do. 1 okt 2026
9:30

- De Europese aandelenmarkten sloten 0,5% lager, met rode cijfers voor de CAC 40 (-0, 9%), de DAX (-0,8%), BEL20 (-0,7%) en AEX (-0,5%). Ook Wall Street had er weinig zin, met verlies voor de Dow Jones (-0,9%) en de S&P 500 (-0,25%), terwijl de Nasdaq 0,24% won. Eens te meer doet september daarmee zijn bedenkelijke status als zwakke maand alle eer aan, want want de S&P500 verloor 0,5%, de Dow 4,3% en de Nasdaq 1,9%.
- De economische rode draad bleef gisteren na een rist verse data optimistisch, want sterke Amerikaanse economische en arbeidsmarktcijfers compenseerden zwakker dan verwachte inflatiecijfers over augustus. Dat verklaart opnieuw een rollercoaster op de obligatiemarkten, want de Amerikaanse rente daalde eerst na de inflatiecijfers, maar keerde snel hoger zodat vooral de langetermijnrentes meerjarige records aantikten.
- Ook de dollar bleef sterk (€1 = €1,1317), terwijl veilige havens gegeerd waren: goud (+0,67%) en zilver (+1,40%) klommen hoger. Op de grondstoffenmarkten daalde Brent-olie met 1,27% tot 96,60 dollar, terwijl aardgasprijzen fors terrein verloren. De cryptomarkt bleef onder druk met bitcoin (-0,63%) en ethereum (-0,14%).
- In Azië zat er meer optimisme in de markt. Tech en AI blijft dankzij beresterke kwartaalcijfers van geheugenchipproducent Micron een sterke aanjager. De AI-vraag naar geheugenchips blijft hoog en ook Alphabet zette het geavanceerde AI-model Gemini 4 Argon in de markt. Zuid-Korea (+1,71%), Taiwan (+0,75%) en Japan (+0,68%) reden daarom aan de kop van het peloton, met Japanse chipwaarden, zoals Advantest en Tokyo Electron, en Zuid-Koreaanse halfgeleiders aan het kanon. Die laatste kregen extra steun van hoger dan verwachte Zuid-Koreaanse exportcijfers. Hongkong (+0,37%) en India (+0%) hielden zich koest, maar deden daarmee wel beter dan de Westerse beurzen. China viert een nationale feestdag, dat mag ook al eens.
- Over naar de Amerikaanse inflatie. De PCE-data, die de effectieve winkelmand meten, daalde in augustus sterker dan verwacht tot een toename met 0,3% op maandbasis. Op jaarbasis steeg de index daardoor met 3,4%, terwijl op 3,8% werd gemikt. En als de sterk wisselende energie- en voedingsprijzen niet meegerekend worden, landde de kerninflatie op 3,0%. Hier werd op 0,4% gemikt. Ja, de inflatie blijft zo wel duidelijk boven de officiële 2%-doelstelling hangen, maar van ontsporing is geen sprake, zelfs integendeel. Dit PCE-rapport hielp om de rentevrees wat te temperen, zeker op korte termijn.
- En ook het JOLTS-rapport deed zijn duit in het rentezakje. Het rapport eergisteren schetste een timide druk op de arbeidsmarkt in augustus, iets waar het ADP-arbeidsmarktrapport zich min of meer bij aansloot. De private sector creëerde in september 90.000 banen, tegenover 36.000 in augustus. Het najaar gaat dus goed van start, zodat de arbeidsmarkt niet verder vertraagt. Van oververhitting is er nog geen sprake en de loonstijgingen blijven al bij al gematigd (ongeveer 3,2% op jaarbasis).
- Haaks op het inflatierapport, dat een afkoeling suggereert, blijven Amerikaanse bedrijven wel degelijk banen creëren. En dat voedt de renteverwachtingen, zij het zonder paniek. De Amerikaanse 2-jaarsrente daalde eerst tot 4,82% om nadien tot 4,88% op te veren, tegenover een stabiele 5,28% op 10 jaar.
- De economische kalender staat bol van de sentimentsbarometers uit de industriesector in de VS, Japan, Europa, het VK, Italië, Spanje en Zweden. De VS voegt daar alweer een rapport over de arbeidsmarkt aan toe, terwijl er ook werkloosheidscijfers uit de eurozone, Italië en België op het menu staan. Ietwat op de achtergrond staan er toespraken van centrale bankiers van de ECB, de Federal Reserve, de Bank of England op het menu. Bedrijfsresultaten mag u verwachten van Accenture, McCormick en Nike.








