan op basis van ‘loutere uitvoering’ (“execution only”). Bolero voert geen ‘passendheidstoetsing’ uit bij transacties in niet-complexe financiële producten. De belegger die van deze dienstverlening gebruik maakt, beschikt dus niet over de bescherming van de toepasselijke gedragsregels. Transacties in ‘complexe’ financiële producten (in de zin van MiFID II) kunnen pas uitgevoerd worden na een succesvolle passendheidstoetsing.  Transacties via Bolero gebeuren altijd op initiatief van de belegger. 

Bij het uitvoeren en/of doorgeven van transacties van beleggers houdt Bolero geen rekening met de daarmee verband houdende fiscale, juridische of boekhoudkundige aspecten van deze transacties, verstrekt zij geen advies met betrekking tot dergelijke aspecten en kan zij daarvoor derhalve niet aansprakelijk worden gesteld.

Beleggen in financiële producten houdt  risico’s in. Beleggers moeten in staat zijn om het economische risico van een belegging te dragen en het belegde kapitaal geheel of gedeeltelijk te verliezen.

Copyright © KBC Bank NV/Bolero. Alle rechten voorbehouden. Deze informatie mag op geen enkele manier gepubliceerd, herschreven of heruitgegeven worden in eender welke vorm.

Deze blog bevat publicaties van KBC Securities NV (https://research.kbcsecurities.com/portal/portal.html#!/disclosures), KBC Asset Management NV (https://www.kbc.be/particulieren/nl/juridische-info/documentatie-beleggen.html#aandelen) en KBC Economics (https://www.kbc.com/nl/economics.html). Voor de externe bronnen raadpleegt Bolero verschillende nieuwssites. De bijdragen worden geselecteerd op basis van recente, concrete gebeurtenissen en publicaties. De redactie wordt verzorgd door Tom Simonts (KBC Securities) en door Jo Elsocht, Joren De Mesmaeker, Jens Meersman, Ellen Van Tongelen en Philippe Delfosse (marketing team Bolero, KBC Bank NV). KBC Bank staat onder toezicht van de FSMA.

di. 17 mrt 2020

12:13

Lagere vooruitzichten voor de economische groei

Deel deze pagina:

  • Tweet
  • Share
  • Share

KBC Economics, onder leiding van Jan Van Hove, verlaagde de vooruitzichten voor de economische groei omdat de coronacrisis een tijdelijke, maar sterke economische terugval zal veroorzaken in 2020. De analisten verwachten een geleidelijk herstel eind 2020 en in 2021, terwijl de vooruitzichten voor de wereldeconomie op lange termijn behouden blijven.

Het covid19-virus heeft een ongeziene maatschappelijke impact op de ganse wereld. Gezondheidszorg is momenteel de absolute prioriteit. Tegelijk twijfelt niemand nog aan de enorme economische impact van deze coronacrisis. De berekening van deze impact is geen sinecure wegens de complexiteit en voortdurende veranderingen in de verspreiding van het virus en in de beleidsreacties om de crisis aan te pakken en te verzachten. Elke analyse heeft dan ook een behoorlijke graad van onzekerheid. De boodschap is echter eenduidig: we zijn beland in een wereldwijde recessie, de aanzienlijke budgettaire en monetaire stimulus zelfs in acht genomen.

Impact in alle Europese landen

Het team van Jan Van Hove verwacht een gesynchroniseerde terugval in economische groei in alle Europese landen, in de veronderstelling dat de virusverspreiding zich overal aan sneltempo zal voortzetten. De omvang van de terugval per land is afhankelijk van een aantal factoren. De analisten houden rekening met het belang van toerisme, de integratie van landen in Europese en wereldwijde productieketens, de beschikbaarheid en kwaliteit van de medische dienstverlening en de beschikbare budgettaire ruimte om de economische impact te verzachten.

De logistieke uitdagingen door de sluiting van grenzen en onderbrekingen in transportkanalen wegen bijkomend op de groeivooruitzichten. Tot slot daalt in alle Europese landen de binnenlandse consumptie drastisch, enerzijds door de quarantainemaatregelen en anderzijds door een terugval in het consumentenvertrouwen. De coronacrisis treft dus zowel de vraag- als aanbodzijde van de economie.

Aandelenmarkten

De coronacrisis laat ook sporen na op de markten. Om te beginnen stijgen de kredietrisicopremies voor bedrijven en landen. Sinds de vorige crisis klonk dankzij lage volatiliteit en een uiterst soepel monetair beleid het motto “a rising tide lifts all boats”. Die periode ligt achter ons. Bedrijven en overheden zullen opnieuw beoordeeld worden op hun economische merite/balans. Hetzelfde geldt voor aandelenkoersen. Op dit ogenblik blijft de algemene volatiliteit te groot.

Rentemarkten

De centrale bankiers hebben al hun duit in het zakje gedaan, vooral in de VS. De beleidsrentes zullen de volgende twee jaren aan beide kanten van de Atlantische Oceaan rond de huidige niveaus blijven. De analisten staan nog steeds weigerachtig tegenover nog dieper negatieve Europese beleidsrentes, omdat ze weinig bijkomende steun bieden aan de Europese economie en aanzienlijke neveneffecten genereren. De volgende stap van het monetair beleid moet er volgens het team van Jan Van Hove komen in coördinatie met budgettaire steun uit de overheidsfinanciën, die omvangrijk moet zijn, maar wel selectief omwille van de al hoge schuldgraden.

Het lange eind van de Europese en Amerikaanse rentecurves zakt niet eindeloos meer verder. In de huidige paniekmodus is cash koning en worden zowel obligaties als aandelen verkocht. Of is de stijging van de rente al een weerspiegeling van een kredietrisicopremie in zelfs Duitse en Amerikaanse overheidsobligaties. De Duitse (-0.40%) en Amerikaanse (0.80%) 10-jaarsrentes noteren op vandaag 50 basispunten hoger dan de dieptepunten van begin maart. Vanuit technisch oogpunt bevindt de Duitse rente zich opnieuw in de handelsband van de tweede jaarhelft van vorig jaar (-0.74% tot -0.20%). De Amerikaanse 10-jaarsrente is de breuk beneden het vorige absolute dieptepunt (1.3%; 2016) nog niet te boven gekomen. Gegeven de drastische stappen van de Fed en de sombere economische vooruitzichten in de VS zal dat dit jaar waarschijnlijk ook niet meer gebeuren.

Wisselmarkten

Op de wisselmarkt werken twee tegenstrijdige krachten op de dollar. Enerzijds verloor de greenback gigantisch veel rentevoordeel tegenover andere grote munten, inclusief de euro. Anderzijds blijft de liquiditeit van de dollarmarkt een aantrekkingskracht voor investeerders in tijden van stress. Beide factoren verklaren de huidige weerbaarheid van het muntpaar EUR/USD. Omdat de risico’s voor de Amerikaanse economie groter zijn dan die in de eurozone, behoudt het analistenteam van Jan Van Hove de verwachting dat de dollar in 2020 verder zal verzwakken (richting €1 = $1,16) tegen het derde kwartaal van 2020.

Naar overzicht
Beleg online met inzicht
Word gratis klantJe gratis BeursintroClient login
Analyse en Inzicht
  • Analisten
  • Bolero Blog
Platformen
  • Bolero
  • Mobile
Markten en Producten
  • Markten
  • Producten
Events en Opleidingen
  • Events
  • Opleidingen
Academy
  • Producten
  • Platformen
  • Strategy & Analyse
Tarieven
  • Tarieven
Support
  • Algemene voorwaarden
  • Documentcenter
  • Lexicon
  • Veelgestelde vragen
  • Klachten
  • FAQ: MiFID II
Over Bolero
  • Bolero vandaag
  • Relatie KBC & Bolero
  • Nieuws
  • Werken bij Bolero
Award

Ontdek ook:

Bolero Crowdfunding

  •   Home
  • Analyse en Inzicht
  • Platformen
  • Markten en Producten
  • Events en Opleidingen
  • Academy
  • Tarieven
  • Support
Powered by KBC }}

Powered by KBC

  • © Bolero 2025
  • Privacy statement
  • Juridische voorwaarden
  • Sitemap