do. 24 apr 2025
Adviesverlaging bij KBC Securities voor Newmont: van houden naar verkopen

Newmont?
Het Amerikaanse Newmont is 's werelds grootste goudproducent. Naast goud ontgint Newmont ook een aanzienlijke hoeveelheid koper. De onderneming heeft goudmijnen in de VS, Canada, Mexico, Peru, Argentinië, Suriname, Dominicaanse Republiek, Australië en Ghana.
Newmont rapporteerde gisterenavond sterke eerste kwartaalresultaten. De aangepaste EBITDA landde op 2.6 miljard dollar, 15% boven de gemiddelde analistenverwachtingen. De hogere goudprijs compenseerde de lagere goudproductie.
Jaar-op-jaar steeg de gerealiseerde goudprijs met 41% naar 2.944 dollar/ounce. In diezelfde periode daalde de productie met 8.3% naar 1,54 miljoen ounces.
De lagere productie is het gevolg van de verkoop van niet-kernactiva. In het eerste kwartaal werden volgende mijnen verkocht: Musselwhite, Éléonore and Cripple Creek & Victor, Porcupine en Akyem. De verkoop van deze mijnen had als doel om de totale schuld te verlagen. Aan het eind van het eerste kwartaal bedroeg de nettoschuld 3.2 miljard dollar (eerste kwartaal 2024: 6.8 miljard dollar). Het volledige verkoopprogramma is nu afgerond.
De all-in sustaining costs (AISC) stegen ook aanzienlijk met 14,7% naar 1.651 dollar/ounce. Dit is het gevolg van de lagere productie.
Er werd sinds de start van 2025 1 miljard dollar aan aandeelhouders uitgekeerd, in de vorm van dividend en aandeleninkopen. Onder het huidig inkoopprogramma kan Newmont nog 1 miljard dollar aan eigen aandelen inkopen. Voor de resultaten van het eerste kwartaal zal Newmont een kwartaaldividend van 0.25 dollar/aandeel uitkeren.
De doelstellingen voor 2025 werden herbevestigd omdat de eerste kwartaalresultaten in lijn waren met de managementverwachtingen. Het management verwacht dat de productie in het tweede kwartaal stabiel zal zijn ten opzichte van het eerste kwartaal. In de tweede jaarhelft van 2025 zou de productie hoger moeten zijn dan de 1ste jaarhelft.

KBC Securities over Newmont
Vanuit een financieel oogpunt zijn dit sterke resultaten, maar de resultaten zijn wel het gevolg van een hogere goudprijs. Een factor waar Newmont geen invloed op heeft. Vanuit een operationeel oogpunt zijn de resultaten oké. De analist van KBC Securities, Benjamin Wolff, stelt zich wel de vraag hoe lang deze goudmanie kan blijven duren.
Zowel institutionele beleggers, retailbeleggers als centrale banken lopen storm voor het edelmetaal. De uitspraken van Trump verhogen de onzekerheid op de financiële markten en ondergraven het vertrouwen in de Amerikaanse dollar en overheidspapier.
Logischerwijs, gaan investeerders dan zoeken naar andere veilige havens waaronder goud. Ook de euro en Zwitserse frank winnen aan aantrekkingskracht. Het is echter moeilijk om te voorspellen wat de waarde van goud zal zijn binnen x aantal jaar. Is dit een structurele trend of een kleine bubbelvorming?
Benjamin gelooft dat het opportuun is om van deze rally gebruik te maken en het aandeel (deels) te verkopen. Het koersdoel blijft 46 dollar.