vr. 18 okt 2019

Voor het eerst sinds de recordovername van 32 miljard USD werd afgerond, werden de cijfers van Red Hat in de kwartaalresultaten van IBM opgenomen. Sectoranalist Stijn Plessers (KBC Asset Management) nam het rapport voor u onder de loep.
Resultaten
Hoewel de voormalige Red Hat-onderdelen met een kwartaalomzet van 370 miljoen USD (vs. 350 verwacht) beter presteerden dan verwacht, was dit niet voldoende om een vijfde opeenvolgende daling van de kwartaalomzet te voorkomen. Met een totale omzet van 18 miljard USD in het derde kwartaal (-4% op jaarbasis), presteerde IBM opnieuw beneden de marktverwachtingen (18,2 miljard). Beleggers reageerden gisteren dan ook ontgoocheld. De waardering van het aandeel aan 11 keer de winst spreekt boekdelen; investeerders hechten weinig tot geen geloof in de (duurzame) groei die het bedrijf voorspelt vanaf 2020.
Red Hat moet achterstand goedmaken
Door de opkomst van zogenaamde ‘containers’ om softwareapplicaties te beheren, zag IBM een opening om de achterstand in de race naar de cloud goed te maken. Het OpenShift-platform van Red Hat is immers een van de populairste toepassingen om softwarecontainers te beheren. Die containers worden gebruikt om applicaties te uniformiseren en ze van de ene server naar de andere te verhuizen, in functie van vraag, capaciteit en prioriteit. In een ideale wereld (volgens IBM) laten deze containers bedrijven toe om hun software vlot te verhuizen tussen eigen servers en grote cloudproviders (AWS, Amazon en GCP). Hierdoor zou IBM een soort van neutrale tussenpartij worden die de IT-architectuur van bedrijven optimaliseert.
De visie van KBC Asset Management
Zowat alle traditionele activiteiten van IBM staan door de opmars van de cloud onder druk, waardoor het bedrijf zich genoodzaakt zag om voor de overname van Red Hat diep in de buidel te tasten. De toekomst zal volgens sectoranalist Stijn Plessers moeten uitwijzen of de ‘hybrid cloud’-visie van IBM de juiste is; er zijn immers kapers op de kust (VMWare Cloud, GCP Anthos, …) en ook voldoende redenen voor bedrijven om zich te beperken tot één cloudprovider.
Vooralsnog blijft het wachten op een ommekeer, waardoor de omzet van IBM nu al sinds 2015 ter plaatse trappelt. KBC AM bevestigt de "Houden"-aanbeveling en het koersdoel van 140 USD, in afwachting van een duidelijke trendbreuk.