vr. 8 jul 2022

Tessenderlo en Picanol zijn samen van plan om de groepsstructuur van beide ondernemingen te vereenvoudigen en transparanter te maken. Een samengaan moet leiden tot één industriële groep met uiteindelijk één beursnotering. In de voorgestelde transactie zullen de referentieaandeelhouders van Picanol, Luc Tack en Patrick Steverlynck hun Picanol-aandelen in Tessenderlo inbrengen via een vrijwillig ruilaanbod van Tessenderlo. Niets van dit alles verrast beleggers, alleen was de manier waarop nog onzeker. De handel in beide aandelen werd opgeschorst en zo ook de coverage van KBCS, wegens betrokkenheid bij de transactie.
Vrijwillig ruilbod
Topman Luc Tack controleert rechtstreeks en onrechtstreeks meer dan 90% van Picanol. Via Picanol en rechtstreeks via de holding Symphony Mills bezit de ondernemer 70,8% van de stemrechten van Tessenderlo. De man weet dus waar hij aan begint. De minderheidsaandeelhouders van Picanol (free free float: 10,66%) zullen de mogelijkheid krijgen om deel te nemen aan het vrijwillige ruilbod aan dezelfde ruilverhouding dan de referentieaandeelhouders afspraken: 1 Picanol-aandeel voor 2,43 aandelen Tessenderlo Group.
Het ruilaanbod waardeert Tessenderlo op 1,65 miljard euro, terwijl Picanol (inclusief de 15,2% deelneming in Rieter na een inbreng in natura van 3,8% door Symphony Mills en exclusief de aandelen die het bezit in Tessenderlo) wordt gewaardeerd op 830,8 miljoen euro. Op basis van de slotkoers gisteren was Picanol 1,1 miljard euro waard en Tessenderlo 1,3 miljard euro.

De sterke Belgische verankering van beide ondernemingen zal de creatie van aandeelhouderswaarde ten goede komen door de uitvoering van een duurzame industriële strategie op lange termijn. Zowel Picanol Group als Tessenderlo Group zijn de voorbije jaren sterk geëvolueerd, waarbij elk segment sterk werd versterkt door strategische investeringen en met een nieuw segment dat door Tessenderlo Group werd gecreëerd (T-Power).
Elke business unit draagt vandaag aanzienlijk bij tot de bedrijfswinst van de groep en zal zich de komende jaren ook verder kunnen ontwikkelen met een eigen identiteit als onderdeel van een geïntegreerde groep. Door de cashflows van alle business units samen te voegen, kunnen overnames en investeringen gemakkelijker over de economische cycli heen worden gedaan en zullen de bestaande aandeelhouders van Picanol en Tessenderlo de kans krijgen om rechtstreeks deel te nemen aan elk nieuw project. Dat moet een einde maken aan de vraag welke groep welk nieuw project zal realiseren.
Einde beursverhaal van Picanol
Zowat iedereen speculeerde al een hele tijd op een samengaan van Tessenderlo en Picanol. Dat is niet verwonderlijk, want sinds topman Tack in juli 2013 via Picanol in Tessenderlo stapte, recycleert de ondernemer gestaag de cashflow van Picanol door massaal aandelen van Tessenderlo op de beurs bij te kopen. Dat de koers van de bedrijven niet opwaarts evolueerde, maar net daalde, wordt makkelijk verklaard door het feit dat insitutionele beleggers niet langer mogen of kunnen investeren in een bedrijf waarvan het aantal vrij verhandelbare aandelen gradueel afnam. Ook was het al een tijd duidelijk dat de onderliggende waardecreatie niet zou toekomen aan de kleine belegger, omdat het grote belang van de meerderheidsaandeelhouder maakt dat die zijn eigen wil zou kunnen doorduwen. En dat blijkt vandaag.
De raad van bestuur van zowel Picanol als Tessenderlosteunen het ruilaanbod. Dat mag niet verbazen, want beide groepen worden voor de grote meerderheid gecontroleerd door Luc Tack. Het is de bedoeling om de notering van het Picanol-aandeel te schrappen en dat de referentieaandeelhouders van Picanol Group (Luc Tack en Patrick Steverlynck) 64% bezitten van het totale aantal aandelen van de nieuwe groep. De uitgifte van nieuwe Tessenderlo-aandelen zal na afronding in het vierde kwartaal van 2022 ter goedkeuring worden voorgelegd op een bijzondere algemene vergadering. Daarna kan de integratie van start gaan vanaf 1 januari 2023.
Het gezicht van de nieuwe groep
Het is de bedoeling dat Picanol Group na deze transactie integraal deel zal uitmaken van Tessenderlo Group en als business unit zal opgenomen worden in het segment Machines & Technologieën. De nieuwe groep zal daarom vijf bedrijfssegmenten hebben:
- Agro
- Bio-valorisatie
- Industriële oplossingen
- Machines & Technologieën
- T-Power
De nieuwe groep zal wereldwijd actief zijn in meer dan 100 landen met een omzet van ongeveer 2,7 miljard euro en een gecorrigeerde bedrijfskasstroom (EBITDA) van meer dan 430 miljoen euro. Dat cijfer is gebaseerd op de cijfers die werden gerapporteerd over 2021 en houden geen concrete doelstellingen in over 2022. Het blijft de ambitie om de leidende marktpositie in elk segment te versterken en een duurzame winstgevendheid te verzekeren. De gecombineerde groep zal kunnen rekenen op meer dan 7.000 toegewijde werknemers, die op geen enkele manier gevolgen zullen ondervinden voor de huidige werkgelegenheid.
Qua dividend zal de nieuw te vormen groep een beleid voorstellen aan de aandeelhouders, dat rekening houdend met de duurzame groei die wordt nagestreefd.
