do. 2 apr 2020

Melexis (-2,5%) liet na een nochtans sterk eerste kwartaal - waarin de omzet met 138 miljoen euro aan de bovenkant van de verwachtingsvork zal liggen - weten dat het zijn winstverwachtingen voor het volledige boekjaar 2020 heeft ingetrokken. Ook het slotdividend gaat voor de bijl. Daar is de niet-kwantificeerbare impact van de COVID-19 pandemie natuurlijk debet aan. KBC Securities-analist Marcel Achterberg bekijkt eerstdaags zijn waardering. De volledige kwartaalcijfers worden vrijgegeven op 29 april 2020 voor het openen van de beurs.
Geen slotdividend
De Raad van Bestuur heeft "gezien de extreme onvoorspelbaarheid van de huidige situatie” besloten om aan de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering voor te stellen om over het resultaat van 2019 een totaal dividend van euro 1,30 per aandeel uit te keren. Dat werd al in oktober 2019 uitgekeerd als interimdividend, wat betekent dat er geen slotdividend van 0,9 euro zal worden uitgekeerd.
Gezonde balans
De balans van Melexis is kerngezond. Op het einde van het eerste kwartaal van 2020 bedroeg de kaspositie ongeveer 50 miljoen euro. De uitstaande bankschuld van 62 miljoen euro (die werd geherfinancierd in het tweede kwartaal van 2019) vervalt pas in 2028 en dus is er geen enkel liquiditeitsprobleem. Daarnaast beschikt de groep over ongebruikte, maar toegezegde kredietlijnen, ten bedrage van 112 miljoen euro. KBC Securities heeft geen details gekregen met betrekking tot schuldconvenanten, maar maakt zich daar geen zorgen over.
Wel zorgen zijn er over de productie zelf, en de timing van een eventuele herneming daarvan. Op 19 maart verklaarde Melexis dat door de verslechterende situatie van COVID-19 beslist werd om een deel van de activiteiten met onmiddellijke ingang tijdelijk op te schorten. De groep had toen, en dat is vandaag nog niet anders, geen zicht op het moment wanneer het weer in staat zal zijn om opnieuw onder normale omstandigheden te werken. De economische effecten van COVID-19 kunnen dus niet worden ingeschat, net zoals dat bij bijna alle andere bedrijven het geval is.
De visie van KBC Securities
Een eerste berekening van de update laat zien dat de omzet in het eerste kwartaal iets beter dan verwacht was. De 138 miljoen euro is een kleine positieve verrassing, zeker in deze omstandigheden, vooral omdat analist Marcel Achterberg rekende op 135 miljoen euro. Gisteravond werd echter geen melding meer gemaakt van de margeprognose voor het eerste kwartaal; KBCS mikt op een brutomarge van 41% en een EBIT-marge van 17%.
Ook het feit dat de 2020-doelstellingen werden ingetrokken is negatief, ook al is het geen grote verrassing. De autosector grossiert immers in waarschuwingen allerhande, met een gebrek aan verkoopcijfers als rode draad doorheen de berichtgeving. En laat die sector nu net goed zijn voor zo'n 90% van Melexis' omzet.
Wat het zal worden in 2020 is dus een groot vraagteken. Eerder mikte het management op een omzetgroei van 10% bij een brutomarge van 41% en een EBIT-marge van 17%. Analist Marcel Achterberg gaat vandaag alvast aan het sleutelen en zal de winstschattingen en het koersdoel aanpassen. Op dit moment is het advies bij KBCS "Houden", bij een koersdoel van 68 euro.