vr. 3 okt 2025
9:30

- De markten waren optimistisch, zelfs terwijl de Amerikaanse overheid nog steeds stil lag, aangewakkerd door hernieuwde verwachtingen van monetaire versoepeling en momentum in de technologiesector. In Europa stegen de aandelenindexen naar recordhoogtes: de STOXX 600 klom dankzij de sterkte van chip- en technologiegerelateerde aandelen, waarbij de winsten van de Duitse DAX opvielen. Die stijging werd versterkt door het nieuws dat Samsung en SK Hynix waren overeengekomen om geheugenchips te leveren aan OpenAI, wat het AI-verhaal verder ondersteunde.
- Een van de belangrijkste factoren die deze risicobereidheid ondersteunden, was het zwakke ADP-rapport over de werkgelegenheid in de particuliere sector, dat eerder banenverlies dan banengroei liet zien, waardoor de verwachting toenam dat de Fed een gematigd beleid zou voeren en later dit jaar de rente zou verlagen. Omdat de sluiting van de overheid de officiële arbeidsmarktcijfers (bijvoorbeeld het rapport over de werkgelegenheid buiten de landbouw) heeft vertraagd, hebben de markten zich op alternatieve indicatoren gestort om het informatiegat op te vullen.
- Op de obligatiemarkt daalden de rendementen over de hele linie, omdat beleggers zich op de looptijd concentreerden. Door het gebrek aan nieuwe economische cijfers uit de VS als gevolg van de sluiting was de obligatiemarkt gevoeliger voor stemmingswisselingen en beleidsverwachtingen.
- Op de valutamarkt verzwakte de Amerikaanse dollar aanzienlijk. Doordat renteverlagingen steeds meer werden ingeprijsd en de rendementen daalden, wonnen valuta's als de euro en de yen terrein. De zwakkere dollar versterkte ook de vraag naar veilige havenbeleggingen en inflatiehedges. Met name goud steeg opnieuw naar nieuwe hoogtepunten, gedreven door zowel de daling van de rendementen als de toegenomen onzekerheid over het begrotingsbeleid.
- Op de grondstoffenmarkt daalden de olieprijzen verder, tot het laagste niveau in vier maanden, onder invloed van zorgen over een overaanbod en zwakke vraag. De kans dat de OPEC+ later dit jaar de productie zou opvoeren, versterkte de neerwaartse druk nog.