do. 18 jul 2019

Net voor de beurs in de VS de deuren opent, blikken we even terug op hoe de Amerikaanse beursindexen de vorige handelsdag presteerden.
De Europese Commissie gaat een diepgaand onderzoek voeren naar de handelspraktijken van Amazon (-0,9%): het wil de dubbele rol van Amazon als retailer én (gast-)platform voor concurrerende retailers onder de loep nemen, omdat ze vermoedt dat het bedrijf concurrentieel gevoelige data vergaarde. Dat onderzoek kan nog een hele tijd aanslepen en brengt onzekerheid met zich mee.
Netflix (-12% nabeurs) rapporteerde over tweede kwartaal een omzetgroei van 26% tot 4,92 miljard dollar, in lijn met de verwachtingen, en een winst per aandeel van 0,60 dollar (meer dan de verhoopte 0,56 dollar). Maar het trok netto “slechts” 2,7 miljoen nieuwe abonnees aan en verloor op de Amerikaanse thuismarkt zelfs 130.000 klanten. Het bedrijf zelf rekende op een netto aangroei van 300.000 stuks. Internationaal lag het aantal nieuwe klanten met 2,83 miljoen onder de vooropgestelde 4,7 miljoen, door prijsverhogingen en minder goede nieuwe content. Voor het lopende kwartaal verwacht Netflix beterschap: het rekent op 7 miljoen nieuwe abonnees, meer dan de verwachte 6,3 miljoen.
eBay (nabeurs +7%) kon de verwachtingen kloppen dankzij inspanningen om zijn platform meer af te stemmen op de noden van de gebruikers. Dat kwam onder meer de reclame-inkomsten (89 miljoen dollar) ten goede. Ook het gebruik van promoties lokte meer dan 940.000 verkopers. De jaardoelstellingen werden herhaald en liggen in lijn met de schattingen. In de marge werd een distributieovereenkomst getekend met het Indiase Paytm Mall. Ebay neemt een belang van 5,5% in het bedrijf.
Oliegigant Kinder Morgan (-1,5%) gaat door met de geplande bouw van een pijpleiding die ruwe olie van Philips 66 moet transporteren naar leveringspunten bij het Scheepskanaal van Houston. Dat moet tegen eind 2019 een feit zijn. In het tweede kwartaal, zo bleek gisteren, lag de winst per aandeel met 23 dollarcent hoger dan een jaar eerder, maar Wall Street had wel op meer gerekend.
IBM zag de kwartaalomzet 4,2% terugvallen, in lijn met de analistenschattingen. Dat is te wijten aan zwakte in zijn oude activiteiten (verkoop van hardware- en software), wat deels gecompenseerd kon worden door groei in de activiteiten met een hoge marge (cloud computing). Die laatste groeide met 5% tot 19,50 miljard dollar en leverde 3,2% meer winst op tot 5,65 miljard dollar. Analisten mikten op 5,49 miljard dollar.
CSX (-10,3%) kwam de man met de hamer tegen, omdat het goederenvervoer per spoor een veel lagere winst opleverde dan gedacht. Dat zorgde voor een verlaging van de winstprognoses voor heel 2019. De malaise wordt geweten aan de handelsspanningen, die het vrachtvolume voor vrachtwagens en het spoor danig onder druk zetten. In het kielzog tekenden ook Union Pacific (-6%) en Berkshire Hathaway (-2,5%), eigenaar van BNSF Railway, verlies op.