vr. 27 mrt 2026
9:30

- Zoals de afgelopen vier weken al het geval was, wordt de handel heen en weer geslingerd tussen de krantenkoppen over de laatste ontwikkelingen in het Midden-Oosten en de vele gissingen over wat dit zou kunnen betekenen voor de economie, de prijzen en het (monetaire) beleid. Het effect van het Iraanse 15-puntenplan voor vrede is na gisteren alleszins al helemaal uitgewerkt. De kranten focussen weer op het ‘njet van Iran”, dat betalingen eist voor oorlogsschade en de facto controle over de Straat van Hormuz (inclusief een doorvoervergoeding) behoudt, terwijl de VS nog steeds meer troepen naar de regio blijft stuurt.
- De Euro Stoxx 600 verloor 1,1%, met 1,3% verlies voor de AEX en 0,9% verlies voor BEL20 en CAC40. Zelfde scenario op Wall Street, waar de S&P500 (-1,74%) en de Nasdaq (-2,38%) nog meer terrein verloren. Aan de andere kant van de wereldbol compenseerden China (+0,5%), Japan (+0,1%) en Hongkong (+0,5%) verliezen in India (-1,7%) Zuid-Korea (-0,7%) en Taiwan (-0,7%).
- Vooral de geheugensector kwam in de vuurlinie door de “nieuwe Google‑techniek” die het geheugengebruik bij AI-modellen drastisch zou verlagen. Micron zakte intraday met net geen 6% en Western Digital 6,5%, nadat eerder al SK Hynix en Samsung Electronics lager werden gezet. Maar de door Google vooropgestelde kostenverlaging met 50% en zesvoudige daling van de totale benodigde geheugenvraag maken van TurboQuant geen killer.
- Zelfs integendeel, want als dat effect effectief zo groot zou zijn (ook voor de grote LLM-modellen), dan worden de investeringen in AI net efficiënter, en de vraag dus groten. Feit is alleszins dat de geheugenprijzen het voorbije jaren volledig de pan uitswingen, simpelweg omdat er te weinig geheugen beschikbaar is om de gigachips van Nvidia te flankeren
- De Amerikaanse dollar bewoog ondertussen niet (€1 = $1,1547), terwijl de goudprijs stabiliseerde op 4.451 dollar per ounce, en de prijs voor een ounce zilver net onder de 70 dollar-grens bleef hangen. Ook de industriële metalen zoals koper en aluminium bewogen net zoals de bitcoin (€68.625 dollar) niet, zodat de enige actie te vinden was op de energiemarkten. De olieprijs herstelde van zijn recente knieval en noteert alweer op 108,6 dollar per vat, terwijl de Europese gasprijzen de voorbije drie dagen met 10% stegen tot 55,45 euro/MWh.
- De Amerikaanse rente steeg gisteren 2 en 5 basispunten tot 3,99% op 2 jaar en 4,43% op 10 jaar. Ook de Duitse rente ging fors hoger, met 8,5 basispunten extra op 10 jaar (tot 3,06%) en 5 basispunten extra op 30 jaar (3,52%). Dat lijkt er op te wijzen dat het gevoel overheerst dat zonder doortastend optreden van de centrale bank in zicht het risico toeneemt dat de inflatie “langer hoger blijft”.
- OESO publiceerde haar tussentijdse economische vooruitzichten in een rapport getiteld “Testing resilience”. De wereldwijde economische groei moet stabiel blijven op 2,9% in 2026 en stijgen tot 3% in 2027, met dank aan technologiegerelateerde investeringen en geleidelijk lagere effectieve handelstarieven. Geen verrassingen op dat vlak, omdat de huidige verstoring van de energiemarkt tijdelijk wordt geacht. De energieprijzen kunnen vanaf medio 2026 dus weer omlaag, maar de inflatiedruk zal wél aandikken tot zo’n 4% in 2026, terwijl eerdere op 2,6% gemikt werd. In 2027 moet dat dalen tot 2,7%.
- Indien de olie- en gaspiek echter aanhoudt, kan de wereldgroei in 2027 tot 0,5% lager uitvallen, terwijl de inflatie net 0,9 procentpunt boven de lat kan uitkomen. Anders gezegd: schattingen zoals die van de OESO zijn leuk, nuttig, en interessant, maar om blind op hun merites te vertrouwen is minstens één brug te ver.
- Er staan vandaag interessante cijfers op het menu, die wel niet de punch hebben om de markt op te schrikken in deze of gene richting. De VS en het VK leveren bijvoorbeeld een update van het consumentenvertrouwen, terwijl de Eurozone kleinhandelsdata én nieuwe inflatieverwachtingen op één en drie jaar aanlevert. Vanuit China kregen we al data over de industriële winsten, terwijl Noorwegen trakteert op kleinhandelsdata én de werkloosheidsgraad. Spanje rondt in stijl af met inflatiecijfers, en die zijn natuurlijk wél interessant om op te volgen.
- Bedrijfsresultaten komen er vandaag van ABO Group Enviro, Biosenic, Biotalys, Carnival, Hal Trust, Ion Beam Applications, Jiayin Group, Keyware Tech, Miko, Spadel.








