do. 17 sep 2026

Voor de bel
De futures op de Amerikaanse aandelenmarkten wijzen op een hogere opening van Wall Street. Beleggers reageren positief op het rentebesluit van de Federal Reserve, die de rente heeft verhoogd en daarmee duidelijkheid heeft verschaft over haar strijd tegen de inflatie. Een belangrijke bron van onzekerheid voor de markten valt hierdoor weg. Dat zorgt voor een verbeterd sentiment bij de start van de handelsdag.
De Europese beurzen noteren licht hoger. Het marktsentiment krijgt steun van dalende olieprijzen en een tijdelijke adempauze in de wereldwijde verkoopgolf op de obligatiemarkten. Hierdoor neemt de bereidheid van beleggers toe om risico's te nemen. De combinatie van lagere energiekosten en stabielere rentes ondersteunt de aandelenmarkten.
In Azië presteerden de beurzen verdeeld. De Japanse Nikkei steeg doordat beleggers koopjes zochten in achtergebleven gaming- en farmaceutische aandelen. De Chinese en Hongkongse aandelenmarkten eindigden daarentegen lager. Vooral rentegevoelige sectoren stonden er onder druk.
De olieprijs daalt verder nadat berichten opdoken over extra Saudische olieleveringen via Oman, wat de vrees voor tekorten op de markt vermindert. Ondanks die daling blijft olie boven 100 dollar per vat noteren. De dollar houdt stand rond het hoogste niveau in zeven weken. Goud profiteert daarvan niettemin van een stijgende vraag en loopt verder op.
Topnieuws
Rechter wil dat Google advertentieregels versoepelt
- Een Amerikaanse federale rechter oordeelde dat Google zijn regels voor online advertentieveilingen moet versoepelen en een interne toezichthouder voor mededingingsregels moet aanstellen. De rechter ging echter niet in op de vraag van het ministerie van Justitie om de advertentietechnologieactiviteiten van Google op te splitsen. Volgens de rechtbank heeft Google wel degelijk een illegale monopoliepositie opgebouwd in delen van de advertentiemarkt. Het bedrijf zal daarom verschillende zakelijke praktijken moeten aanpassen.
Exxon onderhandelt over terugkeer naar Venezuela
- ExxonMobil voert gesprekken over een mogelijke terugkeer naar Venezuela. Daarbij toont de energiegroep interesse in het zware-olieproject Petromonagas in de Orinoco-gordel en in bijkomende gebieden binnen het Carabobo-blok. Een akkoord zou een opmerkelijke ommekeer betekenen nadat Exxon bijna twintig jaar geleden het land verliet na de nationalisering van olieprojecten door de regering van Hugo Chavez. De onderhandelingen bevinden zich nog in een vroege fase.
Banken verstrekken lening van 22 miljard dollar voor AI-project van Blackstone en Alphabet
- Tien internationale banken verstrekken een lening van 22 miljard dollar voor Crux AI, het nieuwe cloudproject van Blackstone en Alphabet. Het kapitaal moet de uitbouw van AI-infrastructuur, datacenters en gespecialiseerde chips ondersteunen. De transactie onderstreept de enorme investeringsbehoefte die gepaard gaat met de snelle groei van kunstmatige intelligentie. De vraag naar rekenkracht blijft wereldwijd sterk toenemen.
Applied Materials investeert 5 miljard dollar in India
- Applied Materials zal de komende tien jaar 5 miljard dollar investeren in India om zijn aanwezigheid in het land uit te breiden. De aankondiging werd gedaan tijdens SEMICON India, de belangrijkste chipconferentie van het land. India probeert zich steeds nadrukkelijker te positioneren als speler in de wereldwijde halfgeleiderindustrie. De investeringen komen op een moment waarop de vraag naar chipproductiecapaciteit sterk stijgt door AI-toepassingen.
Snap richt zich op bedrijven met slimme AR-brillen
- Snap heeft samenwerkingen aangekondigd met onder meer Salesforce, Nvidia en Amazon Web Services. De partnerschappen moeten zakelijke toepassingen integreren in de Specs-brillen voor augmented reality. Met deze strategie wil Snap voet aan de grond krijgen in de competitieve markt voor slimme brillen. Het bedrijf mikt daarbij expliciet op ondernemingen als nieuwe doelgroep.
Aandelen in de kijker
Alphabet: Een Amerikaanse rechter heeft geoordeeld dat Google zijn advertentiepraktijken moet aanpassen en een interne mededingingstoezichthouder moet aanstellen. De rechtbank wees een gedwongen opsplitsing van de advertentietechnologieactiviteiten af. Wel blijft het oordeel overeind dat Google op bepaalde onderdelen van de advertentiemarkt een illegaal monopolie heeft opgebouwd. Het bedrijf zal daarom een aantal zakelijke processen moeten hervormen.
Applied Materials: Applied Materials investeert de komende tien jaar 5 miljard dollar in India. Daarmee wil de producent van chipapparatuur zijn positie versterken in een snelgroeiende halfgeleidermarkt. De aankondiging kwam er tijdens de chipconferentie SEMICON India. De investering speelt in op de stijgende vraag naar halfgeleiders voor AI-toepassingen.
Axalta Coating Systems: De Britse mededingingsautoriteit onderzoekt de geplande fusie tussen AkzoNobel en Axalta Coating Systems. De transactie heeft een ondernemingswaarde van ongeveer 25 miljard dollar. Toezichthouders willen nagaan of de deal de concurrentie op de Britse markt zou verminderen. Een eerste beslissing wordt uiterlijk op 11 november verwacht.
Bank of America: Bank of America heeft Srijith Nair aangesteld als hoofd investment banking voor financiële instellingen in Azië exclusief China en voor de verzekeringssector in Azië-Pacific. Hij maakt de overstap van Goldman Sachs, waar hij een gelijkaardige functie bekleedde. Nair beschikt over bijna twintig jaar ervaring in investment banking. De benoeming moet de positie van Bank of America in Azië verder versterken.
Blackstone: Blackstone krijgt samen met Alphabet een financieringspakket van 22 miljard dollar voor cloudplatform Crux AI. De lening wordt verstrekt door een consortium van tien banken. Het project moet inspelen op de snel stijgende vraag naar AI-rekenkracht en cloudinfrastructuur. Blackstone en Alphabet kondigden hun samenwerking eerder dit jaar aan.
ExxonMobil: ExxonMobil onderhandelt over een mogelijke terugkeer naar Venezuela. De energiegroep heeft interesse in het Petromonagas-project en bijkomende activa in de Orinoco-regio. Indien de gesprekken succesvol verlopen, zou dat een opvallende terugkeer betekenen na een afwezigheid van bijna twintig jaar. Exxon verliet het land destijds na een conflict over de nationalisering van olieactiva.
Meta Platforms: Een Duitse rechtbank heeft Meta aansprakelijk gesteld voor frauduleuze advertenties van derden op Facebook en Instagram. Het bedrijf moet dergelijke inhoud sneller verwijderen en schadevergoedingen betalen. De zaak werd aangespannen door een Duitse financiële uitgever waarvan naam en logo werden misbruikt. Volgens de rechtbank duurde het in sommige gevallen meer dan twee maanden vooraleer Meta reageerde.
Microsoft: Een Amerikaans hof van beroep heeft een belangrijke juridische overwinning voor Microsoft en OpenAI bevestigd. Softwareontwikkelaars hadden de bedrijven aangeklaagd wegens het gebruik van GitHub-code voor het trainen van AI-systemen. De rechtbank oordeelde dat Microsoft en OpenAI niet aansprakelijk kunnen worden gesteld onder de aangehaalde auteursrechtelijke bepalingen. Daarmee blijft een eerdere uitspraak van kracht.
Snap: Snap werkt samen met Salesforce, Nvidia en Amazon Web Services om zakelijke toepassingen beschikbaar te maken op zijn augmented-realitybril Specs. Het bedrijf wil zich daarmee onderscheiden in een markt waarin Meta momenteel een dominante positie inneemt. Specs werd in juni gelanceerd tegen een prijs van 2.195 dollar. Snap ziet ondernemingen als een belangrijke groeimarkt voor het product.
Aanbevelingen
- Celcuity: JPMorgan start de opvolging met een koersdoel van 157 dollar en wijst op het langetermijnpotentieel van de recent goedgekeurde borstkankerbehandeling Revtorpyk.
- Fluence Energy: JPMorgan verlaagt het koersdoel van 17 dollar naar 8 dollar nadat het bedrijf waarschuwde voor fors tegenvallende resultaten in het vierde kwartaal door opstartproblemen in Houston en verstoringen in de toeleveringsketen.
- Old National Bancorp: Piper Sandler start de opvolging met een koersdoel van 32 dollar dankzij verwachtingen van sterke winstgroei, hogere marges en stabiele bedrijfsontwikkeling.
- Pegasystems: JPMorgan verlaagt het koersdoel van 54 dollar naar 47 dollar vanwege lagere verwachtingen voor de omzetgroei.
- Salesforce: Baird verhoogt het koersdoel van 275 dollar naar 300 dollar dankzij een duidelijkere AI-strategie en de strategische samenwerking met Anthropic.








