vr. 10 jan 2020

Ryanair verhoogt zijn winstprognose nadat in de kerstperiode beter dan verwachte resultaten werden geboekt. Ook de boekingen voor de periode januari tot april liggen voor op schema, zodat het aantal passagiers kan toenemen richting de 154 miljoen. Eerder werd er van 153 miljoen uitgegaan. Tot slot blijken de ticketprijzen gestegen te zijn. Ryanair verhoogde bijgevolg de verwachtingen voor de winst na belasting voor het gehele jaar naar een bandbreedte van 800 à 900 miljoen euro naar 950 miljoen à 1 miljard euro. KBC AM-analist Alex Martens verhoogt het koersdoel van 9 naar 11 euro, maar blijft wel bij zijn ‘Verkopen’-advies.
Minder concurrentie, meer winst
Door het faillissement van Thomas Cook, de verlenging van de vliegstop van de Boeing 737-MAX en het terugschroeven van de capaciteitsgroei bij de grote Europese luchtvaartmaatschappijen is de situatie op de Europese markt van korte afstandsvluchten sinds de zomer verbeterd en zijn de prijzen tijdens het winterseizoen meer dan verwacht gestegen.
Dit was meer dan voldoende om de hogere verliezen van Laudamotion te compenseren. Dat is het Oostenrijkse filiaal dat Ryanair van voormalig F1 coureur Niki Lauda in 2018 kocht. Het is vooral actief in Oostenrijk en Duitsland maar daar is momenteel wel een hevige concurrentiestrijd bezig waardoor ticketprijzen daar wel onder druk blijven. Laudamotion heeft een kostenprobleem omwille van een verouderde vloot en duur personeel. Het verlies van Laudamotion zal oplopen tot 90 miljoen euro terwijl eerder op een verlies van 80 miljoen euro gemikt werd.
Headwind
Het ‘Verkopen’-advies van KBC AM is gebaseerd op de bezorgdheid over de middellange termijn. De sector profiteert vandaag van het uitstel in de groei van capaciteit omwille van de vliegstop van de Boeing 737-MAX, maar dat zou slechts tijdelijk moeten zijn. Maar KBC AM blijft zich zorgen maken over de structureel stijgende kosten bij Ryanair.
Door het uitstel in de levering van de 737-MAX moet Ryanair zijn oudere vliegtuigen langer in de vloot houden, wat de onderhoudskosten zal doen toenemen. De Boeing 737-MAX biedt Ryanair het voordeel om 4% meer passagiers te vervoeren met 16% minder brandstof. In een omgeving van stijgende arbeidskosten (erkenning vakbonden) en stijgende CO2-kosten (factuur loopt dit jaar al op naar 150 miljoen EUR) zijn stijgende ticketprijzen een noodzaak. Ryanair erkent sinds eind vorig jaar vakbonden.
De mening van KBC AM
De vliegstop van de 737-MAX zorgt er momenteel voor dat de groei van Ryanair quasi stilvalt. Ryanair is bovendien nog steeds gewaardeerd aan een premie t.o.v. sectorgenoten omwille van zijn sterkere groei. Nu de groei lager zal uitkomen, kan de premie slinken. KBC AM verhoogt weliswaar het koersdoel van 9 naar 11 euro, maar de aanbeveling blijft wel ‘Verkopen’.