vr. 28 apr 2023
KBC Securities verlaagt koersdoel Umicore wegens lagere metaalprijzen

De lagere metaalprijzen leiden tot een negatieve herziening van de prognoses, meldt materialentechnologiebedrijf Umicore in een update over het eerste kwartaal. De aangepaste EBIT voor 2023 is met 8% naar beneden bijgesteld, las KBC Securities-analist Wim Hoste.
Umicore meldde in zijn update over het eerste kwartaal een solide start van het jaar, die volgens het bedrijf in lijn lagen met de verwachtingen, ondanks de neerwaartse prijsdruk op de belangrijkste metalen.
Per divisie
Catalysis (Katalysatoren): Umicore spreekt van een sterke prestatie, boven het niveau van het eerste kwartaal van 2002. De wereldwijde productie van lichte voertuigen bleef ongeveer gelijk, met groei in Europa en Noord-Amerika en een aanzienlijke daling in China. Umicore presteerde in lijn met de wereldwijde automarkt. Umicore levert nu katalysatoren aan de Euro 7-benzineplatforms (nieuwste Europese norm) van de meeste autoproducenten. In Heavy Duty (zware dieselvoertuigen) zag Umicore een sterke vraag in Europa en een geleidelijk herstel in China. Brandstofcellen & edelmetaalchemie droeg ook bij tot de sterke prestatie in het eerste kwartaal.
Ter info: Een brandstofcel lijkt op een batterij omdat ze elektriciteit opwekt via een elektrochemische reactie en een anode en een kathode heeft. Brandstofcellen raken echter niet uitgeput en moeten niet worden opgeladen. Het grootste verschil tussen een batterij en een brandstofcel is dat een batterij energie opslaat, terwijl een brandstofcel energie opwekt. Een brandstofcel zet haar energiebron (de ‘brandstof’) zoals waterstof om in elektriciteit door middel van de reactie met een oxidatiemiddel, zuurstof uit de lucht. Dat betekent dat een brandstofcel onbeperkt kan blijven werken zolang lucht en brandstof worden toegevoerd (bron: website Umicore).
Energy & Surface Technologies: Rechargeable Battery Materials (RBM) presteerde grotendeels in lijn met het eerste kwartaal van 2022, met gematigde verkoopvolumes voor actieve kathodematerialen (CAM) in het eerste kwartaal. Umicore boekte vooruitgang met de voorbereiding van het opstarten van grote nikkelvolumes en kondigde een contract van 20 duizend ton NMC (Nikkel-Mangaan-Kobalt) aan met een Chinese fabrikant van batterijen met eerste commerciële volumes vanaf eind 2023. De ‘Kobalt en speciale materialen’-prestaties (CSM) keerden terug naar meer genormaliseerde niveaus in het 1e kwartaal.
Recycling leverde een solide operationele prestatie met een lagere winst door minder gunstige metaalprijzen (vooral rhodium en palladium) en kosteninflatie. De beschikbaarheid van PGM (platina)-rijke industriële bijproducten bleef solide, maar was lager voor materialen op het einde van hun levensduur.
Umicores vooruitzichten
He bedrijf gaf in geen vooruitzichten op groepsniveau voor 2023. Wim Hoste verlaagde de aangepaste EBIT-prognoses voor 2023 en 2024 met respectievelijk -8% en -6%. Het bedrijf blikte voor elke divisie wel vooruit:
Catalysis: Umicore verwacht te profiteren van haar sterke positie in benzine en verwacht een herstel van de autotoeleveringsketens en de Chinese markt voor zware dieselmarkt. De aangepaste EBIT/EBITDA zal naar verwachting iets boven het niveau van 2022 liggen (toen: aangepaste EBIT 342 miljoen) en iets boven de huidige analistenverwachting (352 miljoen euro, KBCS: 365 miljoen euro).
Energy & Surface Technologies: RBM zou moeten presteren in lijn met 2022. Gezien de lagere verwachte resultaten voor CSM (door lagere kobaltprijzen), wordt verwacht dat aangepaste EBIT/EBITDA naar verwachting iets onder het niveau van 2022 komt te liggen (toen: aangepaste EBIT 166 miljoen euro), maar wel iets boven de huidige marktverwachtingen (140 miljoen euro, KBCS: 140 miljoen euro).
Recycling: De prestaties zullen worden beïnvloed door lagere PGM-metaalprijzen en een minder gunstige leveringsomgeving voor PGM-rijke materialen aan het einde van hun levensduur. In de veronderstelling dat de huidige metaalprijzen aanhouden, zal de aangepaste EBIT/EBITDA lager liggen dan de huidige marktverwachtingen.
KBC Securities over Umicore
Wim Hoste voorspelt dat de groei van het CAM-volume vooral vanaf 2024 zal versnellen en handhaaft zijn standpunt dat Umicore zeer goed geplaatst is om via haar kathodeactiviteiten een belangrijke rol te spelen in de elektrificatie van de transportsector, terwijl Battery Recycling vanaf de tweede helft van het decennium ook een belangrijke groeimotor zou kunnen worden. Rekening houdend met het solide groeipotentieel op middellange tot lange termijn, maar met de moeilijkere metaalprijsomgeving op korte termijn, verlaagt hij het koersdoel van €54 naar €46. Hij handhaaft wel het ‘Kopen’-advies.