• NL
  • FR
BoleroPowered by KBC
menu

Orderdesk: 02 303 33 00

Word gratis klantJe gratis BeursintroClient login
  • Analyse en InzichtAnalyse en Inzicht
    • Beurs bij 't Ontbijt
  • PlatformenPlatformen
    • Bolero
    • Mobile
  • Markten en ProductenAanbod
    • Markten
    • Producten
  • Events en OpleidingenEvents
    • Opleidingen
  • AcademyAcademy
    • Producten
    • Platformen
    • Strategie & Analyse
  • TarievenTarieven
  • SupportSupport
    • Documentcenter
    • Veelgestelde vragen
    • Lexicon
Word gratis klantJe gratis BeursintroClient login
  • Beurs bij 't Ontbijt
  • Bolero blog

  • Topic

  • Topic

  • ETF Intro

  • Beurs bij 't Ontbijt

  • De wereld van ETF's

  • Bolero Live

  • Onze analisten

  • Beursboeken in de kijker

Als belegger wilt u niets missen van het financiële nieuws en de beursactualiteit. In deze blog volgt u elke dag van dichtbij op wat er reilt en zeilt op de financiële markten en krijgt u meteen de nodige duiding. 

Bijdragen

Deze blog komt tot stand dankzij bijdragen van de analisten van KBC Asset Management, KBC Securities, KBC Market Research en de economen, contentmanagers van Bolero en aandelenstrategen van KBC Groep:

Allison Mandra, Andrea Gabellone, Benjamin Wolff, Bérangère Bivort, Bernard Keppenne, Cora Vandamme, Dieter Guffens, Dirk Thiels, Ellen Van Tongelen, Guy Sips, Hans Dewachter, Hilde Van Boxstael, Jacob Mekhael, Jo Elsocht, Johan Van Gompel, Joren De Mesmaeker, Joris Franck, Kurt Ruts, Kristof Samoy, Laurent Convent, Lieven Noppe, Livio Luyten, Lynn Hautekeete, Mathias Janssens, Mathias Van der Jeugt, Marion Geubel, Michiel Declercq, Peter Wuyts, Philippe Delfosse, Siegfried Top, Thibault Leneeuw, Thomas Couvreur, Tom Noyens, Tom Simonts, Wim Hoste en Wim Lewi.

Disclaimer

Deze publicatie van KBC Bank N.V. (Bolero) wordt uitsluitend ter informatie verstrekt en is niet bedoeld als een specifiek en persoonlijk beleggingsadvies, een aanbieding of een uitnodiging tot een aanbieding, om de hierin vermelde financiële producten te kopen of te verkopen, noch onafhankelijk onderzoek op beleggingsgebied.

De dienstverlening die Bolero verschaft, is niet op beleggingsadvies gebaseerd. Bolero is het orderuitvoeringsplatform van KBC Bank N.V. waarmee transacties in ‘niet-complexe’ financiële producten (in de zin van MiFID II) doorgaan op basis van ‘loutere uitvoering’ (“execution only”). Bolero voert geen ‘passendheidstoetsing’ uit bij transacties in niet-complexe financiële producten. De belegger die van deze dienstverlening gebruik maakt, beschikt dus niet over de bescherming van de toepasselijke gedragsregels. Transacties in ‘complexe’ financiële producten (in de zin van MiFID II) kunnen pas uitgevoerd worden na een succesvolle passendheidstoetsing.  Transacties via Bolero gebeuren altijd op initiatief van de belegger. 

Bij het uitvoeren en/of doorgeven van transacties van beleggers houdt Bolero geen rekening met de daarmee verband houdende fiscale, juridische of boekhoudkundige aspecten van deze transacties, verstrekt zij geen advies met betrekking tot dergelijke aspecten en kan zij daarvoor derhalve niet aansprakelijk worden gesteld.

Beleggen in financiële producten houdt  risico’s in. Beleggers moeten in staat zijn om het economische risico van een belegging te dragen en het belegde kapitaal geheel of gedeeltelijk te verliezen.

Copyright © KBC Bank NV/Bolero. Alle rechten voorbehouden. Deze informatie mag op geen enkele manier gepubliceerd, herschreven of heruitgegeven worden in eender welke vorm.

Deze blog bevat publicaties van KBC Securities NV (https://research.kbcsecurities.com/portal/portal.html#!/disclosures), KBC Asset Management NV (https://www.kbc.be/particulieren/nl/juridische-info/documentatie-beleggen.html#aandelen) en KBC Economics (https://www.kbc.com/nl/economics.html). Voor de externe bronnen raadpleegt Bolero verschillende nieuwssites. De bijdragen worden geselecteerd op basis van recente, concrete gebeurtenissen en publicaties. De redactie wordt verzorgd door Tom Simonts (KBC Securities) en door Jo Elsocht, Joren De Mesmaeker, Ellen Van Tongelen, Frank Hendrix en Philippe Delfosse (marketing team Bolero, KBC Bank NV). KBC Bank staat onder toezicht van de FSMA.

wo. 25 mrt 2026

9:15

Vopak: sterke wereldwijde positie ondersteunt defensief model ondanks marktonrust

Deel deze pagina:

  • Tweet
  • Share
  • Share

KBC Securities‑analist Kristof Samoy benadrukt dat Vopak dankzij zijn wereldwijde spreiding, gediversifieerde terminalportefeuille en lange, CPI‑gelinkte contracten over een stevig defensief bedrijfsmodel beschikt. Ondanks geopolitieke onzekerheid en wisselkoersdruk ziet hij dat de recente resultaten deze robuustheid opnieuw bevestigen. Vopak blijft volgens Kristof goed geplaatst om te profiteren van hogere opslagvraag en toekomstige investeringsbeslissingen.

Vopak?

Vopak  is 's werelds grootsteonafhankelijke tankopslagbedrijf dat opslag, overslag, distributie, koeling en hervergassingsdiensten aanbiedt. De infrastructuur bevindt zich in strategische zeehavens of in de buurt van grote petrochemische industriële clusters.

De recente cijfers bevestigen voor de analist de defensieve aard van Vopaks activiteiten. Ondanks ongunstige wisselkoersen en geopolitieke onrust realiseerde het bedrijf in 2025 een proportionele EBITDA van 1.184 miljoen euro, geheel in lijn met de eigen richtlijnen. De bezettingsgraad steeg naar 92% in het vierde kwartaal, tegenover 90% in het derde kwartaal en 93% een jaar eerder.

Een opvallend positief element is het plan om tegen het einde van 2030 in totaal 1,7 miljard euro aan aandeelhouders uit te keren. Dat plan omvat een jaarlijkse stijging van het dividend per aandeel met minstens vijf procent en een meerjarig aandeleninkoopprogramma tot 500 miljoen euro. De start gebeurt vanuit een voorgesteld dividend van 1,8 euro per aandeel en een eerste inkooptranche van 100 miljoen euro die tegen februari 2027 moet worden afgerond.

Deze ambitieuze uitkeringspolitiek blijft volgens Kristof perfect verzoenbaar met de geplande 4 miljard euro aan cumulatieve investeringen, waarvan ongeveer 2,1 miljard euro nog niet is vastgelegd. De nettoschuld (exclusief leases) van 2,6 keer de EBITDA — of 2,1 keer exclusief assets under construction — onderbouwt verder de financiële slagkracht.

Situatie in het Midden-Oosten

Via een belang van 33% bezit Vopak drie olietanks in Fujairah. Ondanks lichte schade door rondvliegend puin na een drone‑aanval op een naburige terminal, bleef de infrastructuur intact. De operaties werden uit voorzichtigheid wel teruggeschroefd. Daarnaast bezit het bedrijf 22% van Chemtank in Jubail, Saudi‑Arabië, terwijl andere activiteiten in de regio vooral operationeel van aard zijn.

Het enige substantiële vastgelegde investeringsproject betreft 50 miljoen euro (proportioneel) in Chemtank. Een grote FID wordt in deze regio niet verwacht. Hoewel de situatie en communicatie rond het conflict nog steeds volatiel blijven, ziet Kristof eerste tekenen die op een mogelijke de-escalatie wijzen.

Gasvraag in Azië

Azië en het Midden-Oosten waren in het vierde kwartaal van 2025 samen goed voor 21% van Vopaks proportionele EBITDA, oplopend tot 30% wanneer China en Noord‑Azië worden meegerekend. Via een belang van 42% in AVTL is Vopak een belangrijke LPG‑importeur in India, terwijl het in Pakistan 40% bezit van een LNG‑importterminal.

Beide landen betrekken hun gas grotendeels uit de Golfregio. Hoewel gascontracten doorgaans meer dan tien jaar lopen (met India als uitzondering door sterke marktgroei), beïnvloedt het conflict de throughput. Die throughput vormt een extra inkomstenbron naast de opslag- en afnamecontracten, met name in India. Volgens de analist zal vraag en aanbod uiteindelijk opnieuw in evenwicht komen, zowel qua volumes als prijzen.

Het belang in AVTL wordt volgens hem nauwelijks geraakt door de koersdaling van het aandeel — van 225 Indiase roepie voor het conflict naar 175 roepie nu — omdat zijn waarderingsmodel voor Vopak gebaseerd is op een proportionele DCF en de waarderingsimpact verwaarloosbaar blijft. AVTL noteert nog steeds rond 20 keer de verwachte EBITDA voor 2027, ruim boven de waardering van Vopak zelf. De investeringscase in India blijft volgens hem sterk.

Update en waardering

Op basis van een geactualiseerde proportionele DCF‑analyse — consistent met de vooruitzichten voor 2026 en rekening houdend met de verwachte oplevering van lopende projecten — komt Kirstof tot een reële waarde van 61 euro per aandeel.

Vopak noteert momenteel tegen 7,8 keer de verwachte EBITDA voor 2026, dalend naar 7,3 keer in 2027 wanneer het REEF‑project operationeel wordt. De vrije kasstroomrendementen bedragen volgens hem 11% in 2027 op genormaliseerde basis en 9% inclusief groeikapitaaluitgaven.

KBC Securities over Vopak

De KBC Securities‑analist benadrukt dat Vopak dankzij zijn defensieve bedrijfsmodel, sterke kasstromen en goedgevulde investeringspijplijn uitstekend gepositioneerd blijft. Hij herhaalt zijn positieve kijk op het bedrijf, gesteund door duidelijke waardecreatie, een stijgende bezettingsgraad en een aantrekkelijk kapitaaluitkeringsbeleid.

Kristof heeft een kopen-aanbeveling. Hij verhoogt zijn koersdoel van 50 euro naar 56 euro. 

Naar overzicht
Beleg online met inzicht
Word gratis klantJe gratis BeursintroClient login
Analyse en Inzicht
  • Analisten
  • Bolero Blog
Platformen
  • Bolero
  • Mobile
Markten en Producten
  • Markten
  • Producten
Events en Opleidingen
  • Events
  • Opleidingen
Academy
  • Producten
  • Platformen
  • Strategy & Analyse
Tarieven
  • Tarieven
Support
  • Algemene voorwaarden
  • Documentcenter
  • Lexicon
  • Veelgestelde vragen
  • Klachten
  • FAQ: MiFID II
Over Bolero
  • Bolero vandaag
  • Relatie KBC & Bolero
  • Nieuws
  • Werken bij Bolero
Ontdek ook:

Bolero Crowdfunding

  •   Home
  • Analyse en Inzicht
  • Platformen
  • Markten en Producten
  • Events en Opleidingen
  • Academy
  • Tarieven
  • Support
Powered by KBC }}

Powered by KBC

  • © Bolero 2026
  • Privacy statement
  • Juridische voorwaarden
  • Sitemap