di. 30 jun 2020

Net als concurrent BP kondigt nu ook Royal Dutch Shell voor het tweede kwartaal stevige waardeverminderingen aan, omwille van lagere prijsverwachtingen van zijn producten. Shell gaat uit van een olieprijs van 35 dollar per vat voor dit jaar, 40 dollar voor 2021, 50 dollar voor 2022 en 60 dollar in de daaropvolgende jaren. Voor gas mikt de oliereus op 1,75 dollar in 2020, 2,5 dollar in 2021 en 2022, 2,75 dollar in 2023 en 3 dollar in de daaropvolgende jaren. Ook de raffinagemargeverwachtingen liggen nu 30% lager.
Waardeverminderingen
Door het neerwaarts bijstellen van de verwachtingen zal Shell voor 15 à 22 miljard dollar aan waardeverminderingen moeten boeken (na belastingvoordelen). Door die afschrijvingen zal de schuldgraad licht oplopen en in de buurt van de 30% komen te liggen, wat een gezond niveau wordt geacht.
In zijn trading update laat Shell ook weten dat het in het tweede kwartaal verwacht tussen de 3,5 en 4,5 miljoen vaten olieproducten te verkopen, wat significant lager is dan de 6,6 miljoen over dezelfde periode een jaar eerder, maar in de buurt van de 3,8 miljoen van het vorige kwartaal.
De LNG-volumes zouden iets hoger uitkomen dan eerder werd verwacht, maar de chemievolumes dan weer iets lager.
De visie van KBC Asset Management
Sectoranalist Steven Vermander stipt aan dat de coronacrisis er bij de olie- en gasbedrijven zwaar inhakt. De stevige afschrijvingen zijn dan ook geen verrassing gezien de zwakke marktomgeving en de stelselmatig te hoge prijsverwachtingen van de meeste oliebedrijven. Shell ging weliswaar al uit van een olieprijsverwachting van 60 USD voor een vat op de lange termijn, maar heeft de periode wanneer die zal worden bereikt naar achteren geschoven.
De verwachtingen van Shell liggen niet meer zo ver af van de prijsverwachtingen van KBC AM en dus vindt onze analist die realistisch. De lagere prijsverwachtingen zullen zorgen voor meer discipline in de investeringsbeslissingen en dat is een goede zaak. De balans van Shell oogt gezond en de waardering is goedkoop. De olie- en gasprijzen liggen nog een stuk beneden het niveau bij een normale vraag.
KBC AM bevestigt het "Kopen"-advies en koersdoel van 20 euro voor Shell.