di. 27 jun 2023
9:30
Mee m/d markt: “Amerikaanse winstnemingen en Chinese steunbetuigingen“

- Terwijl Parijs en Amsterdam gisteren de neus boven water konden houden, zorgden onder meer de BEL20-index er voor dat de Europese overkoepelende Stoxx600 index gisteren 0,1% in het rood dook. Voor de Belgische aandelen is dat al de zesde opeenvolgende verliesdag. Dezelfde toon op Wall Street, waar de S&P500 0,45% liet liggen, onder meer omdat Amerikaanse defensieaandelen na de kortstondige Russische opstand aan winstnemingen ten prooi vielen. Ook de Amerikaanse technologieaandelen kregen het weer moeilijk, want de Nasdaq verloor -1,2%.
- Dat weinig illustere voorbeeld werd vannacht echter niet gevolgd door de Hang Seng Tech index (+2,2%), en evenmin door de rest van de Aziatische aandelen. Die kregen verse zuurstof van Beijing, die opnieuw beloofde om de afnemende groei in 's werelds tweede grootste economie aan te zwengelen. De Chinese premier Li Qiang verwacht immers dat de economische groei in het tweede kwartaal hoger zal zijn dan in het eerste kwartaal en dat de binnenlandse vraag zal vergroten nu de markt weer opengesteld is.
- Of dat werkelijk zo zal zijn is natuurlijk nog maar de vraag, want gisteren verlaagde ratingbureau S&P Global haar prognose voor de Chinese economische groei van 5,5% naar 5,2% in 2023. De Chinese yuan kon niettemin nog eens herstellen, na een lange verliesreeks, terwijl ook de Hang Seng Index en de overkoelende CSI300 Index (+0,75%) met een vrolijke noot de dag uitgingen.
- Dat optimisme werd vlot overgenomen door de Aziatische grondstoffensector, omdat het langzamer dan verwachte Chinese economische herstel een nachtmerrie is geweest, vooral voor olie en industriële metalen. Zelfde verhaal in de VS en Europa, waar beleggers ook meer en meer tuk werden op grondstoffen (+1% in de VS, +0,6% in Europa. Ook waren de energiebedrijven in goede doen (+1,7% in de VS, +1% in Europa), geholpen door een weliswaar kortstondige stijging van de gasprijzen. Die tikten doorheen de dag 37 euro per MWh aan, maar vielen ondertussen weer terug tot 32,56 euro.
- Het is deze week wachten op onder meer een belangrijke Amerikaanse inflatiemeter en een nieuwe toespraak van Fed-bons Powell . Vandaag krijgen we alvast inzicht krijgen in het aantal bestellingen voor duurzame goederen in de VS, het Italiaanse consumentenvertrouwen en de “Economic sentiment”-indicator voor juni. Maar misschien zal de aandacht vooral uitgaan naar de speech van ECB-topvrouw Lagarde. Qua bedrijven blijft het rustig. Op het menu staan onder meer Walgreens Boots, Prosus, Wise en AccSys Technology.