vr. 10 jan 2025
17:50
Grootste sanctiepakket tegen de Russische energiesector stuwt de olie- en gasprijs
Samenvatting
- De Biden-administratie kondigde vandaag (vrijdag 10/1) zijn grootste sanctiepakket aan tegen de Russische energiesector. Het pakket komt er 10 dagen voor de inauguratie van Donald Trump.
- Het sanctiepakket viseert onder andere Gazprom Neft en Surgutneftegas. Deze bedrijven produceren, transporteren en verkopen olie en gas. Het gaat onder meer om 183 schepen uit de zogenaamde Russische schaduwvloot dat niet enkel Russische olie maar ook Iraanse olie vervoert. Populaire eindbestemmingen van deze vloot zijn China en India.
- De Amerikaanse overheid verwacht dat de sancties zullen leiden tot miljarden inkomstverliezen per maand voor de Russische overheid.
- Het doel van dit sanctiepakket is om Rusland zoveel mogelijk te verzwakken vooraleer het aan de onderhandelingstafel zal schuiven. Het zou indirect ook de onderhandelingspositie van Oekraïne versterken.
- De Trump-administratie heeft nog geen commentaar gegeven op het sanctiepakket.
- De Brent crude stijgt met meer dan 3,5%, terwijl de Dutch gas TTF met 1% stijgt op het moment van schrijven (17.15 uur). Verschillende olie- en gasmaatschappijen profiteren mee van dit positief momentum.
Onze opinie
Met het nakend presidentschap van Donald Trump en het strenge winterseizoen in zowel de VS als Europa gelooft de analist van KBC Securities, Benjamin Wolff, dat de energieprijzen nog een volatiele periode tegemoet gaan. Toch ziet hij voldoende factoren die de olieprijs verder kunnen stutten: productiebeperkingen van de OPEC+, geopolitieke spanningen en een verstoorde oliehandel door sanctiepakketten. We verkiezen BP boven de andere oliemaatschappijen omwille van de hernieuwde focus op aandeelhoudersvergoeding. Een strategie die bij concurrent Shell ook zijn vruchten heeft afgeworpen.