di. 7 okt 2025

Wegens vakantie is deze terugblik wat vertraagd. Bedankt voor je begrip.
Terugblik
Algemeen
- De MSCI World All Countries index (d.i. inclusief de opkomende landen) ging in september 3,49% hoger (+17,04% sinds begin 2025). De MSCI World index stond eind september 3,08% hoger (+16,15% sinds het jaarbegin). De financiële markten kijken uit naar het beëindigen van diverse geopolitieke conflicten, hebben vrede genomen met de tarieven en kijken uit naar de derdekwartaalresultaten.
- De S&P500 steeg 3,53% in augustus en 13,97% sedert het begin van 2025. Dat is een sterke prestatie mogelijk deels te verklaren door de rentedaling uitgevoerd door de Fed. De Nasdaq steeg met een sterke 5,40% wat 17,66% hoger is dan de start van dit jaar. De prognoses van de resultaten van de technologieaandelen voor het derde kwartaal stemmen de beurzen optimistisch. De Dow Jones steeg 1,87% in september en 9,45% sedert 1.1.2025.
- Ondanks de zwakke economie ging de Euro Stoxx 50 3,33% hoger (+12,44% sedert het begin van 2025). De bredere Stoxx 600 steeg met 1,46%% in september (+9,30% sedert het jaarbegin).
- In Azië steeg de CSI300 index (China) met maar liefst 3,20% in september wat de stijging op 21,47% sedert het jaarbegin.
- Gebeurtenissen in september:
- rentedaling door de Fed
- AI- en cloudwinstvooruitzichten
- tariefakkoorden weegt positief op het sentiment
- dollardepreciatie weegt op de euro

Regio’s
- De eurozone bleef achter in de maand augustus maar staat nog steeds bovenaan de ranking.
- Er werden nieuwe records gevestigd in de VS.
- Er is een sterke groei van opkomende markten en vooral China.
- Het ontslag van de Japanse premier heeft geen invloed op de beurs. Het afbouwen van de grote ETF-posities weegt amper.

Sectoren
De sector communicatie presteerde sterk dankzij Alphabet en Meta en staat ver voor op de andere sectoren in 2025.
Het was een sterke markt voor IT.
De defensievere sectoren zoals de nutsbedrijven en de gezondheid werden minder opgepikt.
Voor de andere sectoren zijn de verschillen niet zo groot.

Ondanks een vertragende wereldeconomie hebben acht landen binnen het oliekartel OPEC+ besloten om vanaf oktober hun olieproductie te verhogen met 137.000 vaten per dag. Deze beslissing, genomen in een korte online vergadering, komt onder druk van Saoedi-Arabië, dat streeft naar een groter marktaandeel.
🌍 Wie zijn de betrokken landen?
- Saoedi-Arabië
- Rusland
- Irak
- Verenigde Arabische Emiraten
- Koeweit
- Kazachstan
- Algerije
- Oman
📈 Redenen voor de verhoging
- Positieve economische vooruitzichten
- Lage olievoorraden
- Strategische verschuiving: focus op marktaandeel in plaats van prijsstabiliteit

- De goudprijs zit nog steeds in de lift. Sedert het begin van 2024 is de goudprijs met 40% gestegen.
- Diverse analisten gaan er van uit dat de goudprijs nog verder kan doorstijgen. Uitschieters tot 5.000 dollar zijn niet vreemd.
- Als redenen worden aangehaald:
- de tarievenoorlog blijft onder de aandacht
- de aanvallen van president Trump ondermijnen de geloofwaardigheid en het vertrouwen van de Fed

Rentevoeten
De VS profiteert van de verwachte cuts door de Fed, volatiliteit over onafhankelijkheid van de centrale bank blijft uit.
Duitsland en bij uitbreiding de eurozone bleef stabiel. De verwachting/hoop dat de ECB de rente nogmaals zou knippen is grotendeels uitgeprijsd.
De Franse onrust bleef in september eerder beperkt ondanks de val van de regering en de ratingverlaging voor Frankrijk van AA- naar A+ door Fitch. Dit was geen verrassing en daarom zat veel van het nieuws in de verwachtingen.

Wisselkoersen
- De dollar verzwakte lichtjes in de maand september.

Bron : KBC Asset Management/LSEG Datastream