do. 17 jul 2025

Exor?
De Italiaanse holding Exor bezit een gediversifieerde portefeuille van beursgenoteerde bedrijven ter waarde van 33,8 miljard euro, goed voor ongeveer 82% van de portefeuille. Exor belegt ook in private bedrijven of private equity (in totaal 3 miljard euro of 7,5% van de portefeuille). Lingotto, door Exor opgericht in ’23 om aantrekkelijke investeringen aan te bieden aan een beperkt aantal partners, is een derde divisie (2,3 miljard euro of 5,7%). Durfkapitaal wordt via de divisie ‘Ventures’ gestoken in startups en in nieuwe bedrijven met ‘groot potentieel’ (784 miljoen euro of 1,9%). Een laatste divisie houdt zich voornamelijk bezig met het herverzekeren van voertuigen (1,1 miljard euro of 2,9%).
Via Transportation heeft opnieuw een aanvraag ingediend voor een beursgang in de VS. Exor, dat een belang van 16,2% aanhoudt in het mobiliteitsbedrijf, ziet de waardering van zijn participatie stijgen tot 3,7 miljard dollar. De impact op de koers van Exor blijft beperkt, maar de analist blijft positief over de dynamiek binnen de portefeuille.
Via hervat beursplannen na pauze sinds 2021
Via Transportation, een technologiebedrijf actief in mobiliteitsoplossingen, heeft opnieuw een aanvraag ingediend voor een beursgang in de Verenigde Staten. De eerdere plannen uit 2021 werden destijds opgeschort vanwege macro-economische onzekerheden, waaronder de oorlog in Oekraïne.
Het bedrijf werd opgericht in 2012 en levert on-demand transitsoftware aan meer dan 650 steden in 30 landen, waaronder grootsteden als San Francisco, New York en Londen. Sinds 2024 beheert Via ook het openbaar vervoersnetwerk van Sioux Falls, South Dakota.
Exor’s strategische investering in mobiliteit
Exor investeerde in 2020 200 miljoen dollar in Via Transportation, bij een waardering van 2,2 miljard dollar. Die investering past volgens Livio Luyten in de bredere strategie van Exor om te investeren in snelgroeiende, technologiegedreven bedrijven in transformatieve sectoren. Denk hierbij aan eerdere successen zoals Ferrari en Stellantis.
Vandaag bezit Exor 16,2% van de economische rechten en 19,0% van de stemrechten in Via. In de boeken van Exor wordt de participatie gewaardeerd op 3,7 miljard dollar in 2024. Dat is een stijging ten opzichte van de waardering van 3,5 miljard dollar tijdens de financieringsronde van 110 miljoen dollar in 2023, geleid door 83North, met deelname van onder andere BlackRock en Janus Henderson. In totaal haalde Via al 1 miljard dollar op aan kapitaal.
Marktpotentieel en strategische positionering
Volgens Boston Consulting Group vertegenwoordigt de wereldwijde markt voor transitsoftware een opportuniteit van 750 miljard dollar tegen 2030. Die groei wordt gedreven door de toenemende vraag naar duurzame stedelijke mobiliteit, een trend die perfect aansluit bij de langetermijnvisie van Exor op elektrificatie en schone energie.
Hoewel het belang van Exor in Via slechts ongeveer 1,7% van de nettoactiefwaarde (NAV) vertegenwoordigt, ziet Livio Luyten de beursgang als een positieve ontwikkeling binnen de portefeuille. Het toont aan dat Exor actief waarde creëert binnen zijn participaties.
KBC Securities over Exor
KBC Securities-analist Livio Luyten blijft positief over de strategie van Exor. Ondanks de huidige onzekerheid rond enkele grote posities in de portefeuille, onder meer door geopolitieke spanningen en economische volatiliteit, wijst hij op de hoge liquiditeit van de activa. Die kunnen indien nodig worden verkocht om bijvoorbeeld eigen aandelen terug te kopen. Exor noteert momenteel met een korting van ongeveer 50% ten opzichte van de NAV, wat hoger is dan het gemiddelde van de voorbije twee en vijf jaar (respectievelijk 47,1% en 45,1%). Livio Luyten handhaaft zijn aanbeveling en koersdoel voor Exor.

KBC Securities over Exor
KBC Securities-analist Livio Luyten blijft positief over de strategie van Exor. Ondanks de huidige onzekerheid rond enkele grote posities in de portefeuille, onder meer door geopolitieke spanningen en economische volatiliteit, wijst hij op de hoge liquiditeit van de activa. Die kunnen indien nodig worden verkocht om bijvoorbeeld eigen aandelen terug te kopen. Exor noteert momenteel met een korting van ongeveer 50% ten opzichte van de NAV, wat hoger is dan het gemiddelde van de voorbije twee en vijf jaar (respectievelijk 47,1% en 45,1%).
Livio handhaaft zijn kopen-aanbeveling en koersdoel van 120 euro.
