• NL
  • FR
BoleroPowered by KBC
menu

Orderdesk: 02 303 33 00

Word gratis klantJe gratis BeursintroClient login
  • Analyse en InzichtAnalyse en Inzicht
  • PlatformenPlatformen
    • Bolero
    • Mobile
  • Markten en ProductenAanbod
    • Markten
    • Producten
  • Events en OpleidingenEvents
    • Opleidingen
  • AcademyAcademy
    • Producten
    • Platformen
    • Strategie & Analyse
  • TarievenTarieven
  • SupportSupport
    • Documentcenter
    • Veelgestelde vragen
    • Lexicon
Word gratis klantJe gratis BeursintroClient login
  • Bolero blog

  • Topic

  • Topic

  • Meest verhandelde ETF's van 2024

  • De wereld van ETF's

  • Bolero Live

  • Onze analisten

  • Beursboeken in de kijker

Als belegger wilt u niets missen van het financiële nieuws en de beursactualiteit. In deze blog volgt u elke dag van dichtbij op wat er reilt en zeilt op de financiële markten en krijgt u meteen de nodige duiding. 

Bijdragen

Deze blog komt tot stand dankzij bijdragen van de analisten van KBC Asset Management, KBC Securities, KBC Market Research en de economen, contentmanagers van Bolero en aandelenstrategen van KBC Groep:

Allison Mandra, Andrea Gabellone, Benjamin Wolff, Bérangère Bivort, Bernard Keppenne, Cora Vandamme, Dieter Guffens, Dirk Thiels, Ellen Van Tongelen, Guy Sips, Hans Dewachter, Jacob Mekhael, Jo Elsocht, Johan Van Gompel, Joren De Mesmaeker, Joris Franck, Kurt Ruts, Kristof Samoy, Laurent Convent, Lieven Noppe,
Livio Luyten, Lynn Hautekeete, Mathias Janssens, Mathias Van der Jeugt, Marion Geubel, Michiel Declercq, Peter Wuyts, Philippe Delfosse, Siegfried Top, Thibault Leneeuw, Thomas Couvreur, Thomas Vranken, Tom Noyens, Tom Simonts, Wim Hoste en Wim Lewi.

Disclaimer

Deze publicatie van KBC Bank N.V. (Bolero) wordt uitsluitend ter informatie verstrekt en is niet bedoeld als een specifiek en persoonlijk beleggingsadvies, een aanbieding of een uitnodiging tot een aanbieding, om de hierin vermelde financiële producten te kopen of te verkopen, noch onafhankelijk onderzoek op beleggingsgebied.

De dienstverlening die Bolero verschaft, is niet op beleggingsadvies gebaseerd. Bolero is het orderuitvoeringsplatform van KBC Bank N.V. waarmee transacties in ‘niet-complexe’ financiële producten (in de zin van MiFID II) doorgaan op basis van ‘loutere uitvoering’ (“execution only”). Bolero voert geen ‘passendheidstoetsing’ uit bij transacties in niet-complexe financiële producten. De belegger die van deze dienstverlening gebruik maakt, beschikt dus niet over de bescherming van de toepasselijke gedragsregels. Transacties in ‘complexe’ financiële producten (in de zin van MiFID II) kunnen pas uitgevoerd worden na een succesvolle passendheidstoetsing.  Transacties via Bolero gebeuren altijd op initiatief van de belegger. 

Bij het uitvoeren en/of doorgeven van transacties van beleggers houdt Bolero geen rekening met de daarmee verband houdende fiscale, juridische of boekhoudkundige aspecten van deze transacties, verstrekt zij geen advies met betrekking tot dergelijke aspecten en kan zij daarvoor derhalve niet aansprakelijk worden gesteld.

Beleggen in financiële producten houdt  risico’s in. Beleggers moeten in staat zijn om het economische risico van een belegging te dragen en het belegde kapitaal geheel of gedeeltelijk te verliezen.

Copyright © KBC Bank NV/Bolero. Alle rechten voorbehouden. Deze informatie mag op geen enkele manier gepubliceerd, herschreven of heruitgegeven worden in eender welke vorm.

Deze blog bevat publicaties van KBC Securities NV (https://research.kbcsecurities.com/portal/portal.html#!/disclosures), KBC Asset Management NV (https://www.kbc.be/particulieren/nl/juridische-info/documentatie-beleggen.html#aandelen) en KBC Economics (https://www.kbc.com/nl/economics.html). Voor de externe bronnen raadpleegt Bolero verschillende nieuwssites. De bijdragen worden geselecteerd op basis van recente, concrete gebeurtenissen en publicaties. De redactie wordt verzorgd door Tom Simonts (KBC Securities) en door Jo Elsocht, Joren De Mesmaeker, Jens Meersman, Ellen Van Tongelen en Philippe Delfosse (marketing team Bolero, KBC Bank NV). KBC Bank staat onder toezicht van de FSMA.

ma. 2 jan 2023

14:33

S&P500 kan 13% hoger in 2023

Deel deze pagina:

  • Tweet
  • Share
  • Share

Op basis van de huidige analistenvoorspellingen zou de S&P500 in 2023 zo’n 13% hoger kunnen eindigen. Dat klinkt goed, maar als iets té goed klinkt, dan is het meestal niet waar. Daarom dat we het cijfer al meteen graag nuanceren, want de uitkomst is het resultaat van sterk uiteenlopende voorspellingen.

De marktstrategen die achter deze cijfers zitten blijken meer dan ooit verdeeld over de vraag of de S&P500 eind 2023 boven of onder de 4.000 zal sluiten. De slotkoers op 31 december was 3839,5 punten, maar dat zou rond deze tijd volgend jaar richting 4.493,50 moeten kunnen evolueren. Feit of fictie, dat zullen we pas dan te weten komen.

Koersdoel op basis van koersdoelen

Het koersdoel voor de S&P500 index wordt berekend door de mediane koersdoelramingen (gebaseerd op de koersdoelen op bedrijfsniveau van de sectoranalisten) voor alle bedrijven in de index samen te voegen.

Die koersdoelen worden versleuteld in de indexsamenstellingen zoals die vandaag zijn samengesteld, wat leidt tot een erg mathematische berekening. En een erg theoretische, omdat de koersdoelen slechts projecties zijn op basis van vluchtige aannames. Doorheen het jaar spijkeren de analisten de verwachtingen namelijk geregeld bij, op basis van een veelvoud aan invloeden en gegevens. Maar goed, het is een start om tenminste met de koersdoelen aan de slag te gaan.

Consumenten- en telecomaandelen boven

Volgende de huidige schattingen zullen de sectoren duurzame consumptiegoederen (+27,0%) en communicatiediensten (+25,2%)  naar verwachting de grootste koersstijgingen doen optekenen, aangezien deze de grootste opwaartse verschillen hebben tussen het koersdoel en de huidige koers. Erg onlogisch lijkt dat niet, want veel analisten stipten al aan dat de uitverkoop in 2022 overdreven hoog was, in vergelijking met de economische gang van zaken.

De sectoren basisconsumptiegoederen (+3,4%), Materialen (+4,2%) en Nutsbedrijven (+4,7%) zullen daarentegen naar verwachting de kleinste koersstijgingen zien, aangezien deze sectoren de kleinste opwaartse verschillen hebben tussen het bottom-up koersdoel en de slotkoers.

Analisten zijn optimisten?

De oefening volgens de methode reflecteert hoop, eerder dan depressie. Maar is het niettemin belangrijk om op te merken dat sectoranalisten de slotkoers op het eind van het jaar in het begin van het jaar historisch overschatten. Gematigde hoop, met andere woorden. Dat bleek alleszins in 2022, want in het begin van het jaar werd een koersdoel voor de S&P 500 gegeven van 5.264,51. Maar dat was liefst 33% te hoog ingeschat, weliswaar omdat de oorlog in Oekraïne, de energiecrisis en de aanhoudende inflatiedruk uitzonderlijke factoren zijn die zich maar moeilijk laten inschatten.

In de afgelopen 20 jaar bedroeg het gemiddelde verschil tussen de koersdoel voor de S&P500 aan het begin van het jaar en de uiteindelijke prijs voor de index voor datzelfde jaar 8,3%. Met andere woorden, analisten hebben de uiteindelijke prijs van de index in de afgelopen 20 jaar gemiddeld met ongeveer 8,3% een jaar van tevoren overschat. Zo’n optimisme was het geval in 13 van de 20 jaar, terwijl er in de andere 7 jaar duidelijk sprake was van onderschatting. Interessant is dat analisten de slotkoers in zes van de afgelopen negen jaar (2013 - 2021) hebben onderschat.

-8,3% = +4% of toch maar +12,5%

Als de gemiddelde overschatting van 8,3% toegepast wordt op de huidige ingeschatte slotkoers voor 2023, zou die gereduceerd worden tot 4.122,36 punten. Dat is nog steeds 4,0% boven de slotkoers van 2022.

Als we echter geen rekening houden met de rampjaren 2002 en 2008 zou de overschatting nog maar 0,8% bedragen. Dat wil zeggen dat de slotkoers van de S&P 500 rond 4.458,05 punten kan komen te liggen, oftewel 12,5% boven het niveau van einde 2022.

Gegoochel met cijfers, daar wordt niemand beter van, maar het levert wel een sprankel hoop op. En dat is nodig, zeker in tijden waarn de milde recessie nog een feit moet worden.

Naar overzicht
Beleg online met inzicht
Word gratis klantJe gratis BeursintroClient login
Analyse en Inzicht
  • Analisten
  • Bolero Blog
Platformen
  • Bolero
  • Mobile
Markten en Producten
  • Markten
  • Producten
Events en Opleidingen
  • Events
  • Opleidingen
Academy
  • Producten
  • Platformen
  • Strategy & Analyse
Tarieven
  • Tarieven
Support
  • Algemene voorwaarden
  • Documentcenter
  • Lexicon
  • Veelgestelde vragen
  • Klachten
  • FAQ: MiFID II
Over Bolero
  • Bolero vandaag
  • Relatie KBC & Bolero
  • Nieuws
  • Werken bij Bolero
Award

Ontdek ook:

Bolero Crowdfunding

  •   Home
  • Analyse en Inzicht
  • Platformen
  • Markten en Producten
  • Events en Opleidingen
  • Academy
  • Tarieven
  • Support
Powered by KBC }}

Powered by KBC

  • © Bolero 2025
  • Privacy statement
  • Juridische voorwaarden
  • Sitemap