vr. 25 jan 2019
9:00

In hun Benelux Morning Note zetten de analisten van KBC Securities (KBCS) voor dag en dauw al het nieuws over de door hen opgevolgde Benelux-bedrijven op een rij. Bolero vat de belangrijkste feiten - machtig makkelijk - voor u samen.
Nieuws
- Euronav (advies KBC Securities: "Kopen" - koersdoel 9,00 euro)
- UPDATE | Gisteren publiceerde Euronav voorlopige jaarcijfers (>> lees ook: Euronav presteert zoals verwacht). Uit de conference call die het bedrijf organiseerde, onthoudt analist Cédric Duinslaeger volgende items. Euronav verwacht dat 2019 een disruptief jaar wordt met veel volatiliteit en opportuniteiten. Sinds de piek in december zijn de tarieven teruggevallen, maar ze lijken nog steeds op een ondersteunend niveau te liggen. Het tweede kwartaal van 2019 zou het zwakste worden en in de tweede jaarhelft zou de impact van de nieuwe IMO2020-regulering (met strengere uitstootnormen voor de scheepvaart >> lees hier ons volledige dossier over IMO2020) een grotere rol gaan spelen. De gemiddelde leeftijd van de vloot is de voorbije jaren gestegen, van 7,6 in 2012 naar 9,4 jaar in 2018. In de toekomst zou dit kunnen leiden tot 10 à 15 VLCC's die uit de vloot gaan. Euronav heeft 674 mln USD aan liquiditeit en bekijkt de meest waardevolle opties (terugkoop van aandelen, extra dividend, schuldaflossing,...). Shipping-aandelen hebben in december een klap gekregen en Euronav ziet haar aandelenkoers sterk verdisconteerd, wat de voorbije maand een trigger was voor de terugkoop van aandelen.
- De visie van KBC Securities: Koersdoel en advies van KBCS worden bevestigd.
- Quest For Growth (advies KBC Securities: "Houden" - koersdoel 6,90 euro)
- RESULTATEN | Gisteren publiceerde Quest zijn resultaten voor het boekjaar 2018. De netto inventariswaarde kwam 33,5% lager uit op 7,12 per aandeel (vs. 10,71 in 2017), wat een rendement op het eigen vermogen (RoE) van -18,35% oplevert. Quest rapporteerde een nettoverlies van 26,9 miljoen euro (vs. +27,4 miljoen in 2017). De groep stelt momenteel geen dividend voor. Het statutaire kapitaal van Quest stijgt van 135 miljoen euro naar 146 miljoen euro als gevolg van het uitgegeven keuzedividend. Het beursgenoteerde portfolio daalde met meer dan 20% en presteerde voor het eerst in zes opeenvolgende jaren minder goed dan de STOXX Europe 600 netto return index. De sterkste dalers waren Technotrans, Exel Industries, USU Software en Melexis, die elk meer dan 35% van hun waarde verloren
- De visie van KBC Securities: Analist Cédric Duinslaeger zag een zwak jaar voor Quest, vooral door de zwakke prestaties van de beursgenoteerde portefeuille. Op korte termijn ziet KBCS slechts een matig opwaarts potentieel, gezien de huidige korting (17,7%) in de lijn ligt van het tweejarig gemiddelde (16,6%). Koersdoel en advies worden bevestigd.
- Sligro (advies KBC Securities: "Houden" - koersdoel 42 euro)
- UPDATE | Uit de analistenmeeting bij Sligro onthoudt analist Alan Vandenberghe volgende hoogtepunten. Sligro groeide mee met de markt en won marktaandeel in België en Nederland. Het bedrijf heeft er alle vertrouwen in dat de situatie in Antwerpen (protest van Metro voor de komst van Sligro op hetzelfde terrein, nvdr.) onder controle is en voelt zich gesteund door de overheid. Door de problemen heeft Sligro zijn expansiestrategie aangepast, maar het blijft vertrouwen in het potentieel van de Belgische markt. Al zal de volgende locatie in Brugge zeker niet voor 2019 zijn. De transportkosten stijgen zeer snel (+9% in 2018; +4% verwacht voor 2019); Sligro probeert de impact te verzachten door bijvoorbeeld de frequentie of timing van de leveringen of zelfs door de logistieke keten te herzien. Het verwacht geen onderliggende margedruk. De integratie van Heineken verloopt goed. Sligro verwacht beperkte synergieën in 2019, maar in totaal wordt verwacht dat de deal 16 miljoen euro aan voordelen zal opleveren. Sligro gaf ook aan dat het de eerste tekenen van vertraging begon te zien, maar verwacht geen effect in 2019. In 2019 en 2020 verwacht het 85 à 90 miljoen te investeren; vanaf 2021 wordt dat opnieuw 2 à 2,5% van de omzet. Op 15 mei 2019 organiseert Sligro een Capital Markets Day in Antwerpen.
- De visie van KBC Securities: Zoals steeds was Sligro heel transparant in zijn communicatie. KBCS is ervan overtuigd dat het management in staat zal zijn om de komende tegenwind onder controle te houden. Gezien het solide bedrijfsmodel en de balans is de downside beperkt. Analist Alan Vandenberghe zal het waarderingsmodel updaten op basis van de verkregen informatie. In de tussentijd worden advies en koersdoel bevestigd.
- Bpost (advies KBC Securities: "Houden" - koersdoel 9,50 euro)
- NIEUWS | Gisteravond maakte bpost bekend dat Kurt Pierloot, hoofd van de retail- en postactiviteiten, het bedrijf zal verlaten. Pierloot was de architect van Georoute en hielp bij de transformatie van de operationele organisatie. Daarna was hij verantwoordelijk voor de pakketactiviteiten in België en de e-commerce logistieke diensten wereldwijd. Henri de Romrée neemt de functie van Kurt Pierloot op zich. Hij is meer dan 10 jaar nauw verbonden met bpost, eerst als strategisch adviseur bij McKinsey&Company, waar hij heeft bijgedragen tot de transformatie van bpost, en later als CFO en lid van het directiecomité. Baudouin de Hepcée, momenteel directeur corporate finance, die in 2001 bij het bedrijf kwam werken, zal de verantwoordelijkheden van de CFO ad interim overnemen.
- De visie van KBC Securities: Volgens analist Ruben Devos is het een spijtige zaak dat Kurt Pierloot het bpost midden in het transformatieproces verlaat, maar het is wel positief dat Henri de Romrée het van hem overneemt. Gezien de wijzigingen in het directiecomité moet bpost echter op zoek naar een nieuwe CFO, de derde in drie jaar tijd. Koersdoel en advies worden bevestigd.
- IBA (advies KBC Securities: "Opbouwen" - koersdoel 23,50 euro)
- NIEUWS | Gisteravond publiceerde IBA een persbericht naar aanleiding van het rapport van het Federaal Kenniscentrum voor de Gezondheidszorg (KCE), dat de uitbreiding van de vergoeding van protontherapie tot 6 bijkomende indicaties afraadde (>> lees ook: Twijfels rond protontherapie halen IBA onderuit). IBA verduidelijkt dat het rapport de doeltreffendheid van protontherapie bij goedgekeurde indicaties niet in twijfel trekt, maar betreurt de beslissing van de KCE om de terugbetaling niet uit te breiden. Die beslissing kwam voor IBA als een verrassing, want het druist in tegen de trend in andere landen met een hoge wetenschappelijke discipline, zoals Nederland, Scandinavië, Duitsland en de VS. Terwijl in België ongeveer 250 patiënten per jaar met PT worden behandeld, concludeerde de Nederlandse Gezondheidsraad dat PT misschien wel de beste behandeling is voor 7.089 Nederlandse patiënten per jaar. Zo zijn er in Nederland 8 PT-kamers in gebruik genomen, waarvan er 6 zijn opgeleverd. IBA benadrukt dat wereldwijd al 180.000 patiënten zijn behandeld met PT, waarvan 24.000 in 2018. Er wordt voortdurend gewerkt aan het uitbreiden van de hoeveelheid bewijs ter ondersteuning van de voordelen van protontherapie.
- De visie van KBC Securities: KBCS gelooft dat het feit dat sommige indicaties, waarvoor de KCE gisteren geen groen licht gaf maar die in andere grotere markten wel zijn goedgekeurd voor terugbetaling, de algemene positieve trend voor protontherapie ondersteunt. Koersdoel en advies worden bevestigd.
- BAM Groep (advies KBC Securities: "Kopen" - koersdoel 4,50 euro)
- NIEUWS | BAM heeft een minderheidsbelang verworven in de Ierse specialist in modulaire woningen MHI. In het persbericht worden geen financiële details vrijgegeven, maar het bedrijf boekt wel enkele tientallen miljoenen aan inkomsten, waarbij de investering van het minderheidsbelang een paar miljoen euro vertegenwoordigt. De buy-in van BAM zal worden geherinvesteerd om de onderneming verder te laten groeien.
- De visie van KBC Securities: Volgens analist Bart Cuypers is de investering vanuit BAM-standpunt louter strategisch, omdat het op die manier een buy-in krijgt in een onderneming die nog aan het begin van haar ontwikkeling staat, maar al winstgevend is, en de mogelijkheid biedt om een veelbelovend product binnen het netwerk van BAM verder te benutten. Al bij al klein nieuws dat geen impact heeft op het koersdoel en advies bij KBCS.
- Heijmans (advies KBC Securities: "Opbouwen" - koersdoel 13,25 euro)
- NIEUWS | Heijmans heeft een voorlopig contract van 68,5 miljoen euro binnengehaald voor de renovatie van de torens van het Academisch Medisch Centrum Amsterdam (AMC). Het definitieve contract wordt in het tweede kwartaal van 2019 verwacht. De bouw zal waarschijnlijk eind 2019 van start gaan. Het risicoprofiel wordt door de onderneming als "normaal" beoordeeld, waarbij de marge binnen de 3-4% EBIT-doelstelling ligt.
- De visie van KBC Securities: Omdat de normale werking van het ziekenhuis tijdens de renovatie niet wordt beïnvloed, zal de bouw over meerdere jaren worden gespreid. Het nieuwe contract zal dus vooral het orderboek merkbaar doen toenemen, maar zal zich slechts geleidelijk vertalen in inkomsten. Met het huidige aantal lopende projecten voor 2019 is er in de divisie Utility een toename van de activiteit ten opzichte van 2018. Positief nieuws dus, dat echter geen impact op de investment case van KBCS heeft.
Advies-/koersdoelwijzigingen
- KBC Securities meldt vandaag geen advies-/koersdoelwijzigingen.