wo. 23 okt 2019

De Nederlandse uitzendgroep Brunel International (-22%) stuurde bij de publicatie van de resultaten over het derde kwartaal meteen ook een forse winstwaarschuwing uit. Analist Bart Cuypers (KBC Securities) zag slecht nieuws over de hele lijn en besloot het koersdoel een flinke trap lager te zetten.
Problemen in de VS
De Amerikaanse tak van Brunel, Brunel Industrial Services (BIS) werkte sinds 2017 aan diverse bouw- en onderhoudsprojecten, waaronder grote projecten in schalieolie & -gas. Bij de publicatie van de resultaten over het tweede kwartaal kondigde Brunel al aan dat het een eenmalig verlies van 5,5 miljoen euro in de boeken zou moeten nemen, door problemen met een contract voor een waterzuiveringsinstallatie. Tegelijkertijd werd Brunel in de VS geconfronteerd met een vertraging in de markt voor schalieolie en -gas, die leidde tot een algemene verschuiving naar vaste contracten.
De Amerikaanse activiteiten kwamen in het derde kwartaal uit op een zeer laag niveau, waardoor de uitzendgroep besliste om de BIS-activiteiten in Texas stop te zetten. Het management verwacht dat de operationele verliezen van BIS in de tweede jaarhelft zullen oplopen tot 9 miljoen euro, met nog eens 8 miljoen extra beëindigingskosten.
Overige regio's
Brunel liet ook weten dat de prestaties in Nederland hinder ondervinden van schaarste in gespecialiseerd IT- en ingenieurstalent. Om de winstgevendheid richting 2020 te verbeteren, schakelt de groep naar eigen zeggen een versnelling hoger en zal het voortaan focussen op nieuw geïdentificeerde groeigebieden.
In Duitsland zijn het de perikelen in de autosector die Brunel steeds meer parten spelen, waardoor meer contracten worden stopgezet dan verwacht. Hoewel dit slechts een beperkte impact heeft op de omzetgroei, vermindert het de winstgevendheid van de activiteiten.
Vooruitzichten
Al bij al ziet Brunel zich genoodzaakt om de EBIT-prognose voor het volledige boekjaar 2019 sterk te verlagen. Er wordt voortaan gemikt op 15 à 20 miljoen, terwijl aanvankelijk nog werd uitgegaan van 38 à 43 miljoen (inclusief het eerder aangekondigde projectverlies van 5,5 miljoen). De omzetprognose bleef ongewijzigd. Meer details over de kwartaalresultaten worden op 1 november bekendgemaakt.
De visie van KBC Securities
Analist Bart Cuypers spreekt van een grote klap voor het aandeel, vooral omdat de winstwaarschuwing over de hele lijn voelbaar is.
De beëindiging van de BIS-activiteiten is een pijnlijke zaak (met 22 miljoen euro aan uitzonderlijke elementen voor het boekjaar 2019), maar tegelijkertijd ook begrijpelijk. Niettemin was dit een van de activiteiten met de hoogste marges in het RoW-segment ('Rest of the World'), waardoor de exit - naast het effect op de resultaten van de tweede jaarhelft - ook voor een moeilijke vergelijkingsbasis voor het eerste kwartaal van 2020 zal zorgen.
Het is dus onwaarschijnlijk dat de winstgevendheid van het RoW-segment in 2020 aanzienlijk zal stijgen, hoewel nog steeds een positieve winstgevendheid wordt verwacht, dankzij groeiende projecten in Azië en Rusland. En dan zijn er nog de verhoogde druk op het personeelsbestand in Nederland, druk op de marges in Duitsland en de beëindiging van enkele contracten met hoge marges in het bloeiende ME&I-segment.
Bij de beoordeling van de impact van de winstwaarschuwing gaat het volgens onze analist niet alleen om de achteruitgang van de EBIT in 2019, maar moeten er ook ernstige aanpassingen gebeuren voor 2020. Momenteel gaat de consensus voor 2020 nog uit van 58,7 miljoen euro EBIT, maar KBCS ziet niet hoe Brunel in staat zal zijn om dat te bereiken. Analist Bart Cuypers zal de schattingen in het waarderingsmodel voor 2019 en 2020 aanpassen en houdt ook rekening met impact voor 2021.
Het koersdoel wordt alvast verlaagd van 14,00 naar 9,50 euro per aandeel, maar onze analist hield voorbeurs al rekening met een nóg sterkere negatieve marktreactie op het nieuws. Het advies voor de aandelen blijft "Houden".