vr. 30 okt 2026

Voor de bel
De Amerikaanse beurzen lijken op basis van de futures lager te openen, met vooral verlies voor de Nasdaq-futures. Beleggers maken zich opnieuw zorgen over de enorme investeringen in artificiële intelligentie en vragen zich af wanneer die uitgaven voldoende rendement zullen opleveren. Amazon kondigt verdere zware AI-investeringen aan, terwijl Intel waarschuwt dat het dit jaar cash zal verbranden.
De Europese beurzen verliezen licht terrein, met vooral technologieaandelen onder druk door hernieuwde twijfels over het rendement op AI-investeringen. Ondanks de zwakke sessie stevent de brede Europese beursindex af op maandwinst dankzij het sterke resultatenseizoen. De Britse FTSE 100 ligt op koers voor zijn eerste maandwinst in drie maanden, mede dankzij een koersstijging van AstraZeneca en een Britse begroting die minder zwaar op belastingen inzet dan gevreesd.
De Aziatische beurzen gingen lager. De Japanse Nikkei verloor terrein doordat technologieaandelen onder druk stonden vanwege de groeiende bezorgdheid over de kosten en opbrengsten van AI-investeringen. Chinese bluechips sloten eveneens lager en boekten hun grootste maandverlies sinds begin 2016.
De goudprijs daalt tot het laagste niveau sinds midden juli en stevent af op een tweede maandverlies op rij. De olieprijs stijgt en ligt op koers voor een vierde opeenvolgende maandwinst door zorgen over mogelijke spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran en risico's voor het olieaanbod. De yen wint terrein nadat de Bank of Japan zijn inflatieprognose verhoogde, terwijl de dollarindex daalt.
Topnieuws
Hackers stelen recordbedrag van 6,3 miljard dollar bij Binance
- Hackers hebben 6,3 miljard dollar buitgemaakt bij Binance, 's werelds grootste cryptobeurs. Analisten schrijven de recorddiefstal toe aan Noord-Korea en waarschuwen dat de aanval het vertrouwen in digitale activa kan aantasten.
Hogere raffinagemarges stuwen winst ExxonMobil en Chevron
- ExxonMobil en Chevron overtreffen allebei de winstverwachtingen voor het kwartaal. Sterk gestegen raffinagemarges stuwen de resultaten van hun brandstoffenactiviteiten tot een niveau dat kan wedijveren met de doorgaans winstgevendere olie- en gaswinning.
Amazon onder druk door enorme AI-uitgaven
- Amazon rapporteert een forse cashuitstroom in het derde kwartaal, waarna het aandeel scherp daalt. Het bedrijf verwacht bovendien volgend jaar zijn kapitaaluitgaven verder op te voeren, boven op de al omvangrijke investeringen in 2026.
Intel zakt na waarschuwing voor cashverbruik
- Intel keldert in de nabeurshandel nadat de chipproducent waarschuwde dit jaar cash te zullen verbranden. De zwakke pc-markt, productieknelpunten en zware investeringen in extra productiecapaciteit wegen op de financiële vooruitzichten.
Meta, TikTok en X verliezen rechtszaak tegen Britse toezichthouder
- Meta, TikTok en X verliezen hun juridische strijd tegen de Britse toezichthouder Ofcom over de hoeveelheid informatie die ze moeten verstrekken. De gegevens worden opgevraagd in het kader van de nieuwe Britse regels rond online veiligheid.
Aandelen in de kijker
Amazon.com: Amazon rapporteert een forse cashuitstroom in het derde kwartaal terwijl de zware investeringen in artificiële intelligentie de aandacht afleiden van de versnellende groei bij clouddivisie AWS. Het bedrijf geeft bovendien aan dat de kapitaaluitgaven volgend jaar verder zullen toenemen, boven op de al omvangrijke investeringen in 2026. Voor het vierde kwartaal verwacht Amazon een omzet tussen 240 en 247 miljard dollar, tegenover een gemiddelde analistenverwachting van 244,51 miljard dollar. Het midden van de prognose bedraagt 243,5 miljard dollar en ligt daarmee iets onder die verwachting.
Berkshire Hathaway & DaVita: DaVita koopt voor ongeveer 69 miljoen dollar 382.563 eigen aandelen terug van Berkshire Hathaway. De transactie vond plaats op 27 oktober en verlaagt het belang van Berkshire in de aanbieder van nierdialysediensten tot ongeveer 28,31 miljoen aandelen. Berkshire behoudt na de aandeleninkoop een belang van 45% in DaVita. De transactie blijkt uit documenten die bij de Amerikaanse beurswaakhond SEC werden ingediend.
Chevron: Chevron overtreft in het derde kwartaal de winstverwachtingen dankzij sterk gestegen raffinagemarges. De aangepaste winst bedraagt 10,4 miljard dollar of 5,28 dollar per aandeel, 185% meer dan een jaar eerder en boven de gemiddelde analistenverwachting van 4,89 dollar per aandeel. De winst uit de upstreamactiviteiten komt uit op 5,7 miljard dollar. Dat is 30% minder dan drie maanden eerder, onder meer door lagere olieprijzen.
Coinbase Global: Coinbase keert na drie opeenvolgende verlieskwartalen terug naar winst dankzij lagere operationele kosten en winsten op crypto-investeringen. De transactie-inkomsten dalen wel met 43% van 1,05 miljard naar 590,2 miljoen dollar. De cryptobeurs boekt een kwartaalwinst van 718,7 miljoen dollar of 2,51 dollar per aandeel, tegenover 432,6 miljoen dollar of 1,50 dollar per aandeel een jaar eerder. Het aandeel verloor in de nabeurshandel 3,3%.
Gilead Sciences: Gilead verhoogt zijn omzetverwachting voor het volledige jaar nadat de productverkopen in het derde kwartaal met 13% stegen, gedreven door een dubbelcijferige groei van zijn belangrijke hiv-geneesmiddelen. De aangepaste kwartaalwinst bedraagt 2,55 dollar per aandeel, tegenover een gemiddelde analistenverwachting van 2,19 dollar. De omzet komt uit op 8,3 miljard dollar. Ook die ligt boven de gemiddelde analistenverwachting van 7,8 miljard dollar.
Intel: Intel waarschuwt dat het dit jaar cash zal verbranden door de zwakke pc-markt, productieknelpunten en de hoge investeringen in extra productiecapaciteit. De omzet uit pc-chips daalde in het derde kwartaal met 5% tot 8,10 miljard dollar en zou in het vierde kwartaal met ongeveer 25% terugvallen. Intel verwacht voor het vierde kwartaal een omzet van 15 tot 16 miljard dollar, tegenover een gemiddelde analistenverwachting van 17,07 miljard dollar. De verwachte aangepaste winst van 25 dollarcent per aandeel blijft eveneens ruim onder de gemiddelde analistenverwachting van 43 dollarcent.
Meta Platforms: Meta, TikTok en X verliezen hun juridische strijd tegen de Britse toezichthouder Ofcom over de hoeveelheid informatie die ze moeten verstrekken. De zaak is een van de eerste juridische uitdagingen rond de Britse Online Safety Act uit 2023. Die wet legt strengere normen op aan onlineplatformen zoals Facebook, Instagram, TikTok en X. De regels zijn onder meer bedoeld om kinderen beter te beschermen tegen schadelijke en illegale inhoud.
Mondelez International: Mondelez overtreft in het derde kwartaal de winstverwachtingen dankzij gunstige cacaoprijzen en prijsverhogingen in belangrijke regio's zoals Noord-Amerika. De aangepaste winst bedraagt 78 dollarcent per aandeel, tegenover een gemiddelde analistenverwachting van 71 dollarcent. De kwartaalomzet komt uit op 9,97 miljard dollar. Daarmee blijft de producent van onder meer Cadbury net onder de gemiddelde analistenverwachting van 9,98 miljard dollar.
Nvidia: Nvidia voert gesprekken om AI-cloudbedrijf Nscale voor miljarden dollars aan kredietgaranties te bieden. Die ondersteuning moet Nscale helpen om schuldfinanciering aan te trekken voor een AI-datacenter in West Virginia dat Anthropic wil gebruiken. Het geld zou onder meer dienen voor de energie-infrastructuur en de bouw van het datacenter. Nvidia is al investeerder in het Britse Nscale.
Reddit: Reddit wil gebruikers voor de meeste inhoud verplicht laten inloggen om het geautomatiseerd verzamelen van data tegen te gaan, nadat CEO Steve Huffman Googles AI-zoekfuncties verantwoordelijk stelde voor minder doorverwijzingsverkeer. Het aantal bezoekers dat via zoekmachines naar Reddit kwam, daalde in oktober gemiddeld met meer dan één miljoen per week, terwijl het aantal dagelijkse gebruikers in de VS met 2% daalde tot 50,7 miljoen. De omzet steeg in het derde kwartaal tot 895 miljoen dollar, boven de gemiddelde analistenverwachting van 878,4 miljoen dollar. Voor het lopende kwartaal verwacht Reddit een omzet van 1 tot 1,03 miljard dollar, grotendeels in lijn met de verwachtingen.
Rivian Automotive & Uber Technologies: Rivian-topman RJ Scaringe heeft er vertrouwen in dat de producent van elektrische voertuigen dit jaar een belangrijke mijlpaal rond autonoom rijden haalt. Daardoor zou een volgende schijf van 250 miljoen dollar van de investering van Uber vrijkomen. Daarnaast blijft volgens Rivian de vraag naar de nieuwe compacte R2-SUV sterk. Zowel de investering van Uber als de verkoop van de R2 zijn belangrijk voor Rivians inspanningen om verliezen en cashverbruik terug te dringen.
Salesforce: Salesforce neemt defensietechnologiebedrijf Rune Technologies over om zijn Missionforce-activiteiten verder uit te breiden. Missionforce levert diensten aan het Amerikaanse leger en Amerikaanse overheidsinstanties. Rune ontwikkelt AI-software waarmee militairen onder meer bevoorradingsbehoeften kunnen voorspellen en het gebruik van middelen kunnen plannen. De technologie kan ook worden gebruikt op locaties met weinig of geen netwerkverbinding.
Starbucks: Starbucks verwacht voor boekjaar 2027 een aangepaste winst van 3,15 tot 3,25 dollar per aandeel, tegenover een gemiddelde analistenverwachting van 3,14 dollar, en kondigt een aandeleninkoopprogramma van 1 miljard dollar aan. De vergelijkbare wereldwijde winkelomzet steeg in het vierde kwartaal met 7,2%, duidelijk meer dan de verwachte 5,4%. De aangepaste kwartaalwinst van 80 dollarcent per aandeel overtreft eveneens de gemiddelde analistenverwachting van 72 dollarcent. De cijfers geven aan dat het omvangrijke herstelplan onder CEO Brian Niccol aan tractie wint.
Symbotic & Walmart: Walmart breidt zijn samenwerking met AI-roboticaspecialist Symbotic uit en trekt daarvoor over meerdere jaren ongeveer 6 miljard dollar uit. Symbotic zal extra automatisering installeren in 25 regionale distributiecentra van Walmart in de Verenigde Staten. Daarnaast zal het bedrijf de logistieke capaciteiten van Walmart wereldwijd ondersteunen. De retailer zet zo verder in op automatisering van zijn distributienetwerk.
ExxonMobil: ExxonMobil overtreft de winstverwachtingen voor het derde kwartaal dankzij sterk gestegen raffinagemarges. De aangepaste winst bedraagt 4,23 dollar per aandeel, tegenover een gemiddelde analistenverwachting van 4,08 dollar. De totale aangepaste winst komt uit op 17,5 miljard dollar. Dat is eveneens meer dan de gemiddelde analistenverwachting van 16,6 miljard dollar.
Aanbevelingen
Intel: Jefferies verlaagt het koersdoel van 120 naar 85 dollar. De analisten wijzen op de aanhoudende zwakte in de pc-markt en de toeleveringsomgeving, die volgens hen zeker tot in de eerste helft van 2027 aanhoudt doordat hogere geheugenprijzen op de vraag wegen.
Mondelez International: Jefferies verhoogt het koersdoel van 73 naar 75 dollar. De analisten wijzen op sterke marktaandeelwinsten en een robuuste innovatiepijplijn, waardoor het bedrijf volgens hen op volle kracht draait.
SanDisk: Susquehanna verlaagt het koersdoel van 2.745 naar 2.720 dollar na de publicatie van de resultaten over het eerste kwartaal van boekjaar 2027.








