wo. 3 jul 2019

Tesla rapporteerde gisteren recordcijfers over het aantal geleverde wagens in het voorbije kwartaal. Ruim 90.000 stuks gingen de deur uit, waarvan de overgrote meerderheid van het type Model 3. Die vonden onder meer hun weg naar Noorwegen, waar in de eerste helft van het jaar bijna 50% van de nieuw verkochte wagens elektrisch is.
Noorwegen trekt voluit de Tesla-kaart
Noorwegen is een van de grootste Europese olieproducerende landen, maar heeft de ambitie om op termijn de klassieke diesel- en benzinewagens volledig uit het straatbeeld te weren. Het land was al een van de grootste afnemers van elektrische wagens ter wereld, maar verstevigde die positie in het voorbije halfjaar. Terwijl in dezelfde periode een jaar eerder EV’s (Electric Vehicles) voor een marktaandeel van zo’n 25% tekenden en over het volledige jaar 2018 de teller op 31% kwam te staan, werd eind juni de 48,4% aangetikt. Het succes is vooral te danken aan enkele overheidsmaatregelen. Zo worden door batterijen aangedreven wagens vrijgesteld van de stevige belastingen die worden opgelegd op wagens die hun energie uit fossiele brandstoffen halen en krijgen ze onder meer korting op tolwegen en parkeerplaatsen. Dat heeft er toe geleid dat in 2018 iets minder dan de helft van de ingeschreven wagens in Noorwegen elektrisch is. IJsland en Zweden volgen op ruime afstand.
Dat is onder meer goed nieuws voor Tesla,dat met het Model 3 tekent voor het best verkopende merk in Noorwegen. In de eerste helft van 2019 nam de Amerikaanse autobouwer liefst 13,5% van de nieuwe inschrijvingen voor zijn rekening. In juni nam Tesla een hap van 24,5% uit de verkoopcijfers. Maar ook Nissan, Hyundai en BMW, die ook volledig elektrisch aangedreven wagens aanbieden en geen hybride wagens hebben die ook nog een verbrandingsmotor hebben, surfen mee op die golf.
Model 3 zet Model S/X in de schaduw
Maar Tesla vind niet alleen gretige kopers in Noorwegen. De groep meldde gisteren nabeurs dat het over het tweede kwartaal 95.200 wagens aan zijn klanten geleverd heeft. Dit is een nieuw record en beter dan de consensusverwachting van ca. 87.000. Van dat totaal waren er 17.650 van het type Model S/X, wat beter is dan de gemiddelde verwachting van 16.100. Met 77.550 stuks kwam ook het aantal geleverde Model 3 boven de verwachting van 70.650 uit.
Ondanks de betere verkoop herhaalde het bedrijf zijn jaarprognose van ‘tussen 360.000 en 400.000’ geleverde auto’s niet.
De beter dan verwachte verkoopcijfers zijn waarschijnlijk geholpen door prijsverlagingen en door een pre-buy van Amerikaanse klanten in anticipatie van de halvering van het belastingkrediet voor de aanschaf van een elektrische wagen vanaf 1 juli. De verkoop van de Model S/X daalde nu al voor het tweede kwartaal op rij. De Model S is dan ook al 7 jaar oud, en autobouwers vernieuwen traditioneel om de 5 à 7 jaar hun modellen om de verkoop aan te zwengelen. Daarnaast is het waarschijnlijk dat de Model 3 de vraag naar de Model S/X kannibaliseert. In elk geval is het zeer waarschijnlijk dat de mindere verkoop van de S/X op de marges zal wegen.
De mening van KBC Asset Management over Tesla
KBC Asset Management-analist Kurt Ruts juicht de goede verkoopcijfers toe, maar waarschuwt toch voor teveel optimisme. De vraag blijft hoe winstgevend de verkopen waren. Dat weten we pas eind deze maand. Bovendien is het goed mogelijk dat de verkoop in de VS in het huidige kwartaal opnieuw wat gas terugneemt gezien de uitfasering van het federale belastingkrediet bij de aanschaf van een elektrische auto. Dat is althans wat er in het eerste kwartaal gebeurde.
KBC Asset Management handhaaft het “Verkopen”-advies en koersdoel van 170 euro voor de Tesla-aandelen.
