ma. 18 jul 2022

Solvay gaf een verrassend sterke verklaring uit over de handel in het tweede kwartaal, met een onderliggende EBITDA-guidance van 855-865 miljoen euro. Op het middelpunt van die vork komt dat neer op een groei van 43% op jaarbasis. Dat is ruim boven de verwachtingen van KBC Securities en boven de consensus die respectievelijk +10% en +13% verwachtten. De verklaring onderstreept het sterke huidige momentum en de solideprijsdiscipline. De verwachtingen voor het boekjaar zullen worden verhoogd. KBC Securities is verheugd over deze verklaringen en blijft van mening dat Solvay ondergewaardeerd is. De aangekondigde afsplitsing zal naar verwachting ook aandeelhouderswaarde creëren. KBC Securities handhaaft het “Opbouwen”-advies en het koersdoel van 120 euro.
Positieve winstverklaring
Solvay publiceerde een positieve update voor het tweede kwartaal van 2022. Op basis van voorlopige niet-geauditeerde cijfers verwacht Solvay immers een netto-omzet van 3,4 - 3,5 miljard euro, terwijl de consensus 3,1 miljard euro had verwacht. Die omzet is goed voor een groei van 40% op jaarbasis. Solvay verwacht bovendien een onderliggende EBITDA van 855-865 miljoen euro.
Solvay merkte op dat de prestatie in het tweede kwartaal te danken was aan het volume en de prijszetting, waardoor de inflatie van de variabele kosten kon worden opgevangen. Alle drie de divisies zouden hebben bijgedragen tot de sterke resultaten.
Hogere vooruitzichten
Solvay verklaarde ook dat het van plan is zijn vooruitzichten voor het boekjaar 2022 te verhogen op het moment van de bekendmaking van de resultaten voor het tweede kwartaal. Die worden gepubliceerd op 28 juli. Het bedrijf verklaarde dat de verhoging een weerspiegeling zal zijn van een combinatie van vertrouwen in het momentum op korte termijn en het rekening houdend met potentiële risico's verbonden aan de onzekere macro-omgeving.
Vóór de verklaring van vandaag gingen de Solvay-prognoses uit van een stijging van de onderliggende bedrijfskasstroom voor boekjaar 2022 met mid- tot hoge single digits (5 tot 9%). KBC Securities verwachtte met 9% groei 2.565 miljoen euro, terwijl de consensus uitging van 2.550 miljoen euro.
Ter herinnering: het scheidingsplan
Goed een jaar geleden kondigde Solvay al aan dat zijn afdeling Soda Ash & Derivaties, één van de historische activiteiten van de ruim 150 jaar oude groep, in een afzonderlijke divisie zou worden ondergebracht. Het werd toen niet met zoveel woorden gezegd, maar de plannen hadden er alle schijn van dat het de voorbode kon zijn van een verkoop die duidelijk het profiel van de groep nog scherper moet stellen in de richting van de specialiteiten. Het beleggersenthousiasme was toen wel groot, maar ondertussen is het niet zover gekomen en sinds maart ligt er een nieuw plan op tafel dat er volgens de groep eveneens op gericht is om aandeelhouderswaarde te creëren. Solvay bekijkt immers een splitsing van het bedrijf in twee delen, waarbij het ene deel zich concentreert op basisproducten of mono-technologische activiteiten en het tweede deel zich richt op specialiteiten.
- EssentialCo: zou zich concentreren op mono-technologische activiteiten en omvat Natriumcarbonaat, Peroxiden, Silica, Coatis, SpecialChem alsmede het Rusvinyl-belang. Deze activiteiten genereren een netto-omzet van ongeveer 4,1 miljard euro omzet in 2021. Als onafhankelijk bedrijf zou EssentialCo in een positie zijn om zich beter te concentreren op expansie- en consolidatiemogelijkheden, waaronder versnelling van de groei in natuurlijk natriumcarbonaat en -bicarbonaat, groei in APAC en uitbreiding van de leidende positie op de wereldmarkt voor peroxide, waar er consolidatiepotentieel is. EssentialCo moet worden gezien als een veerkrachtige kasstroomgenerator.
- SpecialtyCo: zou bestaan uit de huidige Materials activiteiten (speciale polymeren en composietmaterialen), alsmede het grootste deel van het huidige Solutions-segment (Novecare, Technology Solutions, Aroma Performance en Olie & Gas). Deze activiteiten behaalden in 2021 een gezamenlijke omzet van zo’n 6,0 miljard euro in 2021. Het onderdeel Materialen van de portefeuille moet profiteren van onderliggende megatrends, zoals elektrificatie van voertuigen, lichtgewicht, duurzame mobiliteit en digitalisering. Het consumentendeel van de portefeuille kan profiteren van zijn focus op meer natuurlijke en duurzame oplossingen.
De Specialty-activiteiten zouden aan SpecialtyCo worden overgedragen en de aandeelhouders van Solvay zouden aandelen in SpecialtyCo ontvangen naar rato van hun aandelenbezit in Solvay. De aandelen van elke onderneming zouden worden genoteerd op Euronext Brussel en Euronext Parijs. Naar verluidt is de scheiding afhankelijk van zowel de marktvoorwaarden als de goedkeuring van de raad van bestuur en de aandeelhouders (BAVA moet nog worden bijeengeroepen), en zal naar verwachting afgerond worden in de tweede helft van 2023.
