do. 8 feb 2024

Ondanks de lagere gasprijs, kon het Noorse Equinor een hogere nettowinst realiseren in het vierde kwartaal. De twee motoren achter de hogere winst waren een hogere productie binnen gas en olie en een sterke prestatie van de duurzame energietak, zegt KBC Securities-analist Benjamin Wolff.
Equinor?
Equinor (voorheen Statoil) is de Noorse nationale oliemaatschappij (67% overheid) met sterke focus op olie- en gaswinning in de Noorse wateren. Ook actief in de VS (in schalie), Angola, Canada, Brazilië, Nigeria en Azerbaijan. De downstreamacitiviteiten zijn veeleer beperkt. Equinor is de belangrijkste gasleverancier van Europa. Statoil wijzigde zijn naam in Eqinor om de transitie te benadrukken van pure olie- en gasproducent naar een bredere energiegroep.
Lagere aandeelhoudersvergoeding over 2023
De winst na taksen was lager door enkele achterstallige betalingen aan de Amerikaanse fiscus. De winst is wel gehalveerd ten opzichte van het vierde kwartaal van 2022.
Het gewoon dividend wordt verhoogd van $0,30 tot $0,35 per aandeel met de ambitie om deze 2 cent per jaar te verhogen. Bovenop het gewoon dividend wilt management ook nog een uitzonderlijk dividend uitbetalen van $0,35 per aandeel en een inkoopprogramma voor 2024 van $6 miljard lanceren. De totale aandeelhoudersvergoeding zakt wel ten opzichte van 2022.
Cijfers:
- Netto inkomsten: $2,6 miljard (derde kwartaal: $2.5 miljard)
- Aangepaste winst na belastingen: $1.8 miljard (derde kwartaal: $2.7 miljard)
- Vrije kasstroom: $2.8 miljard (derde kwartaal: $5.2 miljard)
- Gemiddelde prijs: $75.7/barrel (derde kwartaal: 80.3)
- Totale stroomgeneratie: 1241 GWh (derde kwartaal: 883)
- Hernieuwbare stroomgeneratie: 694 GWh (derde kwartaal: 373)
KBC Securities over Equinor
Hoewel Benjamin Wolff de duurzame strategie van Equinor zeker weten te waarderen, ziet hij dat het aandeel nog tegen een hogere waardering noteert dan de concurrenten. Tijdens de gascrisis waarbij Equinor ten volle van kon profiteren met gunstige gascontracten, was dat terecht, stelt Benjamin. Maar de normalisering van de gasprijzen zal ook leiden tot een normalisering van de waardering.
Het uitzonderlijk dividend zakt ook substantieel, wat nadelig is voor de aandeelhouders. Hij blijft bij een ‘Verkopen’-aanbeveling en laat het koersdoel zakken van 300 NOK naar 240 NOK. Het aandeel noteert momenteel tegen een koers van 278,75 NOK (-0,14%).
