vr. 18 jan 2019

Elon Musk, de CEO van Tesla laat deze middag weten dat het bedrijf erin geslaagd is om over Q4 een winst te boeken die weliswaar lager ligt dan die van Q3. Een exact winstcijfer of details ivm de balans of de cashflow gaf Musk evenwel niet. Voor het lopende kwartaal verwacht de autoconstructeur een ‘minuscule winst’. Musk voegt er wel aan toe dat dit geen sinecure wordt en dat er wat geluk mee gemoeid zal zijn.
Voorts gaat Tesla in het personeelsbestand snoeien om de winstgevendheid op peil te houden. Zo’n 7% van het personeel zal afvloeien (ongeveer 3 000 personeelsleden). In juni van dit jaar schrapte Tesla nog 9% van het personeelsbestand. Daarop volgde dan wel weer een agressieve aanwervingsgolf.
Tesla staat onder druk om in de kosten te snoeien. Tesla heeft tot nu toe immers - logischerwijs - prioriteit gegeven aan de productie (en verkoop) van duurdere, meer winstgevende uitvoeringen (meer opties, tweemotorige voertuigen) van de Model 3. Tot nu toe was de goedkoopst beschikbare versie bijvoorbeeld die van 44 000 USD. Over de komende maanden zullen ook goedkopere versies beschikbaar worden. Dit zal de komende kwartalen - ceteris paribus - op de marges wegen. Om hiervoor (deels) te compenseren, is het niet onlogisch dat er gegrepen wordt naar afvloeiingen.
De voorzichtige prognose voor het lopende kwartaal (minuscule winst) boezemt KBC Asset Management weinig vertrouwen in. Musk is er immers de man niet naar om pessimistisch te zijn… Gezien het niet-duurzame karakter van de marges die Tesla nu realiseert op de Model 3 en de zwakke balans blijven de analisten van KBC Asset Management voorzichtig voor het aandeel. Zij behouden bijgevolg aanbeveling van verkopen en een koersdoel van 230 USD.