do. 25 jul 2019

Tesla rapporteerde gisteren nabeurs de resultaten van het tweede kwartaal met onderliggend een nettoverlies per aandeel van 1,12 USD. Dit is fors onder de consensusverwachting van een verlies van ca. 0,16 USD. De slechter dan verwachte resultaten zijn vooral het gevolg van de lagere brutowinstmarges. De brutomarge in de autodivisie bedroeg slechts 18,9%, tegenover een verwachting van 20,5% en 20,2% in het eerste kwartaal. De vrije kasstroom kwam uit op een positieve 614 miljoen USD, boven de consensusverwachting van 143 miljoen USD, maar geholpen door de lager dan verwachte kapitaalinvesteringen van 250 miljoen USD. De bruto cashpositie op het einde van het tweede kwartaal bedroeg 5,1 miljard USD.
Verwachtingen
Tesla verwacht in het lopende kwartaal winst te boeken en verwacht ook ‘positieve vrije kasstromen in elk kwartaal’. Dit gaat mogelijk gepaard met tijdelijke uitzonderingen, in het bijzonder rond de lancering en opschaling van nieuwe producten. De prognose voor de kapitaalinvesteringen voor 2019 werd nogmaals verlaagd van ‘ 2 miljard USD à 2,5 miljard USD’ bij de publicatie van de resultaten over het eerste kwartaal naar ‘1,5 miljard USD à 2 miljard USD’. Tesla herhaalde de doelstelling om dit jaar ‘tussen 360.000 en 400.000’ voertuigen te leveren, maar bevestigde de brutomargedoelstelling van 25% niet.
Visie van KBC Asset Management
Bij de publicatie van de beter dan verwachte (record-)verkoopcijfers begin deze maand, waarschuwde analist Kurt Ruts al voor te veel optimisme. De vraag was immers hoe winstgevend die zouden zijn.
Het aandeel heeft er een sterke run opzitten sinds de bekendmaking van de goede verkoopcijfers en onze analist denkt dat de kans groot is dat een groot deel van die winst opnieuw zal verdampen.
Tesla blijft de broeksriem aanhalen op vlak van operationele kosten en kapitaalinvesteringen. Deze demarche lijkt niet duurzaam, zeker niet voor een groeibedrijf als Tesla. Bovendien is het goed mogelijk dat de verkoop in de VS in het derde kwartaal opnieuw wat gas terugneemt gezien de uitfasering van het federale belastingkrediet bij de aanschaf van een elektrische auto. Dit is althans wat er in het eerste kwartaal gebeurd is.
KBC AM behoudt de ‘Verkopen’ - aanbeveling en het koersdoel van 170 USD.