• NL
  • FR
BoleroPowered by KBC
menu

Orderdesk: 02 303 33 00

Word gratis klantJe gratis BeursintroClient login
  • Analyse en InzichtAnalyse en Inzicht
  • PlatformenPlatformen
    • Bolero
    • Mobile
  • Markten en ProductenAanbod
    • Markten
    • Producten
  • Events en OpleidingenEvents
    • Opleidingen
  • AcademyAcademy
    • Producten
    • Platformen
    • Strategie & Analyse
  • TarievenTarieven
  • SupportSupport
    • Documentcenter
    • Veelgestelde vragen
    • Lexicon
Word gratis klantJe gratis BeursintroClient login
  • Bolero blog

  • Topic

  • Topic

  • Meest verhandelde ETF's van 2024

  • De wereld van ETF's

  • Bolero Live

  • Onze analisten

  • Beursboeken in de kijker

Als belegger wilt u niets missen van het financiële nieuws en de beursactualiteit. In deze blog volgt u elke dag van dichtbij op wat er reilt en zeilt op de financiële markten en krijgt u meteen de nodige duiding. 

Bijdragen

Deze blog komt tot stand dankzij bijdragen van de analisten van KBC Asset Management, KBC Securities, KBC Market Research en de economen, contentmanagers van Bolero en aandelenstrategen van KBC Groep:

Allison Mandra, Andrea Gabellone, Benjamin Wolff, Bérangère Bivort, Bernard Keppenne, Cora Vandamme, Dieter Guffens, Dirk Thiels, Ellen Van Tongelen, Guy Sips, Hans Dewachter, Jacob Mekhael, Jo Elsocht, Johan Van Gompel, Joren De Mesmaeker, Joris Franck, Kurt Ruts, Kristof Samoy, Laurent Convent, Lieven Noppe,
Livio Luyten, Lynn Hautekeete, Mathias Janssens, Mathias Van der Jeugt, Marion Geubel, Michiel Declercq, Peter Wuyts, Philippe Delfosse, Siegfried Top, Thibault Leneeuw, Thomas Couvreur, Thomas Vranken, Tom Noyens, Tom Simonts, Wim Hoste en Wim Lewi.

Disclaimer

Deze publicatie van KBC Bank N.V. (Bolero) wordt uitsluitend ter informatie verstrekt en is niet bedoeld als een specifiek en persoonlijk beleggingsadvies, een aanbieding of een uitnodiging tot een aanbieding, om de hierin vermelde financiële producten te kopen of te verkopen, noch onafhankelijk onderzoek op beleggingsgebied.

De dienstverlening die Bolero verschaft, is niet op beleggingsadvies gebaseerd. Bolero is het orderuitvoeringsplatform van KBC Bank N.V. waarmee transacties in ‘niet-complexe’ financiële producten (in de zin van MiFID II) doorgaan op basis van ‘loutere uitvoering’ (“execution only”). Bolero voert geen ‘passendheidstoetsing’ uit bij transacties in niet-complexe financiële producten. De belegger die van deze dienstverlening gebruik maakt, beschikt dus niet over de bescherming van de toepasselijke gedragsregels. Transacties in ‘complexe’ financiële producten (in de zin van MiFID II) kunnen pas uitgevoerd worden na een succesvolle passendheidstoetsing.  Transacties via Bolero gebeuren altijd op initiatief van de belegger. 

Bij het uitvoeren en/of doorgeven van transacties van beleggers houdt Bolero geen rekening met de daarmee verband houdende fiscale, juridische of boekhoudkundige aspecten van deze transacties, verstrekt zij geen advies met betrekking tot dergelijke aspecten en kan zij daarvoor derhalve niet aansprakelijk worden gesteld.

Beleggen in financiële producten houdt  risico’s in. Beleggers moeten in staat zijn om het economische risico van een belegging te dragen en het belegde kapitaal geheel of gedeeltelijk te verliezen.

Copyright © KBC Bank NV/Bolero. Alle rechten voorbehouden. Deze informatie mag op geen enkele manier gepubliceerd, herschreven of heruitgegeven worden in eender welke vorm.

Deze blog bevat publicaties van KBC Securities NV (https://research.kbcsecurities.com/portal/portal.html#!/disclosures), KBC Asset Management NV (https://www.kbc.be/particulieren/nl/juridische-info/documentatie-beleggen.html#aandelen) en KBC Economics (https://www.kbc.com/nl/economics.html). Voor de externe bronnen raadpleegt Bolero verschillende nieuwssites. De bijdragen worden geselecteerd op basis van recente, concrete gebeurtenissen en publicaties. De redactie wordt verzorgd door Tom Simonts (KBC Securities) en door Jo Elsocht, Joren De Mesmaeker, Jens Meersman, Ellen Van Tongelen en Philippe Delfosse (marketing team Bolero, KBC Bank NV). KBC Bank staat onder toezicht van de FSMA.

di. 2 aug 2022

14:32

Kwartaalcijfers BP bekronen waanzinnig cijferseizoen in olieland

Deel deze pagina:

  • Tweet
  • Share
  • Share

De hoge olieprijzen zijn een vloek en een zegen, respectievelijk voor gebruikers en producenten. Die laatste profiteren zelfs dubbel, in die mate omdat de opgepompte olie duurder kan worden verkocht dan pakweg een jaar geleden én omdat de raffinagemarges steil de hoogte in zijn geschoten. Dat maakt dat de afgewerkte producten nog wat extra de turbo op de winst zetten. En die winsten zijn even indrukwekkend als omvangrijk, merkt financieel-econoom Tom Simonts op.

Vandaag was het aan BP, dat een kwartaalwinst van dik 8,45 miljard dollar in petto had. Het hoogste kwartaalcijfer in veertien jaar lag ver boven de verwachtingen van de analisten (6,8 miljard dollar). De groep gaat de aandeelhouders belonen met een 10% hoger dividend, naast de lopende inkoopprogramma’s. De oliegiganten zijn kaskoeien van het zuiverste water.

Bonanzatijd voor olieproducenten

Vorige vrijdag was het de beurt aan de twee grootste Amerikaanse oliemaatschappijen, Exxon Mobil en Chevron, om de boeken te openen voor de aandeelhouders. En dat deden ze in stijl, want uit de vele tabellen bleek vooral dat de voorbije drie maanden alweer recordomzetten opleverden, gesteund door de stijgende prijzen voor ruwe olie en aardgas.

Exxon spande de kroon door een kwartaalwinst van 17,9 miljard dollar te scoren, de hoogste winst voor een internationale olieproducent in de hele geschiedenis! Vorige week donderdag lieten het Britse Shell en het Franse TotalEnergies al weten dat ze vorig kwartaal samen bijna 51 miljard dollar omzet draaiden, wat grofweg het dubbele was van wat het eerste halfjaar in 2021 opleverde.

Kaskoeien met gulle dividenden

De omslag van de omzet- en winstcijfers, via zeer hoge operationele marges, levert een stevige vergoeding op door de aandeelhouders. Chevron, Shell en Total spaarden kosten noch moeite om hun inkoopprogramma’s aan te dikken, terwijl koning Exxon zijn voorsprong op dat gebied moeiteloos kon verdedigen, enkel door het programma stabiel te houden in omvang. De vier “olie majors” gaven in het tweede kwartaal samen 23 miljard dollar terug aan de aandeelhouders.

Exxon meer dan verdubbelde eerder dit jaar zijn geplande inkoopprogramma trouwens tot 30 miljard dollar in 2022 en 2023. Shell gaat dit kwartaal voor 6 miljard dollar eigen aandelen terugkopen, terwijl Chevron zijn jaarlijkse inkoopplannen opvoerde van 5 à 10 miljard dollar naar 10 à 15 miljard. “Op korte termijn gaat de kasstroom naar de balans. Het kan nergens anders heen”, liet Chevron CFO Breber optekenen.

BP liet vandaag weten dat er vorig kwartaal voor 2,3 miljard dollar werd teruggegeven, wat de gezamenlijke teller voor de oliebedrijven op 25,3 miljard dollar brengt. Per einde juli werd het resterende deel van het 2,5 miljard dollar grote programma afgerond, zodat er vandaag een nieuw aandeleninkoopprogramma van 3,5 miljard dollar boven het doopvont werd gehouden. Dat moet afgewerkt worden voor de bekendmaking van de resultaten over het derde kwartaal op 1 november, waarna er naar verwachting een nieuw programma zal komen.

Op basis van de huidige prognoses, die nota bene uitgaan van een olieprijs van “amper” 60 dollar per vat Brent, verwacht BP dat het jaarlijks voor zo’n 4 miljard dollar aan aandelen zal kunnen terugkopen. Bijna in de marge van deze dollardans blijft de groep zijn schulden in sneltempo afbouwen: de teller daalde van 32,71 miljard dollar einde juni 2021 tot 22,82 miljard dollar einde juni 2020.

De wereldwijde olieproductie wordt afgeremd door een trage terugkeer van vaten naar de markt door de Organisatie van Olie-exporterende Landen en bondgenoten, waaronder Rusland, en door tekorten aan arbeidskrachten en apparatuur die een snellere toename van het aanbod in plaatsen zoals de VS belemmeren.

Torenhoge marges

De oliegroepen profiteren vanzelfsprekend van de hoge olieprijzen. Maar die prijzen kunnen in principe de marges van geïntegreerde oliemultinationals ondermijnen, omdat die hogere prijzen als invoer gebruikt worden in de opmaak van en verwerking tot geraffineerde producten. Maar door de Russische invasie in Oekraïne en de talrijke stilleggingen van raffinaderijen wereldwijd door de COVID-19-pandemie zijn de raffinagemarges in het tweede kwartaal echter geëxplodeerd.

De oorzaak is niet ver te zoeken: een erg krappe wereldwijde markt, waarin de vraag zich herstelde tot ei zo na het precovidniveau, terwijl het aanbod van afgewerkte producten is afgenomen. En het is volgens ExxonMobil allerminst te verwachten dat een stijgend aanbod van de ene op de andere dag een feit zal zijn. De hoge marges lijken dus nog wel even aan te kunnen houden.

Dat werd vandaag bevestigd door BP, dat verwacht dat de olieprijzen in het derde kwartaal hoog zullen blijven door de aanhoudende verstoring van de Russische energielevering. Ook daarom verhoogde BP zijn kwartaaldividend met 10% tot 6,006 cent per aandeel, tegen 5,460 cent een jaar eerder. De uitbetaling over de eerste helft is daardoor met 7,1% gestegen op jaarbasis tot 11,466 cent. Het dividend per gewoon aandeel kan tot 2025 jaarlijks met ongeveer 4% worden verhoogd. Rekent u dus zelf het rendement maar eens uit op jaarbasis.

Naar overzicht
Beleg online met inzicht
Word gratis klantJe gratis BeursintroClient login
Analyse en Inzicht
  • Analisten
  • Bolero Blog
Platformen
  • Bolero
  • Mobile
Markten en Producten
  • Markten
  • Producten
Events en Opleidingen
  • Events
  • Opleidingen
Academy
  • Producten
  • Platformen
  • Strategy & Analyse
Tarieven
  • Tarieven
Support
  • Algemene voorwaarden
  • Documentcenter
  • Lexicon
  • Veelgestelde vragen
  • Klachten
  • FAQ: MiFID II
Over Bolero
  • Bolero vandaag
  • Relatie KBC & Bolero
  • Nieuws
  • Werken bij Bolero
Award

Ontdek ook:

Bolero Crowdfunding

  •   Home
  • Analyse en Inzicht
  • Platformen
  • Markten en Producten
  • Events en Opleidingen
  • Academy
  • Tarieven
  • Support
Powered by KBC }}

Powered by KBC

  • © Bolero 2025
  • Privacy statement
  • Juridische voorwaarden
  • Sitemap