• NL
  • FR
BoleroPowered by KBC
menu

Orderdesk: 02 303 33 00

Word gratis klantJe gratis BeursintroClient login
  • Analyse en InzichtAnalyse en Inzicht
  • PlatformenPlatformen
    • Bolero
    • Mobile
  • Markten en ProductenAanbod
    • Markten
    • Producten
  • Events en OpleidingenEvents
    • Opleidingen
  • AcademyAcademy
    • Producten
    • Platformen
    • Strategie & Analyse
  • TarievenTarieven
  • SupportSupport
    • Documentcenter
    • Veelgestelde vragen
    • Lexicon
Word gratis klantJe gratis BeursintroClient login
  • Bolero blog

  • Topic

  • Topic

  • Meest verhandelde ETF's van 2024

  • De wereld van ETF's

  • Bolero Live

  • Onze analisten

  • Beursboeken in de kijker

Als belegger wilt u niets missen van het financiële nieuws en de beursactualiteit. In deze blog volgt u elke dag van dichtbij op wat er reilt en zeilt op de financiële markten en krijgt u meteen de nodige duiding. 

Bijdragen

Deze blog komt tot stand dankzij bijdragen van de analisten van KBC Asset Management, KBC Securities, KBC Market Research en de economen, contentmanagers van Bolero en aandelenstrategen van KBC Groep:

Allison Mandra, Andrea Gabellone, Benjamin Wolff, Bérangère Bivort, Bernard Keppenne, Cora Vandamme, Dieter Guffens, Dirk Thiels, Ellen Van Tongelen, Guy Sips, Hans Dewachter, Jacob Mekhael, Jens Meersman, Jo Elsocht, Johan Van Gompel, Joren De Mesmaeker, Joris Franck, Kurt Ruts, Kristof Samoy, Laurent Convent, Lieven Noppe, Lynn Hautekeete, Mathias Janssens, Mathias Van der Jeugt, Marion Geubel,Michiel Declercq, Peter Wuyts, Philippe Delfosse, Sharad Kumar Surendran Palani, Siegfried Top, Thibault Leneeuw, Thomas Couvreur, Thomas Vranken, Tom Noyens, Tom Simonts, Wim Hoste en Wim Lewi.

Disclaimer

Deze publicatie van KBC Bank N.V. (Bolero) wordt uitsluitend ter informatie verstrekt en is niet bedoeld als een specifiek en persoonlijk beleggingsadvies, een aanbieding of een uitnodiging tot een aanbieding, om de hierin vermelde financiële producten te kopen of te verkopen, noch onafhankelijk onderzoek op beleggingsgebied.

De dienstverlening die Bolero verschaft, is niet op beleggingsadvies gebaseerd. Bolero is het orderuitvoeringsplatform van KBC Bank N.V. waarmee transacties in ‘niet-complexe’ financiële producten (in de zin van MiFID II) doorgaan op basis van ‘loutere uitvoering’ (“execution only”). Bolero voert geen ‘passendheidstoetsing’ uit bij transacties in niet-complexe financiële producten. De belegger die van deze dienstverlening gebruik maakt, beschikt dus niet over de bescherming van de toepasselijke gedragsregels. Transacties in ‘complexe’ financiële producten (in de zin van MiFID II) kunnen pas uitgevoerd worden na een succesvolle passendheidstoetsing.  Transacties via Bolero gebeuren altijd op initiatief van de belegger. 

Bij het uitvoeren en/of doorgeven van transacties van beleggers houdt Bolero geen rekening met de daarmee verband houdende fiscale, juridische of boekhoudkundige aspecten van deze transacties, verstrekt zij geen advies met betrekking tot dergelijke aspecten en kan zij daarvoor derhalve niet aansprakelijk worden gesteld.

Beleggen in financiële producten houdt  risico’s in. Beleggers moeten in staat zijn om het economische risico van een belegging te dragen en het belegde kapitaal geheel of gedeeltelijk te verliezen.

Copyright © KBC Bank NV/Bolero. Alle rechten voorbehouden. Deze informatie mag op geen enkele manier gepubliceerd, herschreven of heruitgegeven worden in eender welke vorm.

Deze blog bevat publicaties van KBC Securities NV (https://research.kbcsecurities.com/portal/portal.html#!/disclosures), KBC Asset Management NV (https://www.kbc.be/particulieren/nl/juridische-info/documentatie-beleggen.html#aandelen) en KBC Economics (https://www.kbc.com/nl/economics.html). Voor de externe bronnen raadpleegt Bolero verschillende nieuwssites. De bijdragen worden geselecteerd op basis van recente, concrete gebeurtenissen en publicaties. De redactie wordt verzorgd door Tom Simonts (KBC Securities) en door Jo Elsocht, Joren De Mesmaeker, Jens Meersman, Ellen Van Tongelen en Philippe Delfosse (marketing team Bolero, KBC Bank NV). KBC Bank staat onder toezicht van de FSMA.

ma. 11 apr 2022

11:50

Race om breedbandinternet via satellieten

Deel deze pagina:

  • Tweet
  • Share
  • Share

De ruimte lijkt steeds meer een nieuw wingewest te worden. Zo kondigde Amazon.com vorige week aan dat het de komende jaren een paar duizend satellieten de ruimte in wil sturen. Net als collega SpaceX, momenteel marktleider in de commerciële ruimte, wil de groep daarmee internet aanbieden op plaatsen die vandaag moeilijk bereikbaar zijn. Breedband via satelliet is soms ook een goedkoper alternatief dan glasvezel, weet Financieel econoom Tom Simonts.

Amazon.com mengt zich

Satellietinternet is niet nieuw, maar de race om breedbandinternet door te sturen met behulp van duizenden satellieten in een lage baan om de aarde wordt steeds heviger. SpaceX heeft lengtes voorsprong, maar Amazon.com timmert met zijn Project Kuiper stevig aan de weg. De groep kondigde vorige  week aan dat het tegen 2022 de eerste twee prototypes van de satellieten wil lanceren en het zal de komende vijf jaar 83 lanceringen doen om in totaal meer dan 3.000 satellieten een plaats te geven.

Het gaat om 18 lanceringen met Arianespace's Ariane 6 raketten, 12 lanceringen met Jef Bezos eigen Blue Origins New Glenn - met een optie om er nog 15 aan toe te voegen - en 38 lanceringen met de Vulcan Centaur raket gemaakt door United Launch Alliance, een joint venture tussen Lockheed Martin en Boeing.

In een interview met CNBC zei een topman van Amazon.com dat, als alles volgens plan verloopt, de groep tegen 2026 minstens de helft van de Project Kuiper-constellatie, hetzij meer dan 1.600 satellieten, in gebruik zal nemen. Maar het bedrijf kan commerciële diensten beginnen met slechts een paar honderd satellieten. Met “commerciële diensten” wordt onder meer en vooral het aanbieden van breedband internet bedoeld op locaties zonder een betrouwbare internetverbinding.

Richting sterker satellietinternet

In de VS hebben klanten toegang tot HughesNet en Viasat, terwijl in Europa onder meer Orange-dochter Nordnet de Eutelsat Konnect-satelliet gebruikt om breedband aan te bieden aan zijn klanten. De kosten voor gebruikers beginnen onder de 60 euro (70 dollar) per maand, exclusief terminal en antenne, en lopen op naar gelang de bandbreedte. Maar omdat deze diensten gebruik maken van satellieten in een geostationaire baan - meer dan 35.000 kilometer van het aardoppervlak - kan hun snelheid niet die van glasvezel evenaren, waardoor ze niet kunnen worden gebruikt voor hogesnelheidstaken zoals gamen.

Amazons toekomstige satellieten, zullen in een lage baan om de aarde (LEO) opereren, op slechts 600 km hoogte. Dat moet hun capaciteit verbeteren. Dichter bij de aarde betekent ook dat er meer satellieten nodig zijn. De meer dan 3.000 die Amazon de lucht in wil sturen zullen daarbij die van Starlink, een dochteronderneming van Elon Musks SpaceX,  vervoegen. Momenteel zouden er daarvan al ongeveer 2.000 actief zijn. SpaceX heeft trouwens vergunningen op zak voor 12.000 satellieten en wil er daar graag nog eens 30.000 bij doen.

Amazon.com vs Starlink

Het Amerikaanse zakenmagazine Fortune zette de twee concurrenten tegen elkaar af en stelde vast dat voor nieuwe satellietinternetklanten van Starlink een maandelijkse vergoeding van 110 dollar wordt gevraagd. Bij de start van de service wordt wel een vaste vergoeding van 99 dollar gevraagd en 599 dollar voor onder meer de schotelantenne. Wat Amazon wil aanrekenen is nog niet duidelijk, maar volgens het bedrijf zal het aanbod  "betaalbaar" zijn.  

De internetsnelheid van Amazon is naar verluidt snel, met het bedrijf dat tot 400 megabytes per seconde aan snelheid biedt. Standaard Starlink-gebruikers kunnen snelheden verwachten van tussen de 100 en 200 megabytes per seconde. Starlink premium - dat 500 dollar per maand kost - biedt snelheden tussen 150 en 500 megabits per seconde.

Wereldbereik

In februari vorig jaar liet Starlink weten dat het 10.000 klanten bedient, maar recent liet Musk verstaan dat meer dan 100.000 terminals werden verscheept naar klanten in 14 verschillende landen. Daar is ook Oekraïne inbegrepen waar de service werd opgestart na de Russische inval. Vorig jaar maakte de Tesla-topman zich trouwens sterk dat Starlink ontvangst over de hele wereld zou dekken, met uitzondering van de Noord- en Zuidpool.

Op de satellietkar

De race naar de ruimte door onder meer Amazon en Starlink lijkt duidelijk goed nieuws voor de volledige sector. Onderstaand is alvast een overzicht van enkele bedrijven actief in de satellietsector, gekoppeld aan de koersdoelen die door Refinitiv werden verzameld.

Naar overzicht
Beleg online met inzicht
Word gratis klantJe gratis BeursintroClient login
Analyse en Inzicht
  • Analisten
  • Bolero Blog
Platformen
  • Bolero
  • Mobile
Markten en Producten
  • Markten
  • Producten
Events en Opleidingen
  • Events
  • Opleidingen
Academy
  • Producten
  • Platformen
  • Strategy & Analyse
Tarieven
  • Tarieven
Support
  • Algemene voorwaarden
  • Documentcenter
  • Lexicon
  • Veelgestelde vragen
  • Klachten
  • FAQ: MiFID II
Over Bolero
  • Bolero vandaag
  • Relatie KBC & Bolero
  • Nieuws
  • Werken bij Bolero
Award

Ontdek ook:

Bolero Crowdfunding

  •   Home
  • Analyse en Inzicht
  • Platformen
  • Markten en Producten
  • Events en Opleidingen
  • Academy
  • Tarieven
  • Support
Powered by KBC }}

Powered by KBC

  • © Bolero 2025
  • Privacy statement
  • Juridische voorwaarden
  • Sitemap