wo. 14 mei 2025

De groeiende focus op gezondheid is één van de megatrends die bij KBC op de radar staan. Mensen worden in alle economische omstandigheden ziek, wat zorgt voor een constante vraag naar zorg. Oncologie is de belangrijkste en één van de snelst groeiende categorieën binnen onze gezondheidszorg. De voorbije decennia zagen we diverse doorbraken in het voorkomen, opsporen en behandelen van kanker. In belangrijke mate mee te danken aan de innovatieve biofarmaceutische sector. Lees hier verder wat Youri Amerijckx, portfolio manager KBC Asset Management, hierover schrijft.

Verliezers
Celyad, Inventiva en Kiadis hadden het moeilijk om zich te bewijzen, elk om hun eigen redenen. Celyad's programma’s in bloedkanker en darmkanker waren niet solide genoeg voor de markt, Inventiva moest bekennen dat Lanifibranor niet werkt. Kiadis ziet zich geconfronteerd met een weerspannige regelgever bij monde van de EMA die zich terughoudender opstelde voor ATIR101. De voorwaardelijke goedkeuring wil er maar niet komen. De verwachte lancering van ATIR101 op de Europese markten wordt ongeveer 6 maanden later voorzien.
Het duo MDxHealth en Biocartis, beiden actief in de diagnostica kwamen in 2019 in de problemen. MDxHealth ziet wel ConfirmMDx testen stabiliseren, maar wel aan lagere prijzen. Een nieuw management werd aangetrokken en moet een nieuw commercieel plan uitwerken. Voor Biocartis blijkt de VS voorlopig een sof. Het komt wel goed zegt KBC Securities, maar de moeilijke Amerikaanse markt noopte de onderneming wel tot een herziening van de verwachtingen.
Winnaars
In het overzicht is Galapagos duidelijk een winnaar. Ze publiceerden niet alleen uitstekende klinische data met Filgotinib in de behandeling van reumatische artritis (een gigantische markt), ze hebben zich ook verzekerd van een droom-partnership met Biotech Behemoth Gilead. Een spectaculaire 85% sinds het begin van het jaar, is het resultaat. Oxurion was runner up voor de tweede plaats, alleen teleurstellende resultaten voor THR-317 voor een oogaandoening deed het aandeel in één klap 44% verliezen.
De tweede plaats sinds het begin van het jaar gaat bijgevolg naar het rustige Mithra, die op dit ogenblik doorstoomt met het innovatieve anticonceptie middel Estelle. Voor de Amerikaanse markt is het wel nog even wachten op een commerciële partner. Argenx mag posteren op de derde plek, dankzij de zeer gewaardeerde deal met Janssen voor ARGX-110 en de progressie in de pijplijn die de onderneming maakte.