di. 28 dec 2021

KBC Asset Management blikt in dit stuk verder terug op het (bijna) voorbije jaar. In de blogpost van gisteren bespraken de analisten de verschillen in rendementen tussen de sectoren. Vandaag doen ze dat voor de regio's.
America first!
Bij de traditionele markten konden de Amerikaanse aandelen hun remonte verder zetten, duidelijk boven het wereldwijde gemiddelde. De VS liep voorop in het herstel dankzij de heel succesvolle vaccinatiecampagne en de hoop op stimulus van president Biden. Na de deltagolf in de zomer versterkte de economische groei opnieuw in het vierde kwartaal. De bedrijfsresultaten klopten opnieuw ruimschoots de verwachtingen doorheen het hele jaar. Ook de sterke dollar hielp de rendementen voor Amerikaanse aandelen zo'n 8% extra aandikken.
Europa hapert na flukse start
De eurozone maakte een goede start dit jaar maar hinkte vooral sinds het derde kwartaal sterk achterop, ondanks een fors groeiherstel en de heropening van de economie in de zomermaanden. Nieuwe beperkende maatregelendoor de deltavariant en de vrees voor de omikronvariant bleken een nieuwe rem voor de aandelen uit de eurozone, maar ook de hogere energieprijzen vormden een nieuw risico. Aandelen uit het VK gaven in het derde kwartaal eveneens terrein prijs door de deltavariant die lelijk huishield in het VK, gekoppeld aan de gevolgen van de Brexit zoals een tekort aan personeel in de transportsector en bevoorradingsproblemen.
Onzekerheid in Hongkong en herstel in Japan
In Azië herstelde de beurs van Hongkong in de eerste maanden van 2021, maar de politieke, economische en financiële onzekerheid liet zich voelen, waardoor de beurs toch wat terrein moest prijsgeven. Ook Japan herstelde verder, vooral in het derde kwartaal. Het land kreeg een nieuwe premier, met de hoop op een stimulusprogramma, en kon eindelijk ook zijn vaccinatiecampagne op de rails krijgen, waardoor het herstel verder vorm kreeg.
Baaljaar voor ontluikende markten
Voor de aandelen van de ontluikende markten (landen of regio's waarvan wordt verwacht dat ze in versneld tempo hun achterstand in economische ontwikkeling tegenover het Westen zullen wegwerken) was het een jaar vol uitdagingen. De ontluikende Aziatische beurzen leken de coronacrisis goed door te zijn gekomen, maar kregen de wind van voor in 2021.
- China lijkt het jaar met stevig negatieve cijfers (-15%) af te sluiten. Nochtans ging de Chinese beurs begin 2021 duidelijk hoger, maar onzekerheid over regulering bij grote media- en technologiebedrijven en vrees voor de afkoeling van de economie zorgde voor een correctie in maart. In het derde kwartaal volgde een nog zwaardere correctie toen de overheidsregulering een versnelling hoger schakelde en ook de onderwijssector in China werd verzocht van de beurs te gaan. De onzekerheid rond vastgoedgigant Evergrande stemde beleggers eveneens tot voorzichtigheid. Andere Aziatische landen deden wel beter
- De beurs van India ging fors hoger en won bijna 30% ondanks een zware nieuwe coronagolf in de zomermaanden.
- Latijns-Amerika verloor aan het begin van de coronacrisis fors terrein door de zwakke prestatie van Brazilië, dat zijn zware verliezen van vorig jaar niet kon goedmaken. Door de hogere inflatie en nood om de rente op te krikken, blijft de Braziliaanse beurs zo'n 10% lager dan eind vorig jaar.
- De Russische beurs beleefde wel een goed jaar, en had dat vooral te danken aan de fors hogere energieprijzen. Olie- en gasbedrijven zijn goed voor zowat de helft van de Russische beurs. Door de spanningen rond Oekraïne en mogelijke nieuwe sancties moest de Russische beurs wel een deel van haar winsten prijsgeven, maar ze blijft het even goed doen als de wereldaandelenindex.
- Het laatste land dat we de revue laten passeren is Turkije. De Turkse beurs kende een waar rampjaar. Het onorthodoxe beleid van president Erdogan, die blijft hameren op lagere rentes ondanks een hogere inflatie, zorgde voor een ineenstorting van de Turkse lira. Of iemand president Erdogan een handboek macro-economie en monetair beleid binnenkort cadeau zal doen weten we niet. Wel weten we dat Turkse aandelen nu in een adem genoemd worden met speculatieve cryptomunten en dat - hoewel ze in eigen munt fors hoger gingen, Turkse aandelen uitgedrukt in euro zowat 1/3e van hun waarde verloren en daarmee helemaal onderaan de wereldwijde beurzenranglijst bengelen.